پایانامه ارشد با موضوع : بررسی تحلیلی و عددی فرآیند بالج آزاد گرم لوله آلومینیومی93

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تحلیلی و عددی فرآیند بالج آزاد گرم لوله آلومینیومی

تکه ای از متن پایان نامه :

) افزایش تغییرات ابعادی: در فرایند شکل‌دهی گازی گرم لوله، به دلیل حرارت‌دهی ماده تا نقطه‌ی ذوب، محدوده‌ی تغییرات ابعادی و کرنش آن به طرز چشم‌گیری ارتقا می‌یابد به این شکل که حداقل 25 درصد برای فولاد و 50 درصد برای آلومینیوم گزارش شده می باشد.

4) بالا بودن سرعت ساخت قالب وپایین بودن هزینه ساخت: علارغم پیچیده‌تر بودن شکل قالب در فرایند شکل‏دهی گازی گرم لوله نسبت به فرایند هیدروفرمینگ لوله، اما سرعت ساخت آن به میزان 50 درصد سریع‌تر و هزینه‌ ساخت آن 25 درصد قیمت قالب هیدروفرمینگ می‏باشد.

5) پایین بودن زمان فرایند: در شکل‌دهی گازی گرم لوله چرخه‌ی شکل‌دهی کمتر از 10 ثانیه می‌باشد که در مقایسه با چرخه‌ی زمانی 25 تا 45 ثانیه‌ای فرایند هیدروفرمینگ، بسیار خوب می باشد.

6) کاهش تنش‏های پسماند: در شکل‌دهی گازی گرم لوله به دلیل اینکه ماده داغ می‏گردد و پس از آن عملیات کونچ روی آن انجام می‏گردد تنش کمتری درون قطعه باقی می‌ماند و نیاز به عملیات تکمیلی حرارتی را از بین می‌برد.

2-10 فرایند بالج‏ آزاد لوله

مکانیزم و اساس کار در فرایند بالج آزاد لوله دقیقا همان حالتی می باشد که در فرایند هیدروفرمینگ (شکل‏دهی با فشار آب یا روغن) و فرایند شکل‏دهی گازی گرم (شکل‏دهی با فشار گاز) مشاهده می‏گردد. در واقع لوله پس از آب‌بندی در دستگاه، به کمک فشار داخلی سیال (آب یا گاز) و در صورت نیاز بهره گیری از تغذیه محوری توسط پانچ‌های محوری شکل‏داده می‌گردد. به عبارت دیگر ماهیت رفتار شکل‌دهی در بالج‌ آزاد لوله همان چیزی می باشد که در فرایند هیدروفرمینگ و یا شکل‏دهی به کمک گاز مشاهده می‏گردد اما تنها مسئله‏ای که این روش را از فرایند‌های مذکور متمایز می‌کند، نوع قالب به کار رفته که خود به واسطه‏ی شکل نهایی محصول تولید شده می باشد، می‏باشد. به زبان ساده‏تر در بالج‏ آزاد لوله، قالب آزاد بوده و تنها به کمک دو رینگ که در آغاز و انتهای لوله تعبیه شده می باشد در آغاز به معرفی پارامترهای ورودی تاثیر گذار در فرایند بالج‌ آزاد لوله که مستقیما بر روی کیفیت محصول نهایی تاثیر می‌گذارد پرداخته و در فصول بعد به کمک برنامه‌نویسی در نرم افزار محاسباتی متلب و شبیه‌سازی اجزا محدود به کمک نرم افزار آباکوس، به مطالعه تاثیر مهمترین فاکتور ورودی یعنی ابعاد لوله و جنسن آن بر ارتفاع بالج به عنوان کلیدی‌ترین فاکتور خروجی پرداخته می‏گردد.

2-10-1 پارامترهای تاثیر گذار در فرایند بالج‌ آزاد لوله

 مطالعه تحلیلی و عددی فرآیند بالج آزاد گرم لوله آلومینیومی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تحلیلی و عددی فرآیند بالج آزاد گرم لوله آلومینیومی