وسایل سئو

در خیلی از موارد، بروزرسانیای گوگل برنامه ریزیای بازاریابان و سئوکارا رو بهم می ریزه.

برنامه ریزی

البته به روشنی مشخصه که این اعمال تغییرات، جهت رفع اشکالات و بهبود سیستم واسه پیدا کردن یافته های جستجوی در رابطه تر هستش؛ با این حال پیش رفتن با این تغییرات همیشه سخته. به همین منظور وسایل سئو در اختیار شماس تا سایت خود رو همونطور که گوگل اونو می بینه، ببینین.

از اونجا که این وسیله ها جهت شناخت المانای مورد نظر گوگل استفاده می شن؛ واسه روش هدف دار جستجوی خودکار شما حیاتی هستن. در این مطلب با ویرلن همراه باشین تا به بررسی ۱۰ وسیله برتر در سال ۲۰۱۸ بپردازیم تا راحتتر بتونین به روش هایی که گوگل سایت شما رو بررسی می کنه، اونو بررسی کنین.

 1. وسایل وب مستر گوگل Google’s Webmaster Tools

شاید بهترین راه واسه دیدن سایت خود از چشم گوگل، به کار گیری وسایل وب مستر گوگل Google’s Webmaster Tools باشه.

وسایل وب مستر گوگل، منابعی از اطلاعات لازم بازاریابان و یا کاربران معمولی رو،  واسه توضیح اصول اولیه جستجو در گوگل در اختیار اونا قرار میده. مثلا وسیله Fetch as Google واسه رفع مشکللات سئو، به شما امکان دیدن یه URL رو همونطوری که گوگل اونو می بینه، میده.  با اطلاعات بدست اومده از این وسیله ، شما میتونین حتی کدای خراب، در صورت هک شدن سایت، رو پیدا کنین.

وسیله کاربردی دیگه وبمستر، PageSpeed Insights هستش.

این وسیله با راه و روش بررسی سرعت اجرای سایت روی کامپیوتر و موبایل، می تونه جهت بالابردن سرعت سایت شما، بسیار به درد بخور باشه. از اونجایی که اندازه به کار گیری موبایل واسه جستجوهای آنلاین از کامپیوتر، پیشی گرفته؛ سرعت، عامل بسیار مهمی در کارکرد تجارت شما هستش. این وسیله سرعت سایت شما رو در طیف ۱ تا ۱۰۰ مجاسبه می کنه. براساس گفته کارشناسان گوگل، رتبه بین ۸۰ تا ۱۰۰ خوب، ۶۰-۷۹ معمولی، و زیر ۵۹ نشون از سرعت پایین سایت شما داره.

موبایل

 1. SEMrush

خدمات این سایت مجانیه و بیشتر ابزارهایی جهت بهبود جستجوی کلمات کلیدی ارائه میده. SEMrush گزارشی از کارکرد کلی دامینا و صفحه های مخصوص هر یک، جفت و جور می کنه. این سایت یه سری از خدمات رو در اختیارتون می ذاره و یکی از بهترین اونا، وسیله سئو یا SEO toolkitهستش. مثلا یکی از این وسیله ها، به شما امکان دیدن کلمات کلیدی موثر در رتبه بندی یه صفحه رو میده. علاوه بر این، شما می تونین هر کلید واژه رو، از دید تاثیر اون در رتبه بندی، اندازه جستجوی ماهانه اون و چیزای دیگه ای به جز اینا، بررسی کنین.

SEO toolkit هم اینکه به شما امکان مقایسه کارکرد صفحه خود با بقیه رقبایتان رو میده. بدین صورت که می تونین از بک لینک هایی که از راه رپورتاژ آگهی از دیگر سایتا دریفا کردین رو بررسی کنین و از وضعیت لینک بیلدینگ Link Building، و کلمات کلیدی مناسب، خبردار شین.

بک لینک

 1. HubSpot’s Website Graderهاب اسپات سایت گریدر

در سال ۲۰۰۷، هاب اسپات ابزاری رایگان رو به نام Website Grader معرفی کرد که نسخه جدید اون تازگیا به روزرسانی شده و موجود هستش.

Website Grader ابزاری آنلاینه که براساس فاکتورهای زیر، گزارشات رو واسه شما محیا می کنه:

 • کارکرد

این وسیله اندازه صفحه سایت شما، درخواستا، سرعت و دیگه فاکتورهای مشابه سئو سایت رو بررسی می کنه.

 • توانایی اجرا در گوشیای موبایل: این وسیله به بررسی سایت شما در گوشیای موبایل، از دید کارکرد و تنظیمات نمایش می پردازه.
 • : SEO سایت گریدر، تعیین می کنه که سایت شما به وسیله افراد و یا باتا خیلی راحت قابل یافتنه یا خیر. این محاسبه شامل فاکتورهایی چون، تیتر صفحات و متا دسکریپشن هستش. Meta Descriptionخلاصه ای از صفحه ای از سایت شماس که در زیرو رو کردن و گشتن های گوگل نمایان می شه و از ۱۵۰ کلمه نباید تجاوز کنه.
 • امنیت: این وسیله به جستجوی عواملی چون تاییدیه SSL می پردازه. این واسه اثبات امنیت سایت شما واسه دریافت اطلاعات کاربران، خوبه.

واسه به کار گیری سایت گریدر فقط به نشانی ایمیل و URL  سایت خود نیاز دارین. ثبت نام کنین و گزارشاتی دقیق و رتبه بندی از ۱تا ۱۰۰ دور و بر بخشای گفته شده در بالا رو، در کثری از ثانیه دریافت کنین.

 1. لینکای منو چک کن Check My Links

نام این وسیله خود به روشنی نشون دهنده قابلیتشه! واسه خیال راحت از درستی کارکرد لینکای داخلی و خارجی، از این وسیله می تونین بهره ببرین.

این وسیله رایگان،  لینکای خراب رو در عرض چند ثانیه پیدا میکنه. مثلا با کمک این وسیله سایت ویکیپدیا واسه کلمه “Marketing” رو چک کنین. می بینین که ۷۱۱ لینک پیدا میشه. علاوه بر این ۷ لینک خراب دیگه هم به صورت هایلایت شده گزارش داده می شه. لینکای سبز لینکای درست و لینکهای خراب قرمز رنگ هستن که این ویژگی پیدا کردن لینکای خراب  رو، بسیار آسون می کنه.

 1. SEO Report Card

SEO Report Card از شرکت UpCity، جایگاه شما بین رقیباتون رو بدون دریافت هیچ هزینه ای نشون میده. با به کار گیری اطلاعات جزئی از کاربران، این برگه گزارشی شامل موارد زیر رو آماده می کنه:

 • بررسی Rank: کلمات کلیدی مورد نظرتون رو وارد کنین و بعد این نرم افزار پرینت اسکرینی از رنک سایت شما در گوگل، یاهو و بینگ رو جفت و جور می کنه.
 • Link Building: به لطف این ویژگی گزارشی دقیق از تعداد سایتایی که به سایت شما برگشت میدن رو دریافت می کنین.
 • بررسی کلی سایت : این بخش جهت بررسی کل سایت ، جهت تعیین اندازه موفقیت شما در به کار گیری کلمات کلیدی هستش.
 • در دسترس بودن سایت
 • ایندکسینگ indexing : شما با به کار گیری این قسمت تعداد صفحات ایندکس شده سایت خود رو دریافت می کنین.

 1. Found’s SEO Audit Tool

Found’s SEO ابزاری رایگان واسه نظارت آسون یه سایت، جهت شناسایی و حل مشکلات عادی سئو سایت، هستش. به آسونی با وارد کردن URL ، بررسی دقیق سئوی سایت رو دریافت می کنین. این وسیله شامل ۳ بخش اصلی هستش:

مشکلات

 • مسائل فنی: حیرت زدگی این وسیله در توانایی اون واسه نشون دادن درستی کارکرد دامین و XML نقشه سایت یا همون XML Sitemaps هستش.
 • مسائل : این بخش بر فاکتورهایی چون کلمات کلیدی و یا داده های متا تمرکز داره.

مانند وسیله سئو دیگری به نام Woorank، بعد از تموم شدن کار، گزارش به شکل PDF قابل دانلود هستش.

 1. Varvy’s SEO Tool

وسیله رایگان بررسی سئو Varvy، واسه کاربرانشن اطلاعاتی چون: قدرت دامین، لینکا، محاسبه تعاملات و برگشتا یا همون Mentions، سئو فنی، سرعت صفحات، سئو تصاویر و چیزای دیگه ای به جز اینا رو، جفت و جور می کنه. این اطلاعات به شکل گزارشی ظرف کمتر از یه دقیقه قابل دریافت هستش. چگونگی کارکرد سایت شما با سه رنگ سبز، زرد و قرمز نشون داده می شه. یکی از ویژگیای جذاب این وسیله، بررسی تصاویره. این بخش از گزارش بر قدرت تصاویر سایت شما از راه بررسی T Alt text تمرکز داره. Alt text کدیه واسه تعیین کارکرد یا توصیف یه تصویر که در HTML جا گذاری می شه. این وسیله با بررسی این کدها از درستی کارکرد و اجرای تصاویر، اطمینان حاصل می کنه. عواملی چون: استفاده نکردن از Alt text، Alt text به درد نخور و یا استفاده زیادتر از اندازه کلمات مورد بررسی این وسیله قرار گرفته و به اطلاع شما می رسه.

 1. وسایل حرفه ای موز Moz’s Pro Tools

این وسایل حرفه ای به مدت آزمایشی یه ماه رایگان هستن و بعد با ۹۹ دلار می تونین از خدمات پیشنهادی استفاده کنین.  این وسیله همه کاره واسه افزایش رتبه بندی جستجو تجارت شما کافی میشه. امکاناتی چون: موقعیتای سئو، پیگیری اندازه رشد، ارائه گزارشات، و خدماتی دیگه با کمک این وسیله ممکن میشه.

دلار

مثلا: وسیله Crawl Test ، از کرالر خود سایت Moz ، RogerBot، واسه بررسی بیشترین حد ۳۰۰۰ لینک یه URL، استفاده می کنه. بعد از تموم شدن کار، ایمیلی شامل اطلاعات دقیق از تموم صفحات لینک شده به سایت رو، دریافت می کنین.

 1. Woorank

Woorank ابزاریه جهت کمک به دیجیتال مارکتینگ واسه پیدا کردن فرصتای بهینه سازی سایت و بهبود سایت. این وسیله کارکرد سئو، شبکه های اجتمایی، اندازه آسونی در استفاده و چیزای دیگه ای به جز اینا رو در نظر میگیره. هر گطارش به ۸ بخش تقسیم می شه:

دیجیتال

 • چک لیست مارکتینگ

 • کارکرد روی گوشیای موبایل

 • اندازه آسونی در استفاده

 • تکنولوژی

 • شبکه های اجتمایی

 • بومی یا local

 • بازدیدکنندگان

گزارشای جفت و جور شده به شکل PDF قابل دانلود هستش. این توانایی واسه پخش این یافته ها با اعضای دیگه بسیار موثر هستش.

 1. Remove’em

لینکای مصنوعی یا غیر طبیعی واسه رتبه بندی جستجوی سایت شما بسیار داغون کننده هستن. واسه خلاص شدن از اونا وسیله Remove’em که به معنی “اونا رو حذف کن” هستش، رو امتحان کنین.

این وسیله بک لینکای پروفایل شما رو اسکن کرده و لیستی از لینکا و دامینای که باید حذف بشن رو ارائه میده. علاوه بر این می تونین لیستی از لینکایی که نمی خواین به وسیله گوگل یافت شن رو به این وسیله  بدین تا اونو اجرا کنه.

بقیه مقالات آموزش سئو رو بخونین.

دسته‌ها: علمی-آموزشی