منابع تحقیق درمورد افراد مبتلا، بزرگسالان، پژوهشگران

دانلود پایان نامه

ن برای زنده ماندن نیاز به درمان دائم با انسولین خارجی ندارند.
این نوع دیابت غالبا با عواملی چون سن بالا، چاقی، سابقه خانوادگی و کم تحرکی همراه است. بنابراین استفاده از رژیم غذائی مناسب، ورزش و رسیدن به وزن ایده آل از اهمیت خاصی برخوردار است. علائم آن به تدریج بروز نموده و شامل خستگی، التیام دیر هنگام زخم ها و مواردی مشابه دیابت نوع اول می باشد. احتمال انتقال دیابت به جنین در دیابت نوع اول و دوم با هم متفاوت است. مطالعات پژوهشگران نشان داده است که این احتمال در دیابت وابسته به انسولین 5 درصد بوده و در دیابت غیروابسته به انسولین، اگر تنها یکی از والدین مبتلا باشد به 30 درصد و درصورتی که هر دو مبتلا باشند به 50 درصد خواهند رسید. انواع دیگری از دیابت وجود دارد که به طور خلاصه به بعضی از آنها در ذیل اشاره شده است. لازم به ذکر است که برخی افراد می توانند علائم بیش از یک نوع دیابت را نیز داشته باشند[2].
شکل 1-2- انواع دیابت
3-2-2-1 دیابت بارداری :
این نوع دیابت منحصرا در خانم هایی که در اواخر بارداری هستند پدیدار می گردد، این دیابت معمولا پس از وضع حمل و به دنیا آمدن نوزاد از بین می رود، اما احتمال بروز دیابت نوع دوم در این افراد در 5 تا 10 سال آینده حدود 60 در صد افزایش می یابد. حفظ وزن متعادل و داشتن فعالیت فیزیکی به این افراد در برابرابتلا به دیابت نوع دوم کمک می کند.عامل این نوع بیماری هورمون های بارداری و یا کمبود انسولین می باشد. امکان دارد خانم های مبتلا به دیابت بارداری هیچ علائمی از این بیماری نداشته باشند[5].
3-2-1 چگونگی تشخیص دیابت:
بهترین راه برای تشخیص دیابت در کودکان و بزرگسالان به جزخانم های باردار، تست گلوکز خون ناشتا1 می باشد. بدین صورت که پس از هشت ساعت ناشتا، میزان گلوکز خون اندازه گیری شده و با یک حد بحرانی مقایسه می گردد. اگر این تست در ساعات اولیه روز انجام گیرد، نتیجه آن بسیار معقول تر خواهد بود. روش تشخیص دیگر بیماری دیابت تست تولرانس گلوکز خوراکی 2 می باشد. بدین صورت که دو ساعت پس از نوشیدن 250 میلی لیتر آب حاوی 75 گرم گلوکزمیزان گلوکز خون اندازه گیری شده و مشابه روش قبلی با یک حد بحرانی مقایسه می شود. به طور کلی سازمان جهانی بهداشت شرایط ابتلا به بیماری دیابت را به صورت ذیل تعیین نموده است.
جدول 1-1- پیش بینی ابتلا به دیابت
M mol/l (mg/dl ) FGBT سطح گلوکز ناشتا در
M mol/l (mg/dl)OGTTسطح گلوکز پس از 2 ساعت در
شرایط
(110) 1/6
(140) 8/7
حالت طبیعی
(126) 0/7
(200) 1/11
مبتلا به دیابت
از آنجا که میزان گلوکز در دوران بارداری کاهش می یابد ، بنابراین سطح بحرانی برای تشخیص بیماری نیز پایین تر خواهد بود. تشخیص دیابت بارداری با روش OGTT صورت می گیرد، با این تفاوت که در تشخیص این نوع دیابت،میزان گلوکز خون را هم پیش از نوشیدن محلول حاوی گلوکز اندازه گیری نموده و هم درزمان های 1، 2 و3 ساعت پس از نوشیدن آن اندازه گیری می شود[6].
4-2-1- درمان دیابت:
علیرغم پیشرفت های مهمی که طی ده سال گذشته صورت گرفته، هنوز هم درمان این بیماری تا شکل ایده آل راه درازی در پیش دارد. تا بدین لحظه، راه پیشگیری و درمان قطعی بیماری دیابت برای ما پوشیده مانده است.
بطور کلی راهکارهای کنترل و درمان دیابت عبارتند از:
تنظیم رژیم غذایی، دارو درمانی، تزریق انسولین، ورزش، آموزش مراقبت از خود، پیوند لوزالمعده، پیوند جزایر لانگرهانس و سلول های بنیادی[7].
5-2-1- درمان دارویی دیابت:
بزرگترین راهکار برای درمان دیابت نوع دوم، افزایش تولید انسولین در سلول های بتای جزایر لانگرهانس لوزالمعده می باشد. در این جا اسامی تعدادی از داروهای رایج مورد استفاده به همراه ساختار و نیز مکانیزم عملکرد نمایش داده شده است. داروهای درمانی موجود هرچند که موجب بالا بردن تولید انسولین می شوند، اما متاسفانه عوارض جانبی نامطلوبی را نیز به همراه دارند مانند هیپو گلیسمی، اختلالات سیستم قلب و عروق، درد گوارش و نفخ می باشد[8].
1-5-2-1- آکاربوز8:
آکاربوز گوارش کربوهیدرات های مصرفی را به تاخیر انداخته و سبب افزایش کمتر غلظت خون پس از مصرف غذا می شود. متابولیسم دارو بطور اختصاصی در دستگاه گوارش و به ویژه به وسیله باکتری های روده صورت می گیرد. البته آنزیم های گوارشی نیز در متابولسم دارو نقش دارد. موارد منع مصرف آکاربوز در بیماری های کلیه و کبد است[9].
شکل1-3- ساختارآکاربوز
2-5-2-1 متفورمین9 :
این دارو مقاومت بدن نسبت به انسولین را در بیماران دیابتی کاهش می دهد و کاهنده قند خون در درمان دیابت نوع دوم می باشد.
موارد منع مصرف متفورمین در بیماری های کلیه و نارسایی قلبی است[10].
شکل1-4-ساختار متفورمین
3-5-2-1 پیو گلیتازون10:
این دارو به عنوان یک ماده شیمیایی قوی و انتخابی بر روی گیرنده های ا نسولینی در بافت های حساس به انسولین نظیر بافت چربی، ماهیچه و کبد سبب افزایش حساسیت نسبت به انسولین و کنترل متابولیسم گلوکز می شود[11].
شکل1-5-ساختارپیوگلیتازون
4-5-2-1- رپا گلیناید11 :
این دارو سطح گلوکز خون را با تحریک آزاد سازی انسولین از پانکراس و عمل روی سلول های بتای جزایر لانگرهانس کم می کند. دارو کانال های پتاسیم وابسته به ATP در غشای سلول های بتا را می بندد این باعث دپولاریزاسیون12 شدن سلول ها و باز شدن کانال های کلسیمی و نهایتا انسولین میشود[12].
شکل1-6-ساختار رپاگلیتاند
5-5-2-1- انسولین13
انسولین یک ماده شیمیایی پروتئینی است که توسط سلول هایی به نام سلول بتا که در جزایر لانگرهانس در لوز المعده قرار دارند تولید می شود و وظیفه کنترل قند خون در بدن را به عهده دارند. از آنجایی که در افراد مبتلا به دیابت نوع یک، بدن انسولینی نمی سازد، این افراد باید انسولین مورد نیاز خود را به شکل تزریقات روزانه به بدن خود برسانند. در دیابت نوع دوم که در آن انسولین به مقدار کم ترشح می شود یا در بدن نسبت به عملکرد آن مقاومت وجود دارد، در اکثر مواقع در طی چند سال پس از تشخیص دیابت نیاز به انسولین در فرد مبتلا ظاهر می گردد و دیگر روش های قبلی درمان مثل قرص های دیابت قادر به کنترل قند خون نیستند. در دیابت حاملگی نیز به منظور کنترل قند خون از انسولین استفاده کرد. پنج نوع انسولین وجود دارد که شامل انسولین سریع اثر14، کوتاه اثر15، متوسط اثر16، طولانی اثر17 و ترکیبی18 است [13].
6-2-1- علائم و نشانه های دیابت :
در مراحل ابتدائی ممکن است دیابت بدون علامت باشد. بسیاری از بیماران به طور اتفاقی در یک آزمایش یا در حین غربالگری شناسایی می شوند. با بالا رفتن قند خون علائم دیابت آشکارتر می شوند. پرادراری، پرنوشی، پرخوری، کاهش وزن با وجود اشتهای زیاد، خستگی و تاری دید از علائم اولیه شایع دیابت است. بسیاری از بیماران در هنگام تشخیص بیماری چندین سال دیابت داشته اند و حتی دچار عوارض دیابت شده اند. در کودکان دچار دیابت نوع یک علائم معمولا ناگهانی بروز می کند، این افراد معمولا قبلا سالم بوده و چاق نبوده اند. در بزرگسالان این علائم معمولا تدریجی تر بروز می کند[14].
7-2-1- مراقبت از پای دیابتی:
ابتلا به دیابت سبب بروز عوارض گوناگون می شود. بالا بودن قند در خون به مدت طولانی سبب بروز عوارض در اعصاب، کلیه ها، چشم و رگ های خونی می گردد. دیابت سبب کاهش توانایی بدن در مقابله با عفونت ها می شود. اگر دیابت به خوبی کنترل نشود تخریب ارگان ها و اختلال در سیستم ایمنی افزایش می یابد. از جمله عوارض جدی دیابت مشکلات پای دیابتی است[15]. مشکلات شایع مرتبط با پا در افراد مبتلا به دیابت خیلی سریع به مشکلات حاد و جدی تبدیل می شود. تخریب سیستم عصبی در فرد مبتلا به دیابت ممکن است سبب بی حسی در پاها گردد. این تخریب می تواند ترشح طبیعی عرق و چربی که سبب لطافت و نرمی پوست می شوند را مختل کند. این عوامل ممکن است منجر به ایجاد فشار غیرطبیعی برروی پوست، استخوان ها و مفاصل پا به هنگام راه رفتن گردند و این موضوع می تواند سبب ایجاد ترک و حتی زخم برروی پوست شوند. تخریب عروق خونی و اختلال در فعالیت سیستم ایمنی به علت دیابت موجب بروز اختلال در بهبود زخم ها می گردد.
ایجاد عفونت باکتریایی پوست بافت پیوندی ماهیچه ها و استخوان ها به دلیل اختلالات ذکر شده تقویت می شود. این عفونت ها می تواند به گان
در محاسبات ژنتیک الگوریتم مقادیر پارامتر RMSE مورد بررسی قرار می گیرد،RMSE (ریشه میانگین مربع خطا) نشان دهنده میزان خطا است، هر چه این مقدار کمتر باشد نتیجه مناسب تری خواهیم داشت.
مقادیر RMSE بعد از محاسبات ژنتیک الگوریتم (GA)در جداول 2 تا 4 و بعد از ژنتیک الگوریتم – شبکه عصبی مصنوعی (GA-ANN) در جداول شماره 40 تا 44 آمده است.(پیوست 1)
با استفاده از محاسبات به روش GA هدف IC50 و برای همبستگی 3/0 نتایج زیر بدست آمده است :
کمترین مقدار RMSE test برای لایه های فرد در لایه (1-9 ) مشاهده می شود.
کمترین مقدار RMSE test برای لایه های زوج در لایه ( 1-8 ) مشاهده می شود.
کمترین مقدار RMSE train برای لایه های فرد در لایه ( 1-11) مشاهده می شود.
کمترین مقدار RMSE train برای لایه های زوج در لایه ( 1-12) مشاهده می شود.
به طور کلی کمترین مقدار RMSE test در لایه ( 1-8) و کمترین مقدار پارامتر RMSE train (1-12) مشاهده شده است.
با استفاده از محاسبات به روش GA هدف IC50 و برای همبستگی 4/0 نتایج زیر بدست آمده است :
کمترین مقدار RMSE test برای لایه های فرد در لایه (1-7 ) مشاهده می شود.
کمترین مقدار RMSE test برای لایه های زوج در لایه ( 1-6 ) مشاهده می شود.
کمترین مقدار RMSE train برای لایه های فرد در لایه ( 1-9) مشاهده می شود.
کمترین مقدار RMSE train برای لایه های زوج در لایه ( 1-12) مشاهده می شود.
به طور کلی کمترین مقدار RMSE test در لایه ( 1-7) و کمترین مقدار پارامتر RMSE train درلایه (1-12) مشاهده شده است.
با استفاده از محاسبات به روش GA-ANN هدف IC50 و برای همبستگی 3/0 نتایج زیر بدست آمده است :
کمترین مقدار RMSE test برای لایه های فرد در لایه (1-9 ) مشاهده می شود.
کمترین مقدار RMSE test برای لایه های زوج در لایه ( 1-8 ) مشاهده می شود.
کمترین مقدار RMSE train برای لایه های فرد در لایه ( 1-7) مشاهده می شود.
کمترین مقدار RMSE train برای لایه های زوج در لایه ( 1-6) مشاهده می شود .
به طور کلی کمترین مقدار RMSE test در لایه ( 1-6) و کمترین مقدار پارامتر RMSE train (1-8) مشاهده شده است.
با استفاده از محاسبات به روش GA-ANN هدف IC50 و برای همبستگی 4/0 نتایج زیر بدست آمده است:
کمترین مقدار RMSE test برای لایه های فرد در لایه (1-9 ) مشاهده می شود.
کمترین مقدار RMSE test برای لایه های زوج در لایه ( 1-12 ) مشاهده می شود.
کمترین مقدار RMSE train برای لایه های فرد در لایه ( 1-7) مشاهده می شود.
کمترین مقدار RMSE train برای لایه های زوج در لایه ( 1-12) مشاهده می شود.
به طور کلی کمترین مقدار RMSE test در لایه ( 1-12) و کمترین مقدار پارامتر RMSE train (1-12) مشاهده شده است.
در محاسبات جک نایف مقادیر پارامتری R2 و RMSE مورد بررسی قرار می گیرد، R2 را ضریب تعیین می نامند و هرچه مقدار به یک نزدیک تر باشد، رگرسیون بهتری خواهیم داشت. مقادیر R2 و RMSE محاسبات جک نایف در جداول 44 تا 48 آمده است.( پیوست 1 )
با استفاده از محاسبات به روش Jack-nife هدف IC50 و برای همبستگی 3/0نتایج زیر بدست آمده است:
بیشترین مقدارR2 برای لایه

دیدگاهتان را بنویسید