پایان نامه ارشد تبیین تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان 

تکه ای از متن پایان نامه :

حضرت ابراهیم (علیه السلام) در بابل متولد گردید و صاحب شریعت آسمانی بود. اما سال ها پس از آن حضرت بود که «مجموعه قوانین حمورابی» تدوین گردید، بر اساس شواهد تاریخی و گفته مورخان، از تعالیم حضرت ابراهیم (علیه السلام) بهره برده می باشد[1].

پس، در بحث «تاریخچه حقوق» هیچ گاه نمی توان تأثیر پیامبران و تعالیم آسمانی آنان را صرف نظر کرد، هرچند این هم صحیح نیست که ادعا گردد هر آن چیز که را که متفکران مطرح کرده یا می کنند از انبیا گرفته اند، بلکه بسیاری از مطالبی را که اندیشمندان در زمینه آزادی، عدالت، حکومت، رهبری و به طور کلی در زمینه حقوق و سیاست مطرح می کنند، مستقیم یا غیر مستقیم، متأثر از اندیشه های والای پیامبران و رهروان راستین مکتب توحیدی می باشد و کار اساسی اندیشمندان این بوده که مقررات اجتماعی، سیاسی و حقوقی را بر اساس جهانبینی الهی و در چارچوب قوانین آسمانی ـ که توسط انبیا در ذهنیت دینی مردم به وجود آمده بود ـ دسته بندی و تنظیم کنند.

در نگاهی گذرا به تاریخ، خصوصا نگاه های تاریخی نسبت به مسائل سیاسی و فکری در زمینه های حکومت و حاکمیتی، عموما از یک نوع نگاه مادی گرایی روایت می گردد. در نتیجه، تصویری که از زندگی بشر و مانند حیات سیاسی او، ترسیم می گردد تاریخی مادی خواهد بود.

اما حرکت و برنامه های که انبیاء داشته اند، عمدتاً در جهت دعوت به سوی خدا و فضیلت و عدالت بوده، و نقطه آغاز آن همراه با ارائه طرح در زمینه دولت و جامعه و حکومت بوده می باشد و به مقصود اقامه قسط و عدل، به عنوان راه خدا و زمینه ساز دعوت به سوی خدا و بر پایی نظام حقوقی مبتنی بر نظام الهی و این امر برای آن ها ضرورتی اجتناب ناپذیر تلقّی می گردد.

انبیا، در اقامه قسط و عدل و برپایی جامعه ای که بندگان خدا در آن از عدالت و امنیت و صلح برخوردار باشند، پیش از هر چیز به نفی سلطه های شیطانی و استکباری پرداختند و بدون تغییر نظام جامعه و دولت و اقتدارات حاکم، هر نوع قدم اصلاحی را ناپایدار و سرانجام بی اثر می دانستند.

مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه