شناسایی تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان:پایان نامه رشته تفسیر و علوم قرآن

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان 

تکه ای از متن پایان نامه :

  1. التَّوْبَهُ عَلَى اللّهِ لِلَّذِینَ یَعْمَلُونَ السُّوَءَ بِجَهَالَهٍ ثُمَّ یَتُوبُونَ مِن قَرِیبٍ فَأُوْلَئِکَ یَتُوبُ اللّهُ عَلَیْهِمْ وَکَانَ اللّهُ عَلِیمًا حَکِیمًا[1]» اقدام سوء که گناه و جرم آن ها می باشد، از روی جهالت و نادانی تلقی می گردد.

در جای دیگر می فرماید: أَنَّهُ مَن عَمِلَ مِنکُمْ سُوءًا بِجَهَالَهٍ ثُمَّ تَابَ مِن بَعْدِهِ وَأَصْلَحَ فَأَنَّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ[2]. اقدام سوئ این گروه را که از روی نادانی واقع می گردد اشاره و توبه آن ها را هم مقبول خدای رحمن اظهار می کند. در آیه دیگر می فرماید: وَمَآ أَنَاْ بِطَارِدِ الَّذِینَ آمَنُواْ إِنَّهُم مُّلاَقُو رَبِّهِمْ وَلَکِنِّیَ أَرَاکُمْ قَوْمًا تَجْهَلُونَ[3]. جرم و گناه این قوم عدم ایمان آن ها می باشد که آیه آن را به سبب جهلشان می داند که ایمان نمی آورند. در حقیقت خود جهل آنها نوعی جرم تلقی می گردد[4].

  1. عکس العمل از روی تعصب و نادانی: بعضی از گناهان و جرم های که در قرآن به آن اشاره شده می باشد، گاه از روی عصبیت و تعصب و گاه در برابر رفتار دیگران معرفی می شوند. به عنوان مثال در ایه ذیل می فرماید: « وَلاَ تَسُبُّواْ الَّذِینَ یَدْعُونَ مِن دُونِ اللّهِ فَیَسُبُّواْ اللّهَ عَدْوًا بِغَیْرِ عِلْمٍ[5]» البته این هم در مبحث جرم از روی جهل هم صدق می کند، اما مهمترین علت وقوع این جرم از طرف کفار همان رفتارهای می باشد که احیانا از طرف مقابلش صادر می گردد و سبب می گردد کافران جری گردند و مرتکب جرم دیگری شوند که این هم از روی بی علمی آن ها می باشد.

فقر: یکی از ریشه های مهم جرم و جنایت ها مسأله فقر می باشد. البته در اینجا مقصود از فقر و ناداری هم در بخش اقتصادی آن و هم در بخش فرهنگی و اعتقادی آن مد نظر خواهد بود. به عبارت دیگر بشر های که از نظر مالی به فقر و تنگدستی گرفتار می شوند همچنین بشر های که در اثر دوری از تعالیم الهی دور از فرهنگ و آداب اسلامی زندگی می کنند در معرض تخلف، تخطی، گناه، معصیت و هر عنوام دیگر مجرمانه ی قرار می گیرند. همانطور که وجود هر کدام از موانع مذکور می تواند بشر را گرفتار نماید، رفع آن ها هم می تواند اورا در حد خود مصون نگه دارد. در تاریخ اقوام عرب و سرزمین مکه این مسأله زیاد مشاهده شده می باشد که به سبب های که به فقر  و تنگدستی اقتصادی آن ها وابسطه بود و مؤثر

مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه