به طور کامل مشخصه که باقی موندن در محدوده آسایش بسیار آسون تر از مواجه شدن با ترس فرا تر گذاشتن پا از این محدوده س. اما شما با محدود کردن خود به اون چیزی که از قبل میدونید، خود رو از فرصتای حرفه ای، تجربیات تازه و رشد شخصی محروم می کنین.

اگه شمام می خواین از محدوده آسایش و ساحل امنی که واسه خود ستختین بیرون بیایید، اما نمی دونین از کجا شروع کنین، باید بگیم سخت ترین بخش این کار برداشتن قدم اوله. در ادامه ۱۲ تمرین ساده و روزمره واسه بیرون رفتن از محدوده آسایش رو از نظر می گذرونین که در صورت تکرار می تونن براتون به عادت بدل شن.

۱- اولین قدم رو وردارین

روی کاغذ تموم اون چیزی که باید انجام بدین اینه که قدم اول رو وردارین. این کار سخت میشه. بدترین روز باشگاه، روز اول اون هستش. نوشتن خط ابتدایی هر داستانی بیشترین زمان رو از هر نویسنده ای میگیره. اما همین که کم کم بر شتابتان اضافه بشه، ادامه دادن این راه براتون ساده تر می شه. پس چشمون خود رو ببندین و قدم اول رو هر طور شده وردارین.

۲- خودتون رو در محیط تازه ای بذارین

با تغییرات جزئی و کوچیکی شروع کنین که تهدیدی به طرف شما وارد نمی کنن، مثل امتحان کردن غذای یه رستوران جدید در محله ای دیگه، و یا شرکت تو یه گالری هنری. ایده اصلی اینه که خود رو در صحنه های متفاوتی بذارین و کنترل تعامل خود در این مکانای تازه رو در دست بگیرین.

۳- گزینه آسون رو انتخاب نکنین

هر باری که آدم در برابر یه انتخاب قرار میگیره، یکی از گزینه ها گزینه آسون و بی دردسره، و گزینه دیگه گزینه همراه با خطر و زحمت آفرین. مورد دوم همون گزینه ایه که بیشترین درسا رو به شما میده و بیشترین رشد رو براتون به ارمغان میاره. پس اگه به فکر رشد هستین این همون گزینه ایه که باید انتخاب کنین.

۴- واسه پیاده رویای خود راه متفاوتی انتخاب کنین

اگه راه همیشگی تون رو تغییر بدین و با اتومبیل یا پیاده راه تازه ای رو واسه رسیدن به مقصد خود انتخاب کنین، با موقعیتای متفاوتی روبرو میشین. همین کار به ظاهر کوچیک و ساده در اندازه خود جهان شما رو بزرگ تر می کنه. این تنها یه راه ساده واسه شروعه. بعد از اون، قدم به قدم می تونین تغییرات بزرگ تری رو امتحان کنین. اینطوری کم کم با فرا تر گذاشتن پا از چارچوبای همیشگی احساس راحتی بیشتری پیدا می کنین.

۵- بعضی وقتا انتخابای فی البداهه داشته باشین

قرار نیس در مورد انتخابای حساس و سرنوشت ساز زندگی تون فی البداهه تصمیم بگیرین. چیزای کوچیکی مثل انتخاب یه رستوران تازه یا خرید از محلی جدید می تونن به شما کمک کنه. تلاش کنین بدون اینکه ذهنتون رو مشغول کنین، چیزی غیر از گزینه های همیشگی واسه خود انتخاب کنین.

ممکنه تعجب آور باشه اما اگه بازم احساس غریبی داره، از شیر یا خط کمک بگیرین. واسه تصمیم گیریای بی خطر از شیر یا خط کمک بگیرین و به نتیجه اون معتقد بمونین.

حذف مرحله فکر کردن بیشتر از اندازه به تصمیم گیریای ساده می تونه روند خروج از محدوده آسایش رو شدیدا آسون کردن و تقویت کنه. از این گذشته، این نوع اراده کردن این احساس رو در شما تقویت می کنه که می تونین از پس شرایط تازه هم به همون خوبی شرایط عادی بر بیایید.

۶- دیدگاه های متفاوت رو هم در نظر بگیرین

خودتون رو در جمع افراد باهوشی بذارین که جسارت مخالفت کردن با شما رو هم داشته باشن. در مورد مسائل جور واجور به شکلی درست با اونا بحث و رد و بدل کردن نظر کنین. این کار باعث می شه باورای خود رو دوبارهً به بوته آزمون بذارین.

۷- پاسخای مثبت بیشتری بدین

حتی در وقتی که فکر می کنین آمادگی اش رو ندارین هم بگید بله. این جواب مثبت می تونه در مورد پروژه های تازه، تکالیف جدید، و یا پیشنهاد نقشای جدیدی باشه که در حالت عادی ممکنه بدون این دست اون دست کردن اونا رو رد کنین. این کار فرصتای شغلی فوق العاده بزرگی پیش پای شما قرار میده. کسی چه می دونه، شاید از انجام کار تازه ای که قبلاً هیچ وقت به فکرش نبوده اید لذت ببرین.

۸- داوطلب شید

ً داوطلب شدن رو به  تجربه ای واسه یادگیری بیشتر تبدیل کنین. بخش ای رو انتخاب کنین که آشنایی زیادی با اون ندارین، بعد هم به بقیه کمک کنین و هم مهارتای تازه ای یاد بگیرین.

۹- کارایی بکنین که از انجامشون هول و ترس دارین

این کار نیازمند یه چارچوب ذهنی جدیده. اگه همیشه از انجام کاری ترس داشتین، اونو انجام بدین. اینطوری بر ترس خود غلبه می کنین و می فهمید چیجوری از این انرژی واسه شکست دادن ترسای بیخود دیگه هم بهره بگیرین.

۱۰- با قرار گرفتن در موقعیتایی که در اونا احساس ضعف می کنین خودتون رو به رقابت بکشین

اگه می خواین رشد کنین چالشایی واسه خود در نظر بگیرین که شما رو از محدوده آسایشتان خارج کنن. پس از یه مدت به رقابت کشیدن خود براتون به یه عادت تبدیل می شه.

۱۱- بعضی مواقع اجازه بدین بقیه براتون تصمیم بگیرن

اگه شمام جزو اون دسته آدمایی هستین که واسه کارای جور واجور دست روی دست می ذارین، اجازه بدین شخصی قابل اعتماد مثل همسرتون به جای شما تصمیم بگیره. مثلاً اگه مدتهاس واسه سفر برنامه ریزی نکردین، این کار رو به همسر خود واگذار کنین و با تصمیمش همراه شید.

۱۲- یادتون باشه که فردا، روز دیگه ایه

چیزی که نتونه شما رو از پای در بیاره، باعث قوی تر شدن شما می شه. دونستن این موضوع به شما کمک می کنه. مشکلات پشت سر گذاشته می شن، چیزای تازه ای یاد می گیرین و دفعات بعدی شانس بیشتری دارین.

دسته‌ها: فناوری

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *