۲-۲-۲-۴- جایگاه نارضایتی بدنی در DSM-5

نارضایتی بدنی در بعضی از اختلالای تشخیصی DSM-5 به روشنی به عنوان یه نشونه دیده می شه و در بعضی اختلالا به طور ضمنی مطرح شده. مشکل بدشکلی بدنی [۴]یعنی اشتغال ذهنی در مورد یه مشکل یا عیب در ظاهر فیزیکی. مشکل یا خیالیه یا اگه بدشکلی فیزیکی جزئی هست، نگرانی فرد عموما شامل نقصای خیالیه. نگرانی فرد به طور بارزی افراطیه. شکایات فرد عموما مشتمل ان بر نقصای خیالی یا جزئی چهره یا سر مثل کم پشتی مو، جوش صورت، چین و چروک، برجستگی عضلات، مساوی نبودن یا بی تناسبی چهره یا جنبه های از چهره مثل بینی ، چشم، ابروها. هر کدوم از قسمتای دیگه بدن مثل اعضای تناسلی، سینه ها، کفلا، شکم، بازوها، دستا،پاها ، شونه ها، مناطق بزرگتر یا اندازه کلی بدن هم ممکنه مرکز نگرانی فرد گردند. بیشتر افراد گرفتار به این مشکل نگرانی بارزی در مورد ظاهر خود تجربه می کنن. همونطور که دیده می شه، نارضایتی و نگرانی در مورد ظاهر و بدن علامت مشخصه این مشکل هستش.

پریشونی در درک شکل و وزن بدن علامت اساسی اختلالای خوردنه. در مریضی بی اشتهایی روانی، افراد شدیدا از زیاد شدن وزن هراسان هستن و اندازه و شکل خود رو بد آزمایش می کنن. تجربه و اهمیت وزن و شکل بدن در این افراد مغشوشه، بعضی افراد احساس زیاد شدن وزن کلی می کنن و بعضی تشخیص میدن که لاغر هستن اما هنوز از این نگرانن که قسمتای خاصی از بدن اونا مخصوصا شکم، کفلها و رانا بیشتر از اندازه چاق ان. نارضایتی بدنی در این افراد باعث می شه که اونا دست به رفتارای خطرناک کنترل وزن بزنن.

چاق

علامت روشن ترس اجتماعی [۵]ترس روشن و دائمی از موقعیتای اجتماعی یا عملکردیه که در اونا ممکنه شرمساری ظاهر شه. در ترس اجتماعی افراد ممکنه در مورد شرمسار شدن از جهت نقصای واقعی در ظاهر نگران باشن، اما این نگرانی معمولا افراطی، دائمی و پریشون کننده نیس و شدت زیادی نداره.

مشکل شخصیت اجتنابی [۶]الگوی گسترده جلوگیری اجتماعی، احساس بی عرضگی و حساسیت زیاد به آزمایش منفیه. این آدما به دلیل ترس از انتقاد یا رانده شدن از فعالیتای شخصی یا تحصیلی که در بردارنده تماس بین شخصی قابل توجهه دوری می کنن. اگه کسی حتی به مقدار جزئی اونا رو تایید نکنه یا از اونا انتقاد کنه به طور شدید احساس آسیب می کنن. این افراد درباره کفایت اجتماعی و جذابیت شخصی خود مخصوصا در موقعیتای مربوط به غریبها شک می کنن. این افراد بیشتر خود رو غیر جذاب می دونن، علائم جسمی جزئی بقیه مشکلات ممکنه دلیل دوری اونا باشه. پس در این مشکل نارضایتی از تصویر بدنی می تونه یه دلیل دوری باشه.

مشکلات

در مشکل شخصیت خود عاشق [۷]که الگوی گسترده بزرگ پنداری و نیاز به تعریف دیده می شه افراد بیشتر با تخیلات مربوط به موفقیتا، قدرت، زیبایی نامحدود یا عشق رویایی مشغول هستن. این افراد معمولا نیازمند تعریف افراطی هستن. این خودبینی بیشتر بدون استثنا خیلی شکننده س . انتقاد ممکنه اونا رو همیشه آزار دهد و موجب احساس پستی، کم ارزشی، خالی بودن و پوچی اونا شه. به خاطر همین این افراد ممکنه هنگام مواجه شدن با انتقادات بقیه بیشتر نارضایتی بدنی رو تجربه کنن. (کاپلان و سادوک، ۲۰۰۲).

[۱]. Faiburn & Garner

[۲]. Kasely, Hazel  & wamboldt.

[۳]. Grogan

[۴] .Dysmorphic body disorder

[۵]. Social anxiety disorder

[۶] .Avoidant personality disorder

[۷]. Narcissistic personality disorder

دسته‌ها: علمی