پایان نامه ارشد با موضوع بررسی جرم در قوانین تاجیکستان

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان 

تکه ای از متن پایان نامه :

  • احکام جزای اسلامی به دست می آید که در اجرای مجازات گذاشته گردد ودر مجموع بیش از بزه، بزهکاران مطالعه شوند» این مکتب به روش استقراء و بر پایه تجربه استوار می باشد[1]. این مکتب از بزرگترین مکتبهای می باشد که دگرگونی هایی در اندیشه وبینش های علمی و فلسفی زمان خود پدید آورد. عقاید این مکتب با تکیه بر پیشرفته ترین دستاورد های علمی، پایه فرضیه های کهن مکتب کلاسیک را به شددت تکان داد[2].

در این مکتب جرم با عنوان «پدیده‌ای طبیعی و لازم مانند بارداری، ذایش و مرگ» شناخته می گردد، «عملی می باشد حیوانی که وقتی در رفتار بشر نمایان می گردد نشانه ای از طغیان وبازگشت غریزه های ابتدایی و حیوانی می باشد،‌ غریزه حیوانات وگیاهان که برای حفاظت وبقاء خود دارند و بهره گیری می برند»[3]

  • مکتب اصالت اقدام(پراگماتیسم): آموزه های این مکتب که با نام سه فیلسوف «ولیام جیمس، پرس و جان دیوئی» شناخته می گردد، در مسئله معرفت مبتنی بر اصالت تجربه و در اقدام بر فایده گرایی استوار می باشد[4]. ازدیدگاه پایه گذاران این مکتب، کیفر تنها ابزار مبارزه با پدیده بزهکاری نیست واساسنامه اتحادیه بین المللی حقوق کیفری نیز به این موضع چنین اشاره می کند: کیفر یکی از کار آمد ترین ابزاری می باشد که دولت علیه بزهکاری در اختیار دارد. اما تنها ابزار منحصر به فرد نیست. پس، کیفر نباید از سایر درمان های اجتماعی جدا بماند، به ویژه نباید تدابیر پیشگیرانه را فراموش نمود[5]. در این مکتب جرم «» تعریف شده می باشد.

 

بند 3. جرم در اصطلاح قرآنی:

جرم بر اساس آن چیز که از تفاسیر به دست می آید در یکی از سه مفهوم ذیل آمده می باشد:

  1. قطع: این مفهوم از آن جهت که جرم هم سبب ایجاد فاصله و قطع ارتباط بین دو چیز می گردد، برای مفهوم جرم به کار رفته می باشد.

مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه