کار و کاسبیای الکترونیکی که بیشتر با “ebusiness” یا “E-business”معرفی می شن ممکنه به عنوان به کار گیری تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات (ICT)در پشتیبانی از تموم فعالیتهای درون کار و کاسبی تعریف شه تجارت ازتبادل اجناس و خدمات بین مشاغل وگروها و افراد تشکیل شده ومیتواند یکی از فعالیتهای اساسی باشه که در هر کار و کاسبی دیده شده.
تمرکز تجارت الکترونیک روی به کار گیری (ICT)واسه جفت و جور ساختن فعالیتهای خارجی و ارتباطای کار و کاسبی با افراد ، گروه ها و دیگه مشاغله. روشای مشاغل الکترونیکی شرکتها رو قادر میسازد که سیستمهای پردازش اطلاعات داخلی و خارجی خود رو به درد بخور تر و انعطاف پذیرتر.

در عمل ، کسب و کارالکترونیکی بزرگتر از تجارت الکترونیکه. در حالی که  به تمرکز هدف دار بیشتر با تاکید بر عملکردی که با به کار گیری قابلیتهای الکترونیک اتفاق می افته اشاره داره،تجارت الکترونیک یه زیر مجموعه کلی از استرتژی کار و کاسبی الکترونیکی است. تجارت الکترونیک به دنبال اضافه کردن جریان درآمد با به کار گیری شبکه جهانی وب یا اینترنت واسه ایجاد و افزایش روابط با مشتریان و شرکای تجاری و واسه بهبود بهره وری با به کار گیری راه هدف دار مخازن خالیه.( مخازن خالی، یه اصطلاح شغلیه که اثرات منفی چگونگی یه پایان با نتیجه بی ارزش وقتی واسه خوشحالی بقیه تلاش میکنه، رو تعریف میکنه. این اصطلاح معمولاً بیشتر در روانشناسی و تحلیل رفتار استفاده میشه .بی ارزشی رو نمیشه اندازه گرفت، اما در میان توافق عام شرکت کنندگان هست که محصول پایانی حتی نزدیک به نتیجه دلخواه قبلی نمی رسه)بیشتر تجارت الکترونیک لازمه کاربرد سیستم مدیریت دانشه.کار و کاسبیای الکترونیکی شامل پروسهای کار و کاسبیای گسترده زنجیره ارزش کله.

روانشناسی

خرید الکترونیکی و مدیریت تامین کنندگان،پردازش الکترونیکی سفارشات،انتقال خدمات به مشتریان، همکاری با شرکای کار و کاسبی. استانداردهای فنی خاص واسه کار و کاسبی الکترونیک رد و بدل کردن اطلاعات بین شرکتها رو آسون کرده.
نرم افزارهای راه حل کار و کاسبی الکترونیکی اجازه روند کامل سازی داخلی و بین شرکتهای کار و کاسبی رو می ده. کار و کاسبی الکترونیک میتواندبا به کار گیری وب ، اینترنت،اینترانت،اکسترانت ،و یا ترکیبی از اینا کار هدایت رو بکنه.در واقع تجارت الکترونیک (ECC)روند خرید ، انتقال، یا مبادله اجناس ، خدمات و یا اطلاعات از راه شبکه های کامپیوتری از جمله اینترنته.هم اینکه EC میتونه از بسیاری دیده ها ازجمله روند کار و کاسبی ،خدمات ، یادگیری، همکاری ، جامعه به درد بخور باشه. بیشتر وقتا تجارت الکترونیک با کار و کاسبی الکترونیک اشتباه گرفته میشه.

راه حل

منبع: ویکی پدیا

دسته‌ها: علمی-آموزشی