beautiful-face

میشه بدون تزریق ژل و چربی و فقط با تغذیه مناسب صورت رو چاق کرد؟ واسه پرتر نشون دادن صورت غیر از جراحی چه کنیم؟

واقعیت اینه که بعضی افراد ژنتیکی صورتای لاغر و استخوانی دارن. بعضی افراد هم وقتی به دلیل چاقی تنه ای رژیم کاهش وزن می گیرن، به خصوص اگه رژیمشان ناجور باشه، دچار لاغری بیشتر از اندازه صورت می شن.

با افزایش سن هم موضوع تحلیل چربیای صورت بارها اتفاق می افته و خیلی از علایم پیری که با افزایش سن در صورت ظاهر می شه، به وجود اومده از طریق تحلیل همین چربی هاست. با دکتر بهروز باریک بین، متخصص پوست و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره همین موضوع گفت وگو کردیم.

سلامت: وقتی فردی واسه حجم دادن به صورت و جبران چربیای ضعیف شده به متخصص پوست یا زیبایی مراجعه می کنه، متخصص چه رو شایی رو پیش پای اون میذاره؟

معمولا ۳ روش پیشنهاد می شه؛ تزریق ژل، تزریق چربی و جراحی پروتز.

سلامت: روشای غیرجراحی مثل تغذیه هم می تونه اثر داشته باشه؟

رژیمای غذایی نمی تونه فقط باعث چاقی صورت شه اما رژیمای پرکالری باعث چاقی تموم انداما و در کنار اون صورت می شه. شاید با گرفتن رژیمی اصولی و ورزش متناسب بشه در عین پر کردن و حجم دادن به صورت، از چاقی تنه پیشگیری کرد اما واسه این کار حتما باید با کارشناسان تغذیه مشورت کرد.

سلامت: از این روش ها کدوم بهتره؟

بهترین روش، تزریق چربی بدن خود فرد به ناحیه ایه که چربی تحلیل رفته.

سلامت: چربی لازم رو از کدوم ناحیه از بدن برمی دارین و چیجوری اونو تزریق می کنین؟

معمولا چربی خوب رو از کناره رانا، شکم، باسن، پهلو یا کناره زانوا برمی دارن و بعد از سانتریفیوژ، چربی خالص رو با سرنگ به ناحیه ای از صورت که می خوایم پرتر به نظر برسه، تزریق می کنیم.

سلامت: به چه دلیل می گین تزریق چربی بهترین روشه؟

تزریق چربی، یه جور پیوند عضو و احتمال بروز آلرژی بعد از تزریق اون صفره. این روش ماندگاره اما ممکنه بعد از تزریق طی ۲ تا ۳ هفته تماشاگر تحلیل اندازه چربی تزریقی باشیم. بعد از ۳-۲ هفته حدود ۵۰ درصد چربی تزریقی از بین میره پس لازمه متخصص ۲ برابر چیزی که می خواد در آخر در صورت فرد بمونه، چربی تزریق کنه تا بعد از چند هفته چربی به حجم دلخواه برسه. در مورد مواد پرکننده صنعتی و شکلای جور واجور ژلای استاندارد این مشکل وجود نداره و هر مقدار ژل تزریق کنیم، همون اندازه در صورت فرد باقی می مونه.

سلامت: می گین تزریق چربی روشی ماندگاره یعنی بعد از یه بار تزریق دیگه احتیاجی به تزریق دوباره نیس؟

هرچند تزریق چربی بدن خود فرد به صورتش روشی موندگار حساب می شه اما اندازه موندگاری چربی قابل پیش بینی نیس. مثلا به صورت بعضی افراد مقدار ثابتی چربی تزریق می شه و واسه همیشه درصد بالایی از این مقدار چربی باقی می مونه اما در کس دیگه ای همین مقدار چربی تزریقی ممکنه طی ۳-۲ ماه به طور کامل از بین بره و نیاز به تزریق دوباره چربی پیش بیاد.

سلامت: احتمال بروز عکس العملای آلرژیک بعد از تزریق ژلا هست؟

بله، چون ژل ماده ای خارجیه. البته این احتمال اگه متخصص از ژلای استاندارد و تاییدشده وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده کنه، بسیار کم میشه. غیر از استانداردبودن، مهارت فردی که ژل یا چربی رو تزریق می کنه هم در اندازه رضایت درخواست کننده و کاهش مشکلات نقش داره. به خاطر همین باید واسه این کار به کارشناسان پوست و جراحان پلاستیک یا جراحان فک و صورت مراجعه کرد.

سلامت: اندازه موندگاری ژلا چقدره؟

این موضوع به نوع و مواد تشکیل دهنده ژلا بستگی داره. یه جور از ژل که از اسید هیالورونیک تشکیل شده، ۶ ماه دووم داره. ژل تشکیل شده از هیدروکسی آپاتیت یه سال و نیم دووم داره و باعث تحریک کلاژن سازی می شه و بی خطره. موندگاری ژل تشکیل شده از پلی کپرولاکتون ۱۸ تا ۳۶ ماهه. این ژل نه فقط به تحریک کلاژن سازی کمک می کنه، بلکه چون به مرور به شکل گاز دی اکسیدکربن از بدن دفع می شه، مناسبه. تا چندی قبل از کلاژنای خوکی، گاوی و انسانی هم استفاده می شد اما به دلیل آلرژی زا بودن الان کمتر به کار می رن. ژل دائمی فقط ژل پاژه که مشکلات بسیاری داره و مصرف اون پیشنهاد نمی شه.

سلامت: این موضوع درسته که برخلاف چربی، ژلا ممکنه در صورت حرکت کنن؟

بله، یکی از مشکلات به کار گیری ژلای غیراستاندارد، حرکت کردن اوناس. ژلای پاژ که در گذشته استفاده می شد و ساخت اوکراین بود، بعد از گذشت ۸-۷ سال به دلیل سنگین بودن حرکت می کرد و پایین می اومد. امکان بروز عکس العملای آلرژیک و آبسه هم به خصوص بعد از ضربه یا فشار به وجود اومده از طریق تزریق آمپول در این ژلا بسیار بالا بود. خارج کردن این ژلا کار سختیه و در صورت بروز مشکل اگه به طور کامل خارج نشن، آسیب برطرف نمیشه.

سلامت: تزریق ژل و چربی چه مدت زمان می بره؟

تزریق چربی حدود ۵/۱ تا ۲ ساعت اما تزریق ژل حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه.

سلامت: کدوم نوع واسه زنان و کدوم یکی واسه مردان بهتره؟

از نظر جنسیتی فرقی بین زن و مرد واسه تزریق چربی وجود نداره و بدن هر دو خوب به این تزریق جواب میده اما در آقایون چون چربی مناسب در بدن کمتر پیدا میشه، تزریق ژلا بیشتر پیشنهاد می شه.

سلامت: اول صحبت هاتون اشاره ای به پروتز داشتین. در مورد این روش هم توضیحی بفرمایید.در این روش جراح پروتز رو که دائمیه، با پیچ و مهره یا بدون اون در نواحی ای از صورت به خصوص گونه و چانه تعبیه می کنه. البته دائمی بودن پروتز واسه بسیاری افراد ناراحت کننده س و بهتر می دونن با تزریق ژل یا چربی اول مطمئن شن که پر کردن فلان ناحیه از صورت یا بزرگ کردن گونه و چانه اونا رو قشنگ تر می کنه یا نه.

چیجوری یه لبخند قشنگتر داشته باشیم؟

واسه شفافیت پوست صورت چه کنیم؟

زیاد شدن وزن زیبایی صورت چاق کردن صورت

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *