پایان نامه تفسیر و علوم قرآن بررسی تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان 

تکه ای از متن پایان نامه :

ج: حقوق روم

سومین مجموعه حقوقی باستانی که بخش هایی از آن موجود می باشد نظام حقوقی روم می باشد که در سال 454 ق. م. تدوین گردیده می باشد. این الواح یکی از سختگیرانه ترین مجموعه های قوانین تاریخ بشر به شمار می آید و مظهر برجسته نظام پدرسالاری در جامعه ای کشاورزی و نظامی می باشد. در این قوانین به پدر اجازه داده می گردید که هر یک و: نظام حقوق اسلامی

نظام حقوق اسلامی، دینی که جهان شمول می باشد و برای هر زمان و مکانی بعد از نزولش آمده می باشد، در مجموعه آیات و روایاتی از سنت های رسول الله(ص) قرار می گیرد. قرآن همچون منبع اصلی و هدایتگر بشر با سیره عملی رسول الله تبیین شده می باشد. آن چیز که هر شخص در زندگی نیاز دارد می تواند بر اساس فرمایشات قرآنی و نبوی(ص) و روایات وارده از معصومین(ع) حقیقت را به دست آورد. در بحث اجتماعی، احکام قضایی، تجارت، عقود، حقوق و دیگر موارد همین مسأله صادق می باشد و البته این کار در زمان غیبت معصوم در چارچوبه خاص و توسط اشخاص دارای شرایط خاص انجام می گیرد تا در استنباط و استخراج احکام و حقوق و دیگر مسائل سهو خطا در حد امکان منتفی باشد. بر این اساس می باشد که گفته می گردد اسلام یک دین کامل می باشد و مخصوص زمان و مکان خاصی نیست. به عنوان مثال می توان رساله حقوقی امام سجاد(ع) را نمونه قوانین حقوقی الهی و عدالت محور دانست.

این رساله در طول فرمایشات وحیانی رسول اعظم(ص) که امروزه در مجموعه های حدیثی وجود دارند و در ادامه حکمت های امام علی(ع) که عمدتا در نهج البلاغه جمع کرده شده اند، همچون یک رساله حقوقی و مباحث برگرفته از علم و ایمان وحیانی، منبعی می باشد برای این مسأله جامعه امروزی. در این رساله حق اصلی و حاکم مطلق همچون صاحب حق الله تعالی مطرح می وشد و به پیروانش این مسأله را متذکر می گردد که الله بر هر بشر، در هر مقام و منصب و زمان و محل حاکمیت مطلق دارد و حق او بر همه حقوق برتر می باشد.

بر اساس آن چیز که از این و دیگر منابع به دست می آید، این نظام الهی کامل کننده نظامات دیگر انبیاء و دارای امتیازات خاصی می باشد مانند:

مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه