نوع تکنولوژی به خدمت گرفته شده در دوربین همیشه یکی از مهم ترین خصوصیات مورد نظر کاربران دستگاه های موبایل بوده و فناوریای به کار رفته در نسل تازه پرچمداران حکایت از اون دارن که چندیه شرکتا، تمرکز خاصی رو روی کیفیت ماژول دوربین اجناس خود گذاشته ان.

از همین روی، شاید بد نباشه اگه نگاهی بندازیم به حسگر دوربین اجناس موبایل و اینکه کدوم شرکتا برترینا رو میسازن و کدوم یکی عنوان محبوب ترینا رو دارن.

در ادامه این مطلب با سایت ما همراه باشین.

سونی

با یکی از بزرگ ترینا شروع می کنیم. این شرکت گذشته ای طولانی در بخش حسگرهای تصویری داره و تا چند سال، عنوان طلایه دار در بخش تکنولوژی دوربینای موبایل رو به خود اختصاص داده بود. براساس آمار و ارقام منتشر شده، سونی در سال ۲۰۱۴ میلادی ۴۰ درصد از سهم حسگرهای تصویری اجناس موبایل دنیا رو در اختیار داشت.

سنسورهای این شرکت تا الان در تبلتا و تلفنای هوشمند زیادی استفاده شدن و در پاره ای از موارد هم کل ماژول به وسیله اون تولید شده. واسه توضیح بیشتر در ان رابطه باید بگیم که حسگرهای تصویری مسئولیت تبدیل نور به اطلاعات دیجیتالی رو رو دوش دارن که در واقع همون تعداد مگاپیکسلا، ابعاد پیکسلا، تراکم اونا و اندازه فریما رو مشخص می کنن. ماژول دوربین هم، خصوصیاتی مثل فوکوس، گشودگی دهانه لنز و مواردی مثل این رو تعریف می کنه.

حسگرهای Exmor سونی در تعداد خیلی از موبایلای پیشرفته به خدمت گرفته شدن.

حسگرهای تصویری پیشرفته سونی با نام Exmor RS ارائه می گردن که جدیدترین مدل این سری سنسور ۲۱ مگاپیکسلی IMX230 از نوع BSIه که در جدیدترین تلفنای هوشمند دنیا به خدمت گرفته شده. حسگر IMX240 سونی هم در فبلت نوت ۴ و بعضی از مدلای S6 به خدمت گرفته شده و از IMX234 هم در تلفن هوشمند G4 الجی استفاده کرده شد.

اما حسگرهای تولیدی این شرکت فقط در بازار اجناس پیشرفته به خدمت گرفته نمی شن، واسه نمونه سنسورهای ۸ و ۱۳ مگاپیکسلی سونی در میان تولید کنندگان چینی تلفنای هوشمند اقتصادی طرفداران زیادی داره. هوآوی و آپو از جمله شرکتایی هستن که از حسگر  IMX214 این شرکت ژاپنی در موبایلای تولیدی خود بهره می گیرن.

اما سونی علاوه بر تولید سخت افزار اصلی حسگر، اقدام به ارائه تکنولوژیای فوکوس خودکار فازی (PDAF)، اچ دی آر درون حسگر و مد عکسبرداری سریع هم واسه حسگرهای خود کرد و از این روش اسمش رو در بالاترین جایگاه شرکتای فعال در این میدون نگه داشت.

کار و کاسبی سونی در مورد تولید حسگرهای عکاسی به اندازه ای واسه اون مهمه که حتی در نظر گرفته واسه اولین بار از سال ۱۹۸۹ میلادی، سهام جدیدی رو در بازارهای بورس عرضه کرده و با جذب سرمایه چند میلیارد دلاری از این روش، ظرفیت تولید خود در این بخش رو زیاد کنه.

OmniVision

آمنی ویژن یکی دیگه از اسمای مطرح در بخش تولید حسگرهای تصویریه اما اجناس این شرکت بیشتر در تلفنای هوشمند اقتصادی و میان رده مورد استفاده می گیرن تا پرچمداران.

حسگرهای تولیدی آمنی ویژن تنها ۱٫۷۹ دلار قیمت دارن که در مقایسه با شکلای جور واجور ۷ دلاری تولید شده به وسیله سونی به طور کامل ارزون قیمت حساب می گردن. از همین رو انتظار میره که این شرکت بیشتر در بازار روز به رشد اسمارت فون در کشورای چین و هند مورد استقبال قرار گیرد.

جالبه بدونین که طبق شایعات، حسگرهای آمنی ویژن بعضی وقتا در تلفنای پیشرفته هم استفاده میشن که از اون جمله میشه به نسل جدید موبایل One M8 از اچ تی سی اشاره کرد. این شرکت هم اینکه تا قبل اینکه سونی به یکی از شرکای اپل تبدیل شه، حسگرهایش رو در اختیار اهالی کوپرتینو هم قرار می داد.

یه چند وقت پیش، آمنی ویژن حسگر تصویری ۲۳٫۸ مگاپیکسلی خود با نام OV23850 رو واسه اسمارت فونا معرفی کرد که مجهز به سیستم فوکوس خودکار فازی و توانایی ضبط ویدیو با کیفیت ۴K بود.

آمنی ویژن هم اینکه واسه اینکه از بازار اجناس پیشرفته عقب نمونه حسگر ۱۳ مگاپیکسلی خود با نام PureCel رو معرفی کرد که با پیکسلای ۱٫۳ میکرونی خود کمی از شکلای جور واجور قبلی بزرگ تر بوده و در محیطای پرنور کارکرد بهتری رو از خود به نمایش میذاره.

شاید پس از شنیدن نام این فناوری و آشنایی با خصوصیات اون به یاد ایده التراپیکسل اچ تی سی افتادین که آمنی ویژن هم در طراحی اون نقش داشت.

توشیبا

توشیبا یکی دیگه از بزرگان صنعت دوربین موبایله که سابقه ای طولانی در این بخش داره. شاید حسگرهای تولیدی این شرکت در موبایلای پیشرفته استفاده کرده نشن اما باید به اطلاع تون برسونیم که سنسور ۴۱ مگاپیکسلی مورد استفاده در دوربین Nokia 808 PureView محصول همین شرکته.

این شرکت چندیه که تموم تلاش خود رو استفاده کرده تا اندازه و اندازه مصرف انرژی حسگرهای تصویری اش رو خیلی پایین بیاره. شرکت نامبرده هم اینکه حسگری به نام T4K82 رو رونمایی کرد که توانایی ضبط تصاویر اسلوموشن با اندازه ۲۴۰ فریم بر ثانیه رو هم داره.

توشیبا کلا حسگرهای ۸ و ۱۳ مگاپیکسلی واسه تلفنای هوشمند تولید می کنه و بعضی وقتا سنسورهای ۲۰ مگاپیکسلی اش هم به بازار اجناس پیشرفته ارائه می گردن. واسه نمونه حسگر BSI T4KA7 توشیبا در دوربین اصلی موبایل One M9 به خدمت گرفته شده.

جالبه بدونین که مثل سونی، توشیبا هم فناوری فوکوس خودکار فازی اش رو به حسگرهای تولیدی اش اضافه و تکنولوژی عمق سنج سه بعدی مخصوص خود رو داره. این شرکت واسه بهبود ویدئوهای اسلوموشن ضبط شده هم اینکه تکنولوژی دیگری به نام Bright Mode رو ارائه کرده.

ماژولای دوربین توشیبا که واسه پروژه آرا ساخته شدن.

اما این شرکت ژاپنی از تولید کنندگان چینی موبایل هم غافل نبوده و گوشه چشمی هم به اونا داشته و حسگرهای تولیدی اش رو در اختیار اونا هم قرار داده. بازارهای خودرو و پزشکی از دیگری صنایعی هستن که توشیبا واسه رشد بیشتر خود به اونا مراجعه کرده و یه چند وقت پیش هم تعدادی ماژول رو واسه پروژه آرا تولید کرد.

SK Hynix

هاینیکس یه تامین کننده نیم رسانا در کره جنوبیه و از جمله بازیگران اصلی در بازار دوربین اسمارت فونای اقتصادی حساب می شه. این شرکت هم درست مانند رقبایش طیف خیلی از حسگرها رو تولید می کنه و سنسورهای ۸ و ۱۳ مگاپیکسلی اون در اجناس زیادی استفاده شدن، اما هاینیکس هم مانند رقبایش تصمیم گرفته که بیشتر روی بازار چین تمرکز کنه.

جالبه بدونین که این شرکت کره ای قبلا دوربینای پایین رده ای رو واسه موبایلای مقرون به صرفه سامسونگ تولید کرده بود. سال گذشته هاینیکس اعلام کرد که مشغول ساخت یه حسگر پیشرفته ۲۱ مگاپیکسلی شده اما نکته مهم در مورد فعالیتای این شرکت اون هستش که تا الان دست به نوآوری و ابتکار عمل خاصی در این بخش نزده و بیشتر دنباله رو رقبایش بوده و اجناس تولیدی اون فقط به خاطر قیمت پایین شون مورد توجه شرکتای تولید کننده قرار می گیرن.

سامسونگ

خیلی از تکنولوژیای کلیدی گوشی موبایل مدیون و مرهون زحمات و تلاشای سامسونگه و این شرکت در کنار بسیاری فناوریای دیگه، دستی هم در صنعت حسگرهای تصویری داره. شاید اندازه فعالیتای سامسونگ در این مورد با وسعت کارای سونی قابل مقایسه نباشه، با این همه، این شرکت کره ای همه تلاشش رو واسه گسترش کار و کاسبی خود در بخش حسگرهای تصویری و ماژولای دوربین به خدمت گرفته.

این شرکت طیف خیلی از حسگرها رو در لیست اجناس تولیدی اش داره که از اون جمله میشه به شکلای جور واجور FSI و BSI اشاره کرد. تکنولوژی پیشرفته به خدمت گرفته شده در این سنسورها از پیکسل ISOCELL بهره میگیره که با کم شدن تداخل پیکسلای رنگی، نویز تصاویر رو خیلی کم می کنه.

بعضی تصورشون اینه که سامسونگ فقط در بازار اجناس پیشرفته فعالیت داره در حالی که اینطور نیس و حسگرهای میان رده اونم حالا با قیمت تنها ۱٫۹۳ دلار به فروش می رن. همونطور که گفته شد سامسونگ طیف خیلی از حسگرها رو در سبد جنسای تولیدی اش داره که از اون جمله میشه به شکلای جور واجور ۱٫۳ مگاپیکسلی واسه موبایلای اقتصادی تا مدلای ۱۶ مگاپیکسلی اشاره کرد که در تلفن هوشمند گلکسی S6 به خدمت گرفته شده. نیاز به یادآوریه که شرکت نامبرده حتی ماژول کامل حسگرهایش رو هم خودش می سازه.

همونطور که گفته شد، حسگرهای تولیدی این شرکت در موبایلای Galaxy S5 و پرچمداران S6 هم به خدمت گرفته شد، منتها به خاطر پایین بودن ظرفیت تولید، سامسونگ عزمشو جزم کرد که از حسگرهای سونی و خودش به صورت ترکیبی در پرچمدارن امسالش بهره بجوید.

جالبه بدونین که بررسیای دقیق انجام شده روی موبایلای بهره مند از حسگرهای سونی و شکلای جور واجور مجهز به اجناس سامسونگ نشون دهنده تفاوتای زیادی میان اونا بود، با این همه درک این تفاوتا خیلی راحت هم ممکن نیس و این نشون میده که سامسونگ خوب تونسته خود رو به رقبای یکم چون سونی برسونه.

الجی

درست مانند سامسونگ، الجی هم هم در مورد تولید قطعات فعالیت داره و هم خود اجناس و چندیه که با نتیجه های قابل توجهش در مورد دوربین خبر ساز شده.

LG Innotek بخشی از این شرکته که روی تولید قطعه تمرکز داره و دوربین فوق العاده موبایل G4 هم حاصل تلاشای همین واحده. با این همه، این شرکت برخلاف حریف کره ای خود در مورد تولید قطعات حسگر دوربین فعالیت نداره و در مقابل کار طراحی ماژول رو انجام میده.

دوربینای پیشرفته این شرکت همه از حسگر Exmor سونی استفاده میکردن و تازگیا هم با دوربین پیشرفته G4 با گشودگی دهانه لنز f/1.8 اسمش رو در بالاترین جایگاه جدول برترینای این بخش قرار داده. جالبه بدونین که نور ورودی به این حسگر در حدود ۸۰ درصد بیشتر از میزانیه که ماژول دوربین G3 با گشودگی دهانه لنز f/2.2 دریافت می کنه و باید بگیم که G4 بیشترین گشودگی دهانه لنز رو در میان اسمارت فونای عرضه شده به بازار تا به امروز داره.

در کنار این، تیمای تحقیقاتی الجی هم مشغول پیشرفت قطعات سخت افزاری مکمل واسه ماژولای دوربین این شرکت هستن. شرکت مورد بحث همزمان با رونمایی از موبایل G3 از سیستم فوکوس خودکار لیزری خود پرده برداشت و پرچمدار امسال اونم همراه با تکنولوژی اصلاح رنگ مادون قرمز ارائه گردید که کارکرد دوربین رو در محیطای کم نور بهتر کنه.

همونطور که گفته شد، الجی در مورد تولید حسگرهای تصویری فعالیت نمی کنه و بخاطر این نگرانی خاصی در این بخش نداره و از همین رو می تونه زمان بیشتری رو صرف بهبود دیگه قطعات مربوط به ماژول دوربین کنه که حالا خوبیش اینه این تلاشا به تولید طرحای باحال تر و عملیاتی تر اون واسه دوربین انجامیده.

اچ تی سی

این شرکت هم درست مانند الجی فعالیتی در مورد تولید حسگرهای تصویری نداره و در مقابل تلاشایی رو واسه طراحی ماژولای دوربین مخصوص خود انجام داده.

شرکت نامبرده از عبارت التراپیکسل واسه توصیف حسگرهای بزرگ تر ۲٫۰ میکرون پیکسلی خود استفاده کرد که در اصل از حسگرهای ST Microelectronics و آمنی ویژن خصوصا VD68969  و  OV4688 در ساخت اون استفاده شده بود.

این شرکت هم اینکه تجربه کارگذاری حسگرهای دوگانه رو روی اجناس خود از جمله One M8 داره که در اون از حسگر ۲٫۱ مگاپیکسلی  OV2722 واسه جمع آوری اطلاعات بیشتر در مورد عمق تصویر بهره گرفته می شه.

اما تکنولوژی دوربینای این شرکت بر خلاف اینکه ایده های مبتکرانه ای رو در خود داره نتونسته با آهنگ تند رقابت در این بخش همگام شه و محصول اون در تستای کارکرد انجام شده و مقایسه های انجام شده با رقبایش پایین ترین امتیاز رو کسب کرده.

آینده از اون کیست؟

البته شرکتای دیگری هم در بازار تولید حسگرهای دوربین موبایل فعالیت دارن که یا سنسور میسازن و یا اینکه ماژولای لنز مخصوص خود رو تولید می کنن. مثلا شرکت چینی OnePlus لنز مخصوص خود رو واسه اسمارت فونش تولید کرد.

تردیدی نیس که سامسونگ و سونی جایگاه پایدار و امنی رو در بازار حسگرها دارن اما درخواست واسه حسگرهای CMOS به اندازه قابل توجه ای به بازار تلفنای هوشمند وابسته.

رشد قابل توجه موبایلای با حاشیه سود پایین، درخواست واسه عرضه حسگرهای ارزون قیمت رو زیاد کرده و این یعنی آینده خوبی واسه شرکتایی چون توشیا و آمنی ویژن پیش بینی می شه.

در بازار اجناس پیشرفته هم انتظار میره که شرکتای تولید کننده با اعمال پاره ای تغییرات و بهبودهای کم در صدد جدا ساختن خود از رقبایشان برآیند. ایده هایی مثل حسگرهای تصویری دوگانه، گشودگی بیشتر دهانه لنز و فوکوس خودکار لیزری از جمله تکنولوژیایی هستن که بعضی وقتا از طرف شرکتا و با هدف ایجاد فرق ارائه می گردن اما کیفیت تصویر پایانی تا حدود زیادی به فضای محدودی وابسته که واسه جا دادن حسگرها در دستگاه های موبایل در نظر گرفته می شه.

دسته‌ها: فناوری

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *