پایان نامه رشته تفسیر و علوم قرآن بررسی جرم در قرآن

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان 

تکه ای از متن پایان نامه :

  1. عدل و قسط: مخالفت با نظام طبقاتی، دفاع از مظلومین و مستضعفین:

آیه شریفه می فرماید: «مَا أَفَاء اللَّهُ عَلَى رَسُولِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُرَى فَلِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِی الْقُرْبَى وَالْیَتَامَى وَالْمَسَاکِینِ وَابْنِ السَّبِیلِ کَیْ لَا یَکُونَ دُولَهً بَیْنَ الْأَغْنِیَاء مِنکُمْ وَمَا آتَاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاکُمْ عَنْهُ فَانتَهُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِیدُ الْعِقَابِ» آن چیز که را خداوند از اهل این آبادیها به رسولش بازگرداند از آن خدا، و رسول، و خویشاوندان او و یتیمان، و مستمندان، و در راه ماندگان می باشد، تا (این اموال عظیم) دست به دست میان

بند 3. منشاء قوانین:

در بحث شناخت قانون، این مسأله هم مطرح می باشد که این قانون از کدام منشأ و مبدأ آمده می باشد و منبع تقنین کجاست؟ در این مسأله واضحترین سخن این می باشد که قانون حسب گرایشات مختلف منشأ گوناگون دارد.

برای مثال اثباتیون بر آنند که قانون همان اراده حاکم خواهد بود و چیزی بر آن برتری ندارد. هر چه حاکم بخواهد قانون می باشد و لازم الاجرا خواهد بود. اما طرفداران مکتب حقوق طبیعی بر آنند که حقوق لاینفک برای بشر به واسطه بشر بودنش هست که بر تمامی حکام حاکم می باشد و وظیفه اصلی حاکم کشف این مقررات و اجرای آن می باشد. در دوران معاصر اثر این نطر را در ایجاد حقوق بشر جهانی می توان پیدا نمود، یعنی حداقل قواعدی که بشر امروزی به واسطه بشر بودنش دارد مانند آنکه شهروندان بایستی از بازداشت خودسرانه و تفتیش بی دلیل منازل یا مصادره اموالشان در امان باشند. شهروندان متهم به جنایت، سزاوار محاکمه سریع و علنی هستند و حق دارند که با شاکیانشان مخالفت یا از ایشان سوال نمایند. اگر این افراد محکوم شوند، مجازات بی رحمانه و غیر معمول برای آنان در نظر گرفته نمی گردد. شهروندان را نمی توان به اجبار وادار به شهادت بر ضد خودشان نمود.

بر این اساس منشأ قوانین در هر زمان و مکان فرق دارد، هرچند حق و عقیده اسلامی بر این می باشد که قانون یک منشأ دارد و آن قانونی می باشد که از طرف خالق هستی توسط وحی و انبیاء الهی به بندگان ابلاغ شده می باشد. قرآن به عنوان آخرین وحی منزل و سیره نبوی به عنوان خاتم انبیاء همین مسأله را پوشش خواهند داد. البته در این دیدگاه دین اسلام کامل و شامل تمام نیازهای انسانی می باشد

مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه