عامل مسئوولیت جزائی ناشی از انتقال بیماری ایدز توسط مبتلایان به آن

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مسئوولیت جزائی ناشی از انتقال بیماری ایدز توسط مبتلایان به آن 

تکه ای از متن پایان نامه :

 

  • یکی از چالش برانگیزترین مسائل مربوط به معضل ایدز ، بحث جرم انگاری رفتارهای پرخطری می باشد که موجب انتقال این بیماری به دیگران می گردد . سوال اصلی که در اینجا مطرح می گردد این می باشد ، که آیا لازم می باشد برای جلوگیری از شیوع این بیماری با آن عواقب دردناک و در نهایت کشنده ، که خطری علیه سلامت عمومی جامعه می باشد متوسل به حقوق کیفری گردید و رفتارهای چرخطر ناقلین ایدز را با حربه واکنش های کیفری مورد کنترل قرار داد ؟ و اینکه جرم انگاری این رفتارهای پرخطر ، مصداق کدامیک از مواد قانونی موجود یا عنوان های مجرمانه در قواعد عمومی می تواند باشد ؟ آیا قواعد عمومی پاسخگوی اینصورتی می باشد که همگی به دنبال کاستن آمار پرونده های کیفری ، به تبع اندیشه های قضا زدایی ، کیفرزدایی و جرم زدایی هستند . به نظر می رسد بهره گیری از قواعد بهداشت عمومی جهت مقابله با انتقال این بیماری کافی به مقصود باشد .
  • جرم انگاری رفتارهای ناقل ایدز در اقدام مستلزم هزینه های بسیاری در ارتباط با تعقیب کیفری بزهکار ، محاکمه و مجازات وی خواهد بود که بهتر می باشد این هزینه های گزاف به طرقی دیگر نظیر تهیه وسایل پیشگیری از روابط جنسی ناسالم ، توزیع سوزن های یکبار مصرف در میان معتادان مبتلا به ایدز یا ناقلین ( HIV مثبت و در نهایت دادن آموزش ها و اطلاعات لازم به قشرهای مختلف جامعه به خصوص قشرهایی که بیشتر در معرض ابتلا هستند ، مانند کودکان و زنان و زندانیان و …. گردد زیرا که این افراد بیشتر در معرض تجاوزات جنسی و در نتیجه ابتلا به ایدز قرار دارند .
  • بهره گیری از ضمانت اجرای کیفری شاید تنها در زمانی که فرد مبتلا ، عالماً و عامداً ویروس HIV را به دیگران انتقال می دهد بتواند عادلانه باشد اما اثبات این مساله که نگوییم محال اما بسیار دشوار می باشد و غیر از در مواردی که خود فرد اقرار به این مساله کند به سختی می تواند آن را احراز نمود . تعقیب کننده آغاز بایستی ، اثبات کند که متهم ، مبتلا به ایدز بوده می باشد . پس جهت حصول به چنین نتیجه ای انجام آزمایش های تشخیص ایدز ضروری می نماید و این در صورتی می باشد که در کشورهای اروپایی و در میان حقوق دانان این بحث مطرح شده می باشد . که آیا می توان متهم را به انجام چنین آزمایشی اجبار نمود ؟ آیا اجبار متهم منافی حقوق  و آزادی های وی محسوب نمی گردد ؟ در پاسخ به این سوال گفته شده که تنها عاملی که می تواند متهم را به انجام چنین آزمایش هایی اجبار نماید ، حکم دادگاه می باشد . به فرض اثبات آنکه متهم مبتلا به ایدز

 

 

می باشد ، گام بعدی این می باشد که اثبات گردد متهم در زمان ارتکاب فعل مجرمانه نیز مبتلا به ایدز بوده می باشد که اثبات این مساله غیرممکن می باشد . مورد دیگری تعقیب کننده بایستی اثبات  کند عدم ابتلا شاکی به این بیماری در زمان وقوع جرم می باشد چه آنکه امکان آن می رود که متهم پس از استماع اتهام وارده بر خود ، ادعا نماید که ابتلا او به ایدز، ممکن می باشد از طریق خود  شاکی صورت گرفته باشد . افرادی هم که بطور اتفافی و تصادفی ( در دندان پزشکی ، آرایشگاه و بیمارستانها با گرفتن خون آلوده و یا از پرستار و پزشکی که خود آلوده بهعنوان یکی از اهداف اعمال مجازات ها، تنها توانسته می باشد که مدت عدم ارتکاب مجدد جرم را اندکی بیفزاید اینکه ارعاب مجرمین نیز  توانسته باشد در اقدام تأثیر مهمی را در پیشگیری از انتقال ایدز ایفا نماید ، هنوز به طور قطع مشخص نیست، در این ارتباط لازم می باشد که به سابقه تاریخی بعضی جرایم نگاهی عمیق بیندازیم . تاریخ نشان می دهد که ارعاب مجرمین در بهره گیری از مشروبات الکلی و دیگر مواد نیروزا ، روابط جنسی ، روسپیگری و … به هیچ وجه نتوانسته می باشد چنین رفتارهایی را محدود سازد و از ارتکاب مجدد آنها ممانعت به اقدام آورد. مکافات و تلافی جویی نیز به عنوان آخرین هدف مترتب بر مجازات ها ، فقط در بعضی جرایم قابل توجیه می باشد . تلافی کردن و تشفی خاطر حاصل از مجازات مجرمین نمی تواند در پیشگیری از انتقال ایدز به دیگران موثر واقع گردد . شاید به همین دلیل می باشد که بعضی عقوبت مجرمین را نه

 92 مسئوولیت جزائی ناشی از انتقال بیماری ایدز توسط مبتلایان به آن

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه