خیلی از کار و کاسبیای موفق امروز محصول تلاشایی هستن که افراد در زمان دانشجویی خود شروع کردن. راه اندازی یه کار و کاسبی در دوران دانشجویی مشکلات و امتیازات زیادی داره، اما فارغ از نتیجه تجربه ای بسیار گرانبهاست که باعث می شه خیلی از کسائی که این تجربه رو داشتن اونو به بقیه هم پیشنهاد کنن. به این ۷ دلیل اگه ایده ای دارین، باید در دوران دانشجویی خود اونو عملی کنین.

۱- خطر پایین، نتیجه مهم

شما به عنوان یه دانشجو چیز زیادی واسه از دست دادن ندارین. دانشجو در قیاس با مسئولیتایی که بعدا در زندگی پیدا می کنه، تعهدات به مراتب کمتری داره و در بدترین سناریو به انجام کاری برمیگرده که قبل از اون مشغولش بوده.

معنی این حرف اون نیس که باید راه و روش ساده انگارانه ای در قبال راه اندازی یه کار و کاسبی در پیش بگیرین. سالای دانشگاه قبل اینکه فکرش رو بکنین سپری می شن و یهو تموم ریسکایی که پیش روی خود دارین بزرگ تر می شن.

هر دانشجویی می تونه فرصت راه اندازی یه کار و کاسبی جدی در سال رو داشته باشه و ظرف این ۱۲ ماه می تونه درک خوبی از کارایی یا نبود کارایی اون به دست بیاره. ممکنه همون بار اول نتیجه بگیره، ممکنه نظرش عوض شه، اونو کنار بزاره و ایده تازه ای رو بیازماید. یادتون باشه هرچه زودتر بتونین ایده های خود رو بیازمایید بهتره.

۲- به کار گیری منابع دانشگاه

دانشگاه ها معمولاً فرصت به کار گیری اینترنت رایگان و پر سرعت، اتاق جلسات، مشاوره استادان با سابقه و علاقه مند به مشارکت در استارتاپای دانشجویی و بسیاری امکانات دیگری که خارج از دانشگاه هزینه زیادی در بر دارن رو در دسترس دانشجویان خود قرار میدن. واقعیت امر اینه که هر کدوم از شما چه به واسطه شهریه و چه به واسطه مالیات، پول تموم این امکانات و منابع رو می پردازید، پس بهتره از اونا بیشترین استفاده رو ببرین.

۳- درس گرفتن از دنیای واقعی

شما در کلاس درس چیزای محدودی خواهید آموخت. دنیای استارتاپا پل خوبیه میان دستمایهای آموخته شده در کلاس درس و ایده های کاربردی در عمل. جوردن گونن، کارآفرین و دانشجوی سال اول دانشگاه واشنگتن در این باره میگه «واسه شتاب دادن به رشد خود هیچ راهی بهتر از راه اندازی یه شرکت وجود نداره. در دنیای واقعی همه چیز ۱۰۰ برابر سخت تر از اون چیزیه که در کلاس درس می بینین، اما از طرف دیگه ارزش درسایی که در عمل فرا می گیرین هم ۱۰۰ برابر چیزهاییه که در کلاس درس می آموزید».

۴- در دسترس بودن مشتریان

دانشجویان دانشگاه ها منابع با ارزشی واسه به آزمون گذاشتن ایدهاتون به حساب میان. هزینه چندانی واسه شما نمی تراشند و اگه از چیزی که به اونا ارائه می دید خوششون نیاد موضوع رو رو راست با شما در میان می ذارن. راضی شدن دانشجو به پرداخت مبلغی در ازای یه محصول یا خدمات، نشون میده محصول یا خدمات شما ارزش قابل اتکایی داره. دانشجویان ارتباطات وسیع و خوبی هم دارن و می تونن محصول یا خدمات شما رو به سرعت گسترده کنن.

۵- پیدا کردن راهنما

افراد در دوران دانشجویی می تونن به هر کسی که میخوان دسترسی داشته باشن. کافیه با دستیار مدیرعاملی که میخوان با اون ملاقات داشته باشن تماس بگیرن و بگن «سلام. من دانشجوی دانشگاه X و در حال راه اندازی یه شرکت هستم. دوست دارم در مورد A و B از شما و مدیرعاملتان راهنمایی بگیرم». کارآفرینان واقعی و موفق از راهنمایی کردن کارآفرینان جوون بسیار حال می کنن. اونا بهتر می دونن به جای یه عالمه کارای دیگه، واسه این کار زمان اختصاص بدن و با شما بی پرده تر از هرکی دیگری صحبت کنن، چون شما رو به چشم تهدید یا عامل نفوذی نمی بینن.

۶- پیدا کردن شریک

درسته که دانشجویان بی تجربه هستن، اما از این زاویه به موضوع نگاه کنین که کارآفرینان موفق فردا، امروز در دانشگاه مشغول تحصیل ان. اینطوری هیچ فرصت بهتری واسه پیدا کردن اونا در اختیار شما نیس؛ چون که هنوز متوجه پتانسیل خود نشده ان. زاکربرگ بعدی ممکنه همون دانشجویی باشه که در کلاس اقتصاد کنار شما می شینه و به نظر می رسه حوصله اش از این درس سر میره.

۷- رزومه سازی

حتی اگه در دوران دانشجویی کار و کاسبی ای به راه بندازین و شکست بخوره، این تجربه امتیاز بسیار بزرگی واسه رزومه شما حساب می شه. راه اندازی یه کار و کاسبی نشون میده فردی کنشگرا، خلاق و با انگیزه هستین؛ همون ویژگیایی که شرکتای موفق به دنبالشون هستن. اگه به این نتیجه رسیدید که واسه کارآفرینی هنوز آمادگی کامل ندارین و بهتر می دونین اول تجربه بیشتری به دست بیارین، تجربه اداره یه کار و کاسبی در دوران دانشجویی می تونه به سرعت شما رو در راه فرصتای رهبری تو یه شرکت دیگه قرار دهد.

اما راه اندازی یه کار و کاسبی در دوران دانشجویی نقاط منفی هم داره؟ شک نداشته باشینً همینطوره. به راه انداختن کار و کاسبی به طور قطع هزینه ای روی دستتون می ذاره و به احتمال زاد فرصت استراحت کمی براتون باقی میذاره. اما این سرمایه گذاریا به شکلای دیگری خود رو نشون میدن؛ چه قابل لمس و چه غیر قابل لمس. همین امر اونو به تجربه ای با ارزش بدل می کنه که تا آخر عمر قدردان اون هستین.

دسته‌ها: فناوری

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *