مدیران بسیاری وجود دارن که همه یا دست کم بخشی از تیم شون رو باید به طور مجازی و از راه دور مدیریت کنن. طوفان فکری آنلاین به آها در این مبحث کمک بسیاری می کنه.

اعضای این تیم ها ممکنه فقط دو سه روز در هفته حضور فیزیکی در شرکت داشته باشن و یا اینکه به طور کامل از راه دور کار کنن. ممکنه ساکن شهرهای دوردست باشن، در کشوری دیگه زندگی کنن یا حتی منطقه وقتی شون به طور کامل با محل قرارگرفتن شرکت فرق داشته باشه.

چیجوری می شه با اینجور تیمی جلسات طوفان فکری به درد بخور و پربازده برگزار کرد؟ این سوالیه که مدیران تیم های مجازی به پاسخش نیاز مبرمی دارن. همین موضوعه که باعث شده معنی طوفان فکری آنلاین، توجه بسیاری رو به خود جذب کنه.

سرفصل محتوا

  • طوفان فکری آنلاین چیه ؟
  • امتیازات و مشکلات وسایل آنلاین
  • وسایل طوفان فکری آنلاین
    • گوگل درایو (Google Drive)
    • مسنجرها و نرم افزارهای چت
    • پایگاه های ذخیره ی ابری (Cloud-Based)
  • شکست دادن مشکل فوران اطلاعات

طوفان فکری آنلاین چیه ؟

طوفان فکری آنلاین که به اون « طوفان فکری الکترونیکی » و « طوفان فکری تحت وب » هم می گن ، اصطلاحیه که به تشریح تکنیکایی می پردازه که از اینترنت واسه به اشتراک گذاری و پیشرفت ایده ها استفاده می کنن .
شما می تونین از وسیله ها و خدمات مختلفی واسه طوفان فکری آنلاین استفاده کنین .

حتما بخونین: روش هدف دار کالباسی در گفتگو

اونا تفاوتایی با هم دارن ولی همه تو یه چیز مشتری هستن : اونا این امکان رو به همکاران میدن تا ایده هاشون رو به صورت آنلاین به اشتراک بذارن. این اتفاق می تونه به صورت دوره ای یا به صورت همزمان انجام بشه و چگونگی انجام اون به موقعیت و سلیقه شرکت کنندگان بستگی داره .

امتیازات و مشکلات وسایل آنلاین

طوفان فکری آنلاین می تونه از طوفان فکری رودررو هم بهتر جواب بده.

یافته های یه تحقیق علمی که در این مورد انجام شده بود نشون داد که تیم هایی که از راه های آنلاین واسه طوفان فکری استفاده می کردن، ایده های خاص تر، قوی تر و با کیفیت تری داشتن تا اونایی که روش رایج طوفان فکری رو به کار می بستند.

یه تحقیق دیگه هم به این نتیجه رسید که طوفان فکری آنلاین باعث می شه اعضای گروه احساس برابری بیشتری کنن و رضایت بیشتری داشته باشن.

یکی از مهم ترین مزیت های طوفان فکری آنلاین، کمکیه که به افراد خجالتی تیم می کنه. این دسته از اعضای تیم که اعتمادبه نفس شون خیلی بالا نیس، می تونن در طوفان فکری آنلاین راحت تر مشارکت داشته باشن و بدون اینکه از طرف همکاران لجوج و یه دنده احساس فشار کنن، ایده بزنن و پیشنهاد بدن.

حتما بخونین: چهار روش اساسی مدیران امروز؛ نتیجه نظرسنجی از ۱۲۰۰ مدیرعامل موفق

بعضی وسایل طوفان فکری آنلاین هم باعث می شن ایده ها ناشناس باقی بمونن و همین درمیون گذاشتن، ارائه ایده های عجیب و دور از ذهن رو واسه افراد راحت می کنه.

هم اینکه به کمک بعضی از وسیله ها، دیگه لازم نیس کسی جلسه رو رهبری کنه یا از ایده ها یادداشت برداره.

اگه درست و حسابی از طوفان فکری آنلاین استفاده شه، این روش می تونه منتهی به جمع آوری ایده های خلاق و دور از ذهن شه، افراد خجالتی رو در بحث دخالت بده و به طور خودکار همه ایده ها رو تو یه جا ثبت کنه.

اما مثل تموم روش های اینترنتی، وسایل طوفان فکری آنلاین هم نیازمند اینترنت تقریبا خوب هستن. قطع شدن همیشگی اینترنت و سرعت کم ممکنه مانع شرکت افراد در جلسه شه.

هم اینکه ممکنه افراد تیم واسه به کار گیری این وسیله ها نیاز به آموزش و نظارت داشته باشن؛ مخصوصا اگه برنامه ی مورد استفاده واسه شون جدید باشه.

واسه حل مسائل این چنینی، قبل از شروع جلسه، وقتی رو به توضیح دادن چگونگی ی به کار گیری وسیله ها اختصاص بدین. هم اینکه می تونید از یکی از همکاران وارد به علوم کامپیوتر بخواین تا واسه حل مشکلات احتمالی اونجا حضور داشته باشه.

وسایل طوفان فکری آنلاین

وسایل زیادی واسه طوفان فکری وجود دارن که هم ساده باشن و هم به درد بخور. پیشنهادهایی که در زیر آورده ایم رو تست کنین تا بتونین برنامه ای پیدا کنین که واسه تیم خودتون به درد بخور باشه.

گوگل درایو (Google Drive)

یکی از آسونترین وسایل طوفان فکری آنلاین Google driveه . واسه برگزاری طوفان فکری با این روش می تونین سند یا صفحه جدیدی رو باز کنین یا اینکه فایلایی که قبلا روی اون کار شده رو بارگذاری کنین . شما واسه این کار باید حساب کاربری داشته باشین ولی همکاران شما احتیاجی به داشتن حساب کاربری ندارن .

یه فایل وُرد یا اکسل در گوگل درایو بسازین و یا یه فایل آماده رو آپلود کنین. به تموم اعضای تیم دسترسی ویرایش این فایل رو بدین و از همه بخواین ایده هاشون رو در اون وارد کنن.

اطمینان پیدا کنین که فایل رو با تموم کسائی که قراره دسترسی داشته باشن اشتراک گذاری کرده بعد با Google drive هر کسی که می خواین به فایلا دسترسی داشته باشن رو دعوت کنین .
اونا می تونن به صورت همزمان یا هر وقت که لازم بود به فایلا دسترسی پیدا کنن و نظرات اونا به محض اینکه بنویسن ، ظاهر می شه .

اعضای تیم می تونن روی سند نظر بدن ( واسه این کار روی آیکون comment کلیک می کنن ) یا اینکه می تونن مستقیما متن مورد نظرشون رو به سند اضافه کنن . هر تغییری که انجام شه با نام نویسنده اش هستش و Google drive به صورت خودکار همه تغییرات رو ذخیره می کنه .

یکی از امتیازات وسیله Google drive اینه که لازم نیس همه اعضا به صورت همزمان حاضر باشن . جلسه طوفان فکری ممکنه چندین روز طول بکشه و افراد در زمانای جور واجور در نقاط جغرافیایی متفاوت در جلسه طوفان فکری شرکت کنن .

حتما بخونین: طرح کار و کاسبی یا business plan

 

مسنجرها و نرم افزارهای چت

اگه تموم اعضای تیم تون بتونن همزمان آنلاین شن، از مسنجرهایی مثل واتس آپ یا اسکایپ هم می شه واسه طوفان فکری استفاده کرد. یه چت گروهی بسازین و در ساعت شروع جلسه، همه ی اعضای تیم رو به ان اضافه کنین. به همین سادگی!

پایگاه های ذخیره ی ابری (Cloud-Based)

پایگاه های ذخیره ابری، سایت ها و برنامه هایی هستن که اطلاعات مورد نظر شما رو روی سرور خود ذخیره می کنن و شما می تونید به صورت آنلاین به اونا دسترسی داشته باشین و به هرکی که خواستین هم اجازه دسترسی به فایل هاتون رو بدین.

شرکت هایی که کارمندان از راه دور دارن، معمولا از این پایگاه ها واسه مدیریت تیم استفاده می کنن. وجه مثبت این روش اینه که خیلی از این پایگاه ها خودشون قالب ها و وسایل آماده درون خود دارن که واسه ایده یابی و خلاصه کردن بحث ها به شما کمک می کنه.

از پایگاه های ذخیره ی ابری خوب می شه به استورم بورد(Stormboard)، اسلک (Slack)، دراپ باکس (Dropbox) یا Mind 42 اشاره کرد.

Stormbord این امکان رو به شما میده تا ویدئوها رو به اشتراک بذارین ، ایده ها رو اولویت بند کنین ، در سیستم نظر دهی شرکت کنین و واسه فعالیتای گروه گزارش جفت و جور کنین . دسترسی به این وسیله مجانیه و نسخه موبایل اون هم جفت و جوره .
Mind 42 ، سیستم عامل ابری دیگه ایه که ضمن رایگان بودن ، به شما در خلق نقشه های ذهنی گروهی کمک می کنه .

حتما بخونین: شکل های جور واجور مدلای تجارت الکترونیک

وسایل آنلاین دیگری وجود دارن که شما می تونین واسه به اشتراک گذاری ایده ها با بقیه همکاران از اونا استفاده کنین . ویدیو کنفرانس آنلاین ، بهترین وسیله ضبط یه جلسه س . اما وقتی که اعضای تیم در زمانای متفاوتی آنلاین هستن به وسایل دیگری نیازه . Skype هم ابزاری مناسب واسه تیمیه که اعضای اون دور از هم هستن و از این روش خیلی راحت می تونین گروه های ۱۰ نفره یا بیشتر درست کنین و به بحث بپردازید .

اگه موضوع جلسات طوفان فکری آنلاین محرمانه س ، قبل از شروع جلسه از امن بودن بستری که ازش استفاده می کنین مطمئن شین .

شکست دادن مشکل فوران اطلاعات

در به درد بخور بودن طوفان فکری آنلاین شکی نیس، اما پژوهشی نشون داده که به کار گیری این روش می تونه به فوران اطلاعات هم برسه.

اعضای تیم ممکنه از سیل انبوه اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می شه کلافه شن، نتونن از ایده های بقیه خوب واسه پیدا کردن راه حل های جدید استفاده کنن، از روند سریع بحث گیج شن و خلاصه نتونن کارشون رو درست بکنن؛ مشکل فوران اطلاعات مخصوصا وقتی اتفاق می افتد که تیم بزرگ باشه و یا اعضای یه دنده و خودرای در اون زیاد باشن.

یه راه واسه حل این مسئله اینه که کاری کنیم سرعت رسیدن اطلاعات به اعضا کمی پایین بیاد.

این کار باعث می شه هرکی واسه هضم اطلاعات دریافت شده وقت بیش تری در اختیار داشته باشه و در عین حال بتونه واسه ایده زدن به کمک این اطلاعات جدید، وقت کافی بزاره.

ابزارهایی مثل گوگل درایو اینجا به درد بخور واقع می شن؛ چون که کاربران می تونن هر کدوم هرچقدر وقت لازم دارن بذارن و بعد اطلاعات جدیدتر رو ببینن.

یه راه دیگه هم اینه که یه نفر نقش آسون کردن کننده رو اجرا کرده و سرعت بحث ها رو کنترل کنه.

منبع: bfast.ir – chetor.com


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *