بیل گیتس، ثرتمندترین مرد دنیا، شاید بیشتر به یه افسانه مثل باشه تا هر چیز دیگری. بیشتر ما اطلاعات زیادی در مورد این فرد داریم، مثلا اینکه:

  • اون تحصیلاتش رو در دانشگاه هاروارد نیمه کاره رها کرد
  • ثروت باورنکردنی خود (به ارزش دست کم ۷۹ میلیارد دلار) رو از راه تاسیس مایکروسافت با همراهی پل آلن در سال ۱۹۷۵ میلادی و در حالی که تنها ۲۰ سال داشت به دست آورد.
  • از سال ۲۰۰۸ میلادی تا الان تموم زندگی خود رو به فعالیتای بشردوستانه اش اختصاص داده و تا الان بیشتر از ۳۰ میلیارد دلار رو واسه این منظور خرج کرده و در نظر داره که تا آخر عمر بخش بیشتری از ثروت خود رو صرف امور خیریه کنه.
  • اون با ملیندا ازدواج کرده که از موسسان بنیاد گیتسه. ایشون هم اینکه مردی خونواده دوست و پدر سه فرزنده.

اما اسرار نگفته زیادی در مورد اون هست که ممکنه حتی تصورشون رو هم نکرده باشین. در ادامه این مطلب می خوایم شما رو با ناگفته ها در مورد گیتس آشنا کنیم. با سایت ما همراه باشین.

برخلاف خیلی از ثروتمندان که می گن از هیچ شروع کردن و فقط با تلاش خود به ثروت رسیدن، گیتس یه فرد معمولی نبود. پدر اون یه وکیل موفق و سرشناس بود و پدر جدش هم یه بانک رو ساخت که بعدا مدیریت اون به پدربزرگش رسید و عاقبت وقتی که تنها یه کودک بود، سرمایه ای یه میلیون دلاری رو واسه اون بر جای گذاشت.

اون در سال دوم دانشگاه موفق شد یه موضوع ریاضی سخت رو در مورد چیدن پنکیکا روی همدیگه حل کنه که یافته های این نتیجه کار تو یه مجله دانشگاهی به چاپ رسید و به مدت ۳۰ سال به عنوان اصلی ترین راه حل این کار استفاده شد.

بیل گیتس دوست داره که ظرفای شام رو خودش بشوید و بیشتر وقتا هم این کار رو انجام میده. اون میگه: افراد دیگری هم در خونه هستن که این کار رو بکننن اما من روش خودمو واسه شستن ظروف دوست دارم.

گیتس لقب «تفریحات عجیب» و «ریخت و پاش بزرگ گیتس» رو به جت شخصی اش داده که شاید دلیل این موضوع هم هزینه بالای نگهداری و پرواز این جته.

گیتس وقتی که در مایکروسافت کار می کرد به خاطر زبون نیش دار و پر از طعنه اش معروفیت داشت و لحن کلام ایشون در جلسات و ایمیل هاش هم معمولا همینگونه بود، اما مخاطب مستقیم ایشون افراد نبودن. یکی از اشخاصی که با گیتس کار کرده میگه: «گیتس شاید عصبانی به نظر می رسید اما هیچ وقت ندیدم که با فردی بد صحبت کنه.»

اون علاقه خاصی به خرید مدلای جور واجور پورشه داشت و با جنونی توصیف ناپذیر پشت فرمون این ماشینا می نشست. جالبه بدونین که در دوران جوونی خود بارها به خاطر تخلفات رانندگی جریمه شد و همین موضوع اونو مجبور کرد که وکیلی رو فقط واسه حل این مسائل به استخدام خود در بیاره. اما گیتس اصول جوانمردی رو خوب رعایت می کرد و هر زمان با خودروهای پارک شده برخورد می کرد کارت ویزیتش رو واسه راننده خودروی مقابل می گذاشت تا واسه دریافت هزینه با اون تماس بگیره و این موضوع با اونقدر تناوبی اتفاق می افتاد که باعث دهن به دهن شدن یه جمله در منطقه سیاتل شد: بیل [در زمان انگلیسی به معنی جریمه یا صورتحساب] رو واسه بیل [گیتس] بفرست.

بیل گیتس جوون فردی بی باک بود. در دهه ۱۹۸۰ میلادی، وقتی که این مدیر جوون و شریکش آلن نتونستن به موقع خود رو به هواپیمایی در فرودگاه بین المللی سانفرانسیسکو برسانند، گیتس شروع به فشار دادن دکمه های کنترل در راه سرپوشیده ورود به هواپیما (جت وِی) کرد تا مانع از پرواز اون شه. جالبه بدونین این کار اصلا باعث دستگیری ایشون نشد و حتی مقامات فرودگاه اجازه ورودش رو به هواپیما دادن.

گیتس حس شوخ طبعی فوق العاده ای داره. واسه نمونه وقتی ویدئویی عاشقانه رو واسه سایت سرگرمی ردیت روی یوتوب قرار داد که پر از نکته های نغز و لطیف بود و بسیاری رو به خنده وا داشت.

انتظار میره که گیتس ۱۰۰ میلیارد دلار دیگه رو هم در طول دوران زندگی خود به امور خیریه اختصاص بده.

همه فعالیتای بشردوستانه گیتس از راه بنیاد ایشون انجام نمی شن و اون پروژه هایی رو هم شخصا برعهده میگیره که می تونن واسه شخص ایشون هم پول ساز باشن. یکی از این پروژه ها پیدا کردن راهی واسه تامین انرژی پاک در همه کشورای فقیر دنیاست.

بیل گیتس هرساله میلیاردها دلار رو صرف امور خیریه می کنه، با این همه، کسب و کارش جوری پر سوده که هرچه بیشتر به بقیه می بخشه ثروتمندتر می شه.

گیتس بر خلاف پول خیلی زیادی که همه ساله خرج امور بشردوستانه می کنه، خود رو خیرترین فرد روی زمین نمی دونه. اونطور که ایشون میگه انجام کارای خداپسندانه اش هم هیچ منافاتی با سبک زندگی اش ندارن و آدمایی که مورد تایید ایشون هستن هم هیچ رابطه ای با فعالیتای خیریه ندارن.

مایکروسافت دیگه منبع ثروت گیتس نیس و اون سال هاست که سهام خود از این شرکت رو به فروش رسونده و پولش رو در کار و کاسبیای دیگری سرمایه گذاری می کنه و سود حاصل از اونا رو هم به فعالیتای خیریه خود اختصاص میده. اسلحه مخفی گیتس در سرمایه گذاری هاش مایکل لارسونه که مدیریت کسب و کارش رو رو دوش داره.

بیل گیتس دیگه بزرگ ترین سهامدار مایکروسافت نیس و سال هاست که سهام خود از این شرکت رو به فروش رسونده. از همین رو در سال ۲۰۱۴ میلادی، استیو بالمر رسما بزرگ ترین سهامدار این شرکت شد.

دسته‌ها: فناوری

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *