مدت زیادیه که با بازیای ریسینگ آرکید سر و کار داریم. از حق نگذریم بیشتر این عناوین مثل بازی محبوب Need for Speed دیگه اون رنگ و لعاب همیشگی رو نداره. از یه طرف نید فور اسپید چند سالیه روند تکراری خود رو می گذرونه و الکترونیک آرتز تصمیم گرفته در عرضه اون معطلی بندازه و از طرف دیگه، بقیه عناوین هم یا از محبوبیت پایین تری بهره مند هستن و یا به استانداردهای این سبک معتقد نیستن.

شرکت مایکروسافت با خلق سری بازی Forza Motorsport (فورتزا موتور اسپورت) نشون داد که در سبک ریسینگ مثل ساز حرفای تازه ای واسه گفتن داره. سطح چشمی کم مثل، طراحی و مدل سازیای بی اشکال و ارائه هندلینگ استاندارد خودروهای اسپورت، همه و همه زنگ خطری واسه سونی و گرن توریسمو بودن.

با طی شدن راه موفقیت این برند و افتادن نام استودیوی Turn 10 (ترن ۱۰) بر سر زبانا، مایکروسافت عزمشو جزم کرد پا رو بالاتر گذاشته و راهش رو به سبک آرکید باز کنه؛ تصمیمی که نتیجه اون، پیشرفت سری بازی اسپین آفی با عنوان Forza Horizon (فورتزا هورایزن) به کمک استودیوی Playground Games (پلی گراند گیمز) بود.

با عرضه نسخه دوم و قرارگرفتن بازی در لوکیشن اروپا با آب و هوایی به طور کاملً متفاوت، تماشاگر پیشرفت عنوانی به نام Drive Club از سمت حریف دیرینه مایکروسافت یعنی سونی بودیم. عنوانی که گفته می شد جهت مقابله با فورتزا هورایزن ساخته شده اما نمایش هاش و تجربه رانندگی در پیست مسابقه و اون چیزی که از این عنوان مشاهده کردیم، به طور کاملً خلاف این مسئله رو اثبات می کرد.

میشه گفت که فورتزا حالا به صورت رسمی به یه برند در میدون ریسینگ تبدیل شده و فرصتی جفت و جور کرده تا مایکروسافت به صورت هرساله، نسخه جدیدی از این سری بازی محبوب رو روونه بازار کنه. حال پس از دو سال انتظار، تماشاگر سومین نسخه از سری بازیای فورتزا هورایزن هستیم.

با دیدن نمایشای ابتدایی فورتزا هورایزن ۳، دلایل خوب بودن بازی و محبوبیت اون شایدً اولین پرسشیه که به ذهنتون میاد. حتی بعضی وقتا این فکر به سرتون می زنه که سبک آرکید فقط به دلیل وجود فورتزا هورایزن نفسای زندگی خود رو میکشه و در این صنعت بازم باقی مونده.

از بحث بازیای مثل ساز که بگذریم، در سبک آرکید بعیده عنوانی چون فورتزا هورایزن وجود داشته باشه که بتونه بیشتر از ۱۵۰ ساعت از وقتتون رو گرفته و سرگرمتان کنه. ۱۵۰ ساعتی که گاه بازیای صاحب سبک دیگه رو کنار زده و ریسینگ آرکید رو به یکی از خوشحال کننده و باحال ترین و سرگرم کننده ترین بازیای عصر امروز بدل می کنه.

اگه هنوزم در حال و هوای اروپای بارانی و اکوسیستم خاصش هستین، به طور کاملً اونو از یاد ببرین. در فورتزا هورایزن ۳ قراره به استرالیا و طبیعت بکر اون پا بذاریم. حس رانندگی در شرایط آب و هوایی گرم و تابستونی روی مسیرهایی خاکی و شنی مطمئناً جزو مواردی هستش که هر کسی قادر به تجربه اش نیس.

استرالیا پره از مناطق بکر و متفاوت؛ از جنگلا و دشت بگیرین تا بیابانای داغ و سوزان. رانندگی در کنار ساحلی آفتابی، انجام مسابقات جور واجور در این محیط و حتی برخورد آب دریا با چرخای خودرو می تونه یکی از بی نظیرترین تجربه ها تو یه بازی ویدیویی باشه.

پلی گراند گیمز طی این چند سال به دلیل خلق عنوانی چون فورتزا هورایزن تونسته اسم خود رو بیشتر از قبل در صنعت بازیای ویدیویی مطرح کنه. نقشه شماره سوم فورتزا هورایزن، دو برابر بزرگتر از عنوان قبلی این فرانچایزه و سازندگان واسه طراحی محیطا و مناظر بازی از جدیدترین تکنولوژیای روز استفاده کردن.

پلی گراند در جریان ساخت بازی بعضیا از سازندگان و طراحان استودیوی خود رو به سرزمین استرالیا می فرستد تا با تصویر ورداری از مناطق جور واجور اون بتونن نمونه ای به طور کاملً واقعی رو از این منطقه داشته باشن و اعضای استودیو هم به موقعیتی که مایکروسافت در اختیارشون گذاشته جواب منفی نداده ان.

اونا واسه ثبت محیطای هر منطقه از تکنیکی به نام Photogrammetry (فتوگرامتری) استفاده کردن. به گفته رالف فولتون، فتوگرامتری این امکان رو به تیم طراحی داد تا بتونن از تصاویر و ویدیوهای ضبط شده با کیفیت HD مستقیماً در طراحی بازی استفاده کنن.

در واقع تیم فرستاده شده به استرالیا تموم مدت در جاده ها رانندگی کردن تا بتونن از مناظر مناطق جور واجور مثل صخره ها، درختا، سطوح جاده، مناطق مسکونی و جنگلا فیلمبرداری کنن. به کمک این کار، پیشرفت دهندگان قادر بودن با به کار گیری تکنولوژی فتوگرامتری تصاویری که با کیفیت بسیار بالا جفت و جور کردن رو مستقیماً به عنوان مدل سه بعدی در بازی مورد استفاده قرار بدن.

واسه همینه که سطوح صخره ها، جاده ها و حتی مثل سازی درختان تا این حد واقعی به نظر می رسه. همونطور که میدونید فورتزا هورایزن ۳ دارای چرخه شبونه روزیه. اعضای پلی گراند گیمز با به کار گیری یه دوربین فوق پیشرفته ۱۲K HDR، در تموم مدت حضور خود از آسمون استرالیا و تغییرات اون فیلمبرداری کردن. رالف فولتون در ادعایی دیگه میگه که اونا همه این مستندات رو به استودیو منتقل کرده و با تکنولوژیای موجود، اونا رو روی بازی پیاده کردن.

همین امر دلیل شده تا پویاترین آسمونی که تا کنون در بازیای ویدیویی دیدین رو در فورتزا هورایزن ۳ ببینین. از اونجایی که مثل قبل استودیوی ترن ۱۰ به عنوان یه ناظر بازی رو زیر نظر داره، بعید بود که تماشاگر بعضی ویژگیای فورتزا موتوراسپورت ۶ در این نسخه نباشیم.

وجود جاده های صاف و صاف رو از یاد ببرین. مثل نسخه ششم فورتزا موتور اسپورت در این بازی هم تماشاگر گودالا و چاله هایی هستیم که با بارش باران پر شده و هر اون ممکنه گریبان چرخای خودروی شما رو بگیره. در واقع تعامل با عناصر محیط بیشتر از قبل شده و نقش مهمی رو در بازی اجرا می کنن؛ از گل آلود شدن خودرو گرفته تا جمع شدن قطرات باران تو یه چاله.

وضعیت چشمی بازی تو یه کلام کم مثل تلقی می شه؛ این در حالیه که اندازه فریم بازی مثل همیشه ثابت بوده و هم اینکه ویژگیای یه بازی جهان باز رو در خود می پروراند. در طراحی خودروها هم مثل قبل ترن ۱۰ به کمک پلی گراند گیمز شتافته و طراحیا و مدل سازیای سه بعدی خود رو کاملً در اختیار این استودیوی قرار داده.

فورتزا همیشه کامل ترین کلکسیون از خودروهای روز دنیا رو در اختیار قرار می داد. فورتزا هورایزن ۳ هم از این قانون مستثنی نیس و ۳۵۰ خودروی جور واجور در کلاس بندیای متفاوت مانند سدان، شاسی بلند، آفرود، مسابقه ای و حتی خودروهای ماسل استرالیایی رو در خود جای داده. رقمی که هر گیمر ریسینگ پسندی رو متعجب کرده و جای حرفی باقی نمی ذاره.

به غیر از این مورد، در بخش Barn Finds حالا با ۱۵ خودروی سنتی و دوست داشتنی مواجه هستیم. در طول بازی اگه در حالت رانندگی آزاد هستین می تونین به دنبال خودروهای گمشده که در نقشه بازی مخفی بوده و نیازمند جستجو بسیار هستن، بگردین. این خودروهای سنتی بیشتر در گاراژهای متروکه ای که در جای جای نقشه بازی یافت می شن، وجود دارن.

همین مزیت کوچیک اما جذاب دلیل می شه، علاوه بر پیدا کردن خودروهای لوکس و گرون درزمان یه سفر پر پیچ و خم، گوشه و کنار نقشه بازی رو بگردین و از مکانای مخفی و جذابی مانند آبشارها و غارها سر در بیارین.

الکترونیک آرتز با عرضه نسخه اصلی نید فور اسپید به گیمرها اثبات کرد که در سبک آرکید کارای بیشتری هم می تونه انجام داد. این بازی علاوه بر گیم پلی روانی که ارائه می داد، شکلای جور واجور و اقسام شخصی سازیا رو در بخش تیونینگ در اختیار قرار می گذاشت. موردی که کم کم به دست فراموشی سپرده شد و طرفداران رو بسیار دلسرد کرد. حالا فورتزا هورایزن ۳ قراره دوباره خاطره نسخه های قبلی نید فور اسپید رو برامون زنده کنه.

در آخرین ساخته پلی گراند گیمز تماشاگر شکلای جور واجور و اقسام شخصی سازیا هستیم. می تونین مواردی چون سپرها، رینگا و کاپوت خودروی خود رو تغییر داده و با اشکال و رنگ آمیزیای جور واجور و جورواجور ظاهری متفاوت به خودروی خود ببخشین. بد نیس بدونین که این مورد فقط به ظاهر خودرو محدود نمی شه.

علاوه بر ظاهر قادر هستین اجزای داخلی خودروی خود مثل سیستم ترمز، گیربکس، بامپرها و حتی بوق و پلاک خودروی خود رو شخصی سازی کنین. در این نسخه از فورتزا، مثل قبلی تماشاگر بخشای مختلفی هم هستیم. اولین بخش که Action house (مهیج هاوس) اسمشه توانایی به نمایش گذاشتن خودروها و خرید و فروش اونو به گیمر میده.

در واقع مهیج هاوس به عنوان یه هاب سراسری عمل کرده که به وسیله اون گیمرها از سراسر جهان می تونن خودروهایی که خود طراحی کردن رو به نمایش گذاشته و حتی به فروش برسانند. شمام می تونین به خودروهای محبوب خود امتیاز داده و در صورت تمایل اونا رو با اندازه پولی که در اختیار دارین، بخرین.

مزیت امتیاز دهی در مهیج هاوس دلیل می شه تا بهترین و خبره ترین طراحان رو بشناسین و اول به سراغ اونا برید. بخش دیگه هم Storefront اسمشه. قسمتی که در اون قادر هستین آخرین ساخته ها و تصاویر خود رو با بقیه کاربران به اشتراک گذاشته و از نظرات اونا با خبر شید.

در دو نسخه پیشینی فرانچایز فورتزا هورایزن روند بدین گونه بود که به عنوان یه راننده تازه وارد، وارد فستیوال شده و با گذروندن مسابقات جور واجور خود رو به سطوح بالا می کشیدید. اما در فورتزا هورایزن ۳ روند کمی فرق کرده. در واقع حالا شما رئیس هستین و باید فستیوالای جور واجور رو مدیریت کنین.

این بدون معناست که زمان و راه هر فستیوال و اتفاقاتی که بر سر راه ممکنه به وجود بیاد، در دستان شماس؛ مراقب تصمیمات خود در جریان هر فستیوال باشین چون که این مورد می تونه مسابقات رو از روند اصلی خود خارج کرده و با تغییرات پیش بینی نشده مواجه سازه.

forza-horizon-3-maloo-w600

اما این وسط یکی از هیجان انگیز ترین موارد اضافه شده به بازی، قابلیتی جدید به نام Blueprint (بلو پرینت) است. همونطور که میدونید هورایزن از چندین و چند مسابقه از پیش طراحی شده تشکیل شده. حال با به کار گیری بخش بلوپرینت میتونین یه مسابقه رو انتخاب کرده و اونو به دلخواه خود شخصی سازی کنین.

این شخصی سازیا شامل پوستر هر مسابقه، زمان و راه اون، آب و هوا و دیگه محدویدتا می شه. در آخر هم می تونین مسابقه خود رو با نام دلخواهتون ذخیره کرده و یا در بخش آنلاین اونو با بقیه گیمرها به اشتراک بذارین.

در نسخه پنجم سری فورتزا بود که استودیوی ترن ۱۰، توانایی Driveatar رو معرفی کرد؛ ویژگی جدیدی که به واسطه اون، هوش مصنوعی قادر بود چگونگی رانندگی دیگه بازیکنا رو استخراج کرده و اینجوری خود رو تقویت کنه. حالا در فورتزا هورایزن ۳ Driveatar هم شکل جدید به خود گرفته و چگونگی مدیریت هر فستیوال و جذابیت اون به شکلی مستقیم با Driveatar در تعامله.

بی راه س نیس اگه بگیم که رانندگی بدون یه موسیقی دلنشین فایده نداره. پلی گراند گیمز تلاش داشته با قرار دادن بیشتر از ۱۵۰ ترک موسیقی در چندین ایستگاه رادیویی جور واجور، تجربه ای دلنشین واسه گیمرها به ارمغان آورد. با این حال اگه از شنیدن موزیکای دلخواه خود حال می کنین سرویس Groove Music با بیشتر از ۴۰ میلیون ترک هم در اختیارتانه. البته یادمون نره که به کار گیری این سرویس فقط واسه ۳۰ روز ابتدایی مجانیه و بعد از اون، باید مبلغی رو واسه اشتراک ماهانه بپردازید.

علاوه بر اینا، یکی از هیجان انگیزترین بخشای بازی به نام Bucket List (باکت لیست) هم بازم در بازی دیده میشه. طی این رقابت، باید راهی رو در وقتی مشخص و در تقابل با وسائل نقلیه ای چون هلیکوپتر و جت به پایان برسونین.

بخشایی چون Danger Sign Jumps که مخصوص پرش از روی دست اندازه ها و ثبت رکورد بوده و یا Drift Zones و Speed Traps در کنار مسابقات پیش فرض بازی، تونسته ان روح تازه ای به عناصر سرگرم کننده فورتزا هورایزن ۳ ببخشند.

به نظر ما فورتزا هورایزن ۳ کاملترین فورتزاییه که تا حالا دیدین. گاه به فکر فرورفته و با خود می گیم که پلی گراند گیمز با عرضه این نسخه کار خود رو واسه ساخت شماره بعدی شدیدا سخت کرده. اونا استودیوهای دیگه رو به رقابت دعوت نمی کنن بلکه با عرضه هر نسخه خود رو با چالشی جدید مواجه میسازن.

پلی گراند گیمز در خلق یه بازی ریسینگ عالی عمل کرده و تنوع در همه اجزای بازی، از خودروهای جور واجور گرفته تا محیطای خوشحال و زنده، موج می زنه. این استودیو بازی ریسینگی تدارک دیده ان که هر گیمر دیرپسندی رو راضی می کنه.

فورتزا هورایزن ۳ اولین فورتزاییه که بخش Co-op چهار نفره داشته و هم اینکه از ویژگی Xbox Play Anywhere پشتیبانی می کنه. با کمک این توانایی اگه بازی رو روی اکس باکس وان خود به صورت دیجیتالی بخرین، نسخه ویندوز ۱۰ اون به رایگان در اختیارتون قرار میگیره.

یقین داریم که با بهترین فورتزا هورایزنی که تا حالا ساخته شده طرف هستیم. فقط کافیه کمی تحمل کنین تا فکر و ذکرتون رانندگی در جاده های عجیب استرالیا شه. نسخه های قبلی فورتزا هورایزن رو بازی کردین؟ نظرتون درباره این نسخه چیه؟ نظر خود رو با ما به اشتراک بذارین.

دسته‌ها: فناوری

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *