طرح کار و کاسبی سندی کتبی که جزئیات کار و کاسبی پیشنهادی رو مشخص میکنه. این سند باید ضمن تشریح موقعیت الان ، نیازها ، انتظارات و یافته های پیش بینی شده رو توضیح بده و کلیه حولوحوش اون رو آزمایش کنه.

طرح کار و کاسبی نشون دهنده چیه؟
آماده کردن یه طرح کار و کاسبی نتیجه پایانی روند طراحی نیس ، بلکه تحقق طرح ، هدف نهاییه. با این وجود نوشتن طرح یه مرحله میانی مهمه. طرح نشون میده که بمنظور یه کار و کاسبی قطعی ، بررسیهای دقیق در ایجاد کار و کاسبی انجام شده و واسه راه اندازی اون کارآفرین ، وظیفه اش رو انجام داده.

هدف طرح
وجود یه طرح کار و کاسبی رسمی ، صرفنظر از اندازه کار و کاسبی اون ، به همون اندازه که واسه راه اندازی مهمه واسه یه کار و کاسبی برقرار ( قطعی ) هم مهمه.
این طرح چهار عمل اصلی رو به شکل زیر انجام میده:

۱- به مدیر یا کارآفرین کمک می کنه که حولوحوش و پیشرفت پروژه یا کسب و کارش رو مشخص ، متمرکز و بررسی کنن.

۲- یه چهارچوب منطقی و حساب شده بوجود میاره تا در اون یه حرفه بتونه پیشرفت یابد و تصمیمات مربوط به اون حرفه رو در چند سال آینده دنبال می کنه.

۳- به عنوان ماخذ و مبنایی واسه گفتگو با افراد سوم مانند سهامداران ، دفاتر نمایندگی ، بانکها ، سرمایه گذاران و … بکار میره.

۴- معیاری رو واسه امتحان وضعیت واقعی کار و کاسبی در برابرآنچه که باید باشه، ارائه میده.

همونطور که دو شغل مثل هم وجود نداره و پس طرحهای کار و کاسبی مانند هم هم وجود نداره. از اونجائیکه ، بعضی موضوعات در طرح به یه طیفی از کسب و کارا در رابطه هستن پس این مهمه که مفاد و مندرجات طرحا با امور فردی متناسب باشه. با این حال ، بیشتر طرحا از یه ساختار آزموده شده و نظر عمومی روی ( در مورد ) آماده سازی طرحی ک بطور بزرگی قابل اجراست متابعت می کنن.
طرح کار و کاسبی باید نگرشی واقع بین از پیش بینیا ومقاصد بلندمدت داشته باشه. این دید و نگاه چارچوبی رو به وجود می آورد که طرح باید در اون فعالیت کنه و در آخر” یا موفق می شه یا شکست می خوره. واسه مدیران و یا کارآفرینانی که به دنبال پشتیبانی خارجی هستن ، آماده کردن یه طرح کامل ، موقیت رو در افزایش بودجه ها یا تجهیز پشتیبان ضمانت نمیکنه. نبود وجود یه طرح منطقی ، یقینا شکست رو حتمی می کنه.

طرح هم واسه صاحب اون و هم واسه پشتیبانی کنندگان مالی اون، به دلایل زیر لازمه:
۱- مهم اون هستش که مالک درباره هدف خود از کار و کاسبی و منابعی که واسه اون نیاز داره به دقت فکر کنه. این موضوع در برآورد اندازه سرمایه لازم، به ایشون کمک می کنه.
۲- بعید به نظر میرسه که مالک کار و کاسبی، واسه راه اندازی اون سرمایه کافی داشته باشه. پشتیبانی کنندگان مالی-بانکها یا سرمایه گذاران خطری-باید راضی شن که سرمایه گذاری در کار و کاسبی جدید، منطقی و درسته.
۳- فرض بر اینه که اگه کار و کاسبی ایده خوبی نداشته باشه، هم واسه صاحب اون و هم واسه پشتیبانی کنندگان مالی اون، باید این موضوع رو در مرحله برنامه ریزی و قبل از هدر رفتن مقدار خیلی از زمان و هزینه، شناسایی کنن.

اجزای یه طرح کار و کاسبی:
۱- اهداف کلی؛
۲- مشخصات مجری طرح و همکاران؛
۳- تعریف و توصیف کار و کاسبی؛
۴- تحلیل روش هدف دار بازار؛
۵- تحلیل مالی؛
۶- خلاصه.

اهمیت روند
ایجاد یه طرح کار و کاسبی خوب چیزی پردردسر ، اما لازمه ، روند برنامه ریزی ، مدیران یا کارآفرینان رو مجبور می کنه که به طور کامل دریابند چیزی که رو که میخوان بدست بیارن و اینکه چیجوری و کی اونو بکنن. حتی اگه هیچ پشتیبانی خارجی هم نیاز نباشه ، طرح کار و کاسبی می تونه واسه دوری گزیدن از اشتباهات یا تشخیص فرصتهای پنهونی نقش حیاتی رو بازی کنه.
واسه عده بسیار خیلی از کارآفرینان و طراحان ، روند طراحی ( فکر ، گفتگو ، تحقیق ، موشکافی ) به اندازه طرح پایانی و یا حتی بیشتر از اون خوبه.
پس حتی اگه به یه طرح رسمی نیاز ندارین ، درباره روند طراحی بطور دقیقی فکر کنه. این کار می تونه سود زیادی واسه طرح کار و کاسبی شما داشته باشه.
هفته های بسیار زیاد کار سخت و پیش نویسهای زیاد رو از زمان بروز طرح تا گرفتن حق کار پیش بینی کنین. یه طرح نوشته شده روشن با بسته بندی جذاب دلیل می شه تا طرفداران ، سرمایه گذاران و … راحت تر به اون گرایش پیدا کنن . یه طرح کار و کاسبی به طور کامل آماده نشون میده که مدیران یا کارآفرینان، کار رو می شناسن و اونا رو واسه پیشرفت طرح طبق فرآوریها ، مدیریت ، سرمایه ها و مهمتر از همه بازارهای اقتصادی و رقابت فکر کردن.

منبع: سایت خونه کارآفرینان ایران


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *