Posted on

روز گذشته اپل از قاب محافظ خاصی واسه تلفنای هوشمند تولیدی خودش یعنی آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس پرده برداشت که این قاب به یه باتری اضافه هم مجهز گشته بود. در مورد محصول یاد شده می تونیم بگیم در حالیکه جانی آیو و بقیه بزرگان شرکت ساکن کوپرتینو بر این باور هستن که راه حلی مناسب رو واسه افزایش طول عمر باتری موبایلای شرکت اصلی خود ارائه کردن، بقیه در جای جای دنیا فکر می کنن که کیسی با بیریخت ترین طراحی ممکن رونمایی گشته.

قاب نامبرده یکی دیگه از کالاهایی هستش که طی سال جاری از طرف شرکتی عرضه شده که همیشه به خاطر طراحیای بی اشکال و عالی خود معروفیت داشته ولی تازگیا رفتارهایی رو بروز میده و کالاهایی رو در مقابل دیدگان میذاره که با گذشته نورانی اون همخوانی ندارن.

البته شکی نیس که اپل در مورد اجناس اصلی اش هنوزم بسیار ریز بینانه عمل می کنه و به طور کاملً با حواسی جمع پیش میره. تلفن هوشمند این شرکت بازم طراحی جذابی داره و ً کامپیوترای مک و خیلی از دستگاه های دیگه تحت iOS اش هم بازم احساس یه دیوایس برتر و با کیفیت رو به کاربران منتقل می کنن.

اما بعضی وقتا تماشاگر اتفاق و محصولی هستیم که باعث می شه از خود سوال کنیم واقعاً اهالی کوپرتینو با خود چه فکر می کردن؟ چیجوری حاضر شدن اینجور طراحی رو پایانی سازی کرده، به اون رضایت داده و در آخر به کاربر ارائه اش کنن؟

در ادامه با سایت ما همراه باشین.

آیپد پرو مثال دیگه ایه که در این مورد می تونیم به آنهم اشاره ای داشته باشیم. دستگاهی با ابعاد بزرگ در قیاس با بقیه اجناس هم خونواده خودش، که فقط به لطف قلم و کیبردی که واسه اون عرضه شده می تونه کمی کارایی بیشتر نسبت به یه آیپد معمولی داشته باشه.

بد نیس یادآور شیم که هر دو لوازم جانبی که به اونا پرداختیم یعنی استایلوس و صفحه کلید به عجیب ترین شکل ممکن فقط واسه خود آیپد پرو قابل استفاده هستن. جدای از اینکه آرمانای رهبر قبلی اهالی کوپرتینو با ساخت یه استایلوس زیر پا گذاشته شده این قلم دیجیتالی به ناخوشایندترین و بیریخت ترین حالت ممکن باید شارژ شه و واسه اینکه انرژی کافی در باتری اش ذخیره شه باید اونو به درگاه لایتنینگ آپید پرو وصل کنین.

در این وضعیت – شارژ – «اپل پنسل» در بد ترین حالت ممکنه قرار گرفته و البته احتمال داره با یه جا به جایی ساده یا یه تکون به اون آسیب ای جدی وارد شه.

بعد از استایلوس نوبت می رسه به کیبرد آیپد پرو. بر خلاف «تایپ کاور» ارائه شده واسه سرفسای مایکروسافت که از طراحی صاف پیروی کرده و خیلی راحت می تونه روی سطح دستگاه قرار بگیره و جمع و جور شه، «اسمارت کیبرد» آیپد پرو دارای یه برآمدگی عجیبه و هیچوقت وضعیتی صاف و مشابه چیزی که در سرفسا تماشاگر هستیم رو جفت و جور نمی آورد.

در اصل این کیبرد به دستگاهی با طراحی خوب و کیفیت بالا ظاهری بیریخت میده و چهره اونو مکدر می سازه؛ این اتفاق در حالی اتفاق افتاده که شرکت حریف در سرفسای خود راهکارهایی به مراتب بهتر رو دنبال کرده و اصول طراحی اش بدین روش جلوه ای برتر پیدا کردن.

طراحیای عجیب کوپرتینوییا به آیپد پرو و آیفون ختم نمی شن. اگه از دو دیوایس یاد شده گذر کنیم به محصول دیگری می رسیم به نام «مجیک ماوس ۲» که سازنده اش با افتخار میگه بعد از مدتا نیاز اون به باتریای AA رو حذف کرده و از این پس کاربر می تونه ظرفیت باتری قابل شارژ اونو از راه یه درگاه استاندارد لایتنینگ پر کنه.

خبری که در اول بسیار خوشحال کننده س، ولی وقتی واسه اولین بار ببینین نسخه جدید «ماوس جادویی» بناست چیجوری شارژ شه حتماً شدیدا متعجب میشین. اگه شارژ کردن اپل پنسل با اتصال اون به درگاه لایتنینگ آپید پرو به نظر عجیب می رسید بد نیس بدونین واسه قدرت بخشیدن دوباره به باتری مجیک ماوس ۲ لازمه ماوس رو پشت و رو کرده و بعد یه کابل لایتنینگ رو به درگاهی که در قسمت زیرین اون واقع شده وصل کنین.

اینجوری وقتی ماوس در حال شارژ شدنه امکان به کار گیری اون وجود نداره و البته روی میز کار شمام جلوه ای ناخوشایند مشاهده می شه.

استیو جابز همیشه به جزئیاتی بسیار ریز دقت داشت و با حدف کوچیک ترین اشکالات طراحی که دلیل آزرده خاطر شدن کاربران می گشتن تلاش میکرد دستگاه هایی به کمال رسیده رو معرفی و عرضه کنه.

شاید در نظر طرفداران اجناس دو آتشه اپل خیلی از اشکالاتی که در بالا به اونا پرداختیم خیلی به دستگاه های مورد بحث وارد نباشن و حتی واسه هر کدوم از اونا توجیهی منطقی هم به میان بیاد. مثلاً میشه گفت قلم و ماوس جدید هر دو بسیار سریع شارژ می شن و پس طبق فناوری الان عجیب نیس که بشه در بین شارژ دوباره اونا از این دو دستگاه استفاده کرد و بر همین پایه وقتی دیوایسی در حال استفاده نیس چه اهمیتی داره که وضعیت ظاهری اون چه شکلی رو به خود میگیره.

اما نمیشه منکر اون شد که زبون و روشای طراحی فعلی ً روش ها و راه حلایی هستن که سالیان سال با فلسفه اپل در اختلاف بودن و این شرکت همیشه با دوری جستن از اونا خودشو از بقیه جدا می کرده.

استیو جابز همیشه به جزئیاتی بسیار ریز دقت داشت و با حدف کوچیک ترین اشکالات طراحی که دلیل آزرده خاطر شدن کاربران می گشتن تلاش میکرد دستگاه هایی به کمال رسیده رو معرفی و عرضه کنه. این مسئله ایست که از دیوایسای جانبی تازه معرفی شده برند اول جهان رخت بر بسته، گویی که اونا اعلام می کنن «ما نمی تونستیم کار رو بهتر از این به آخرسر برسونیم، ولی به هر شکل مشکل رو حل کردیم.»

دلایل نشون میدن که اپل در سال ۲۰۱۵ نسبت به گذشته اش آسون انگارتر شده و این کرد رو میشه در بهترین دستگاه هاش که هنوز مورد تعریف و تعریف هستن هم توجه کرد. آیفون ۶ اس و البته ۶ – که در ۲۰۱۴ راهی بازار شد – از هر نظر دستگاه هایی قشنگتر بی اشکال و موثر به نظر می رسیدن که مشخص بود در جزئیات شون دقت بسیاری انجام شده، ولی تو یه نقطه که انتظار می رفت اسمارت فون برخواسته از کوپرتینو با بقیه فرق داشته باشه فرقی نبود.

این نقطه مربوط می شد به برجستگی کم دوربین اصلی دستگاه؛ موضوعی که دلیل جنجالای رسانه ای بسیاری گشت و حتی هواداران برند هم اونو خیلی جدی مورد سرزنش قرار دادن. نکته اینجا بود که انگار اپل هم می دونست فرهنگ کمال گرایی همیشگی خود رو زیر پا گذاشته و از این واسه شرمنده بود، چون در تصاویری که از اسمارت فون یاد شده روی سایت شرکت قرار دادن تلاش کردن تا برجستگی دوربین رو به شکلی مخفی کنن.

در اینکه اپل امروز با اپل روزای جابز فرق داره شکی نیس، در اینکه اهالی کوپرتینو حالا به جای پیشرو بودن محافظه کاری رو پیشه کردن هم شکی نیس، ولی سئوال اصلی اینجاس که زیر پا گذاشتن آرمانای قبلی بدون هزینه هستن؟ هواداران بازم چشم بسته و بدون توجه به اشکالات موجود پول هاشون رو به برند اول جهان تقدیم می کنن یا اینکه کم زبون به نقد باز می کنن؟ اپل بازم در راس دنیای تکنولوژی و محبوب ترین گجت ساز جهان باقی می مونه یا روشی که در پیش گرفته دلیل می شه تبدیل به شرکتی مثل دیگه بازیگران بازی شه؟

هیچکی دوست نداره تماشاگر سقوط اپل باشه ولی طبق روزهایی که میگذرن تماشاگر اون هستیم که از نکته بینی و ظرافتا در اجناس این شرکت کم شده و مواردی که متمایزش می کردن کمتر از قبل گشته ان. شکی نیس که اگه تفاوتای خود رو با بقیه از بین ببرین دیگه متفاوت خونده نمی شین.