در همه احوال و موقعیتا، حتی اگه با همسرتون دعوا ای داشتین، اونو در دیدار والدینش همراهی کنین.

اگه دختر یا پسر خود به تنهایی به منزل والدینش بره، اولین سوالی که تو ذهن والدین اون مخابره می شه، اینه که با همسرش دچار مشکل شده، اگه پیش زمینه ذهنی خوبی هم از شما نداشته باشن، این جور خواهند گفت که از اول خودشو دست بالا می گرفته، به رفت و اومد با ما علاقه مند نیس، فکر کرده نیاد چی میشه و… که به این روش باب گفتگوی “به چه دلیل نیامده و اون این طوری و اون طوری” و هزاران حرف و حدیث دیگه رو خود باز کردین و در صورت وجود مشکلی بین شما وهمسرتان، زمینه دخالت یه طرفانه اونا رو هم موجب شدین.

پس، بهتره با تنظیم شرایط زندگی، تو یه زمان خاص و از پیش تعیین شده اینجور ملاقاتهایی رو ترتیب بدین تا اینجور شبهاتی رو ایجاد نکنین .

• بعضی از افراد با بروز کوچیکترین مشکل و اصطکاک در زندگی، همسرشون رو از دیدن خونواده اش محروم می کنن

(به خصوص مردان از این اسلحه، بیشتر استفاده می کنن). اگرعادلانه قضاوت کنین به این اندیشه دست پیدا می کنین که شما از این اسلاح، به عنوان مسکّنی موقتی واسه درمون خود و شرایط استفاده می کنین که خیلی هم اسلاح کارسازی نیس. شما با وجود هر مشکل بزرگ با همسرتون، حتی اگه مسبب اون خونواده همسرتون باشه، نباید از رفت و اومد همسرتون با خونواده اش جلوگیری کنین.

این حق رو ندارین که در رابطه والد و فرزندی مانع شید و والدینی رو که خواهان دیدار فرزندشون هستن، منتظر بذارین چون که دوری از بچه براشون مشکل و بعضی وقتا طاقت و تاب و تحمل زیادی لازم داره واین رفتار به جای نقش درمون بخشی، نقش شعله ور شدن زبانهای آتیش رو داره و شرایط رو بدتر می کنه.

• با خونواده همسرتون به شکلی رفتار کنین که دوست دارین اونا هم به همون طور با شما رفتار کنن،

هیچ وقت خیره سری نکنین، حریم و حدود احترام رو نشکنید و اجازه ندین حساسیتای زیادتر از اندازه شما باعث ناراحتی و تکدر خاطر اونا شه و موجبات رانده شما و همسرتون رو در خونواده جفت و جور آورد.

• درصورت وجود اختلاف فرهنگی و طبقاتی با خونواده همسر، می تونین با صبر، گذشت و پیدا کردن وجوه مشترک، اونا رو کاهش کنین.

یادتون باشه که همسرتون شریک زندگی و همسفر ادامه راهتانه که در همه احوال باید یاریگر اون باشین و به شکرانه وجود اون تو زندگیتون، بهتره با خونواده اون همراه بوده و مهربون باشین.

• اگه همسرتون نسبت به خونواده اش وابستگی افراطی نشون میده، در جستجوی دلیل این وابستگی باشین.

اگه دلیل این وابستگی، از رفتار شما سر میگیره، مثلا نبود توجه شما نسبت به اون، کمبود عاطفه بین شما و همسرتون، نبود پشتیبانی شما از ایشون، رفتارای کودکانه و نادرست شما در برخورد با مشکلات و…، درصدد تغییر رفتارتون بر آیید.

اگه گرایش افراطی اون به پدر و مادر خود، علتی دیگه داشته باشه، بهتره این موضوع رو با اون درمیون بذارین و خواهان ترک اون شید و در صورت نبود همکاری، این موضوع رو با یه فرد معتمد و آگاه در میان بذارین و واسه رفع اون راه حل بخواین.

• هیچ وقت در صدد قطع رابطه همسرتون با خونواده اش نباشین.

چه بسا با قطع این رابطه، موجبات فضای خالی روحی و سلب آرامش ایشون رو جفت و جور کردین که عاقبتای اون، اول از همه گریبانگیر خود شخص شما می شه و اثر مستقیمی بر کیفیت زندگی مشترکتون داره.

از طرف دیگه، کینه و نفرت ایجاد شده به خاطر این رفتار، تا آخر عمر تو ذهن همسرتون و خونواده اش باقی می مونه و با کوچیکترین تلنگر و لرزه ای زنده می شه. با این اوصاف بهتره به خاطر علاقه مندی به همسرتون، واسه خونواده اونم احترام و احترام قائل باشین حتی اگه خونواده اونو دوست ندارین.

• اگه ضرورتی ایجاب نمی کنه( مثل کهولت و ناتوانی والدین یکی از زن و شوهر، تنهایی، مریضی،…) تلاش کنین محل زندگی تون در نزدیکی بستگان نباشه

. از این روش شما می تونین امکان روبرو شدن گفتاری و رفتاری رو که منتهی به بروز بعضی مسایل خاص می شه رو تا حد زیادی کنترل کنین و هم حافظ حریم حرمتا و احتراما باشین. پیامبر اسلام در این مورد می فرمایند: با آشنایان خود پیوند کنین ولی همسایه اونا نشید چون همسایگی میان شما کینه ها بوجود می آورد( نهج الفصاحه ،ح ۱۸۴۳).

• تلاش کنین جویای احوال و شرایط زندگی خونواده همسرتون باشین

و همسرتون رو نیزبه انجام این رفتار تشویق کنین. این وظیفه شما، از اهمیت بیشتری بهره مند می شه، به خصوص اگه اونا در شهر دیگری زندگی کنن. مرتبا با اونا از راه تلفن در تماس باشین و هر وقت فرصتی رو پیدا کردین دیدن اونا رو در اولویت برنامه تون بذارین.

• یکی از مواردی که واسه همه آدما با ارزشه و محبت دو طرف رو زیاد تر می کنه هدیه دادن و هدیه گرفتن

است. مناسبتای خوشحال جور واجور رو مغتنم شمرده و به بستگان همسرتون هدیه بدین. هراز چند بعضی وقتا بدون برنامه قبلی اونا رو به منزلتون دعوت کنین و در کنار اونا بودن رو دلیل دعوتتان بگید.

• به هنگام بروز مشکلی تو زندگیتون تلاش کنین تا حد امکان اونو در بین خودتون حل و فصل کنین

و اونو در خونواده هاتون مطرح نکنه تا از این روش از عاقبتای بعدی اون مثل دخالت، جانبداری،… پیشگیری کرده باشین.

اما اگه واسه حل مشکلتون، نیازمند راهنماییای یه فرد با تجربه هستین، با در نظر گرفتن نوع مسئله و باخبر شدن از چگونگی برخورد خونواده خود یا همسر با این موضوع، دلیل درخواست کمک از اونا و رضایت همسرتون، بهترین مشاوران رو والدینتون بدونین و سوالات و یا مسائلتون رو مطرح کنین و نظر اونا رو جویا شده و راهنمایی بخواین. والدین آگاه و خردمند با آگاهی که از شرایط زندگی شما دارن، می تونن با این درخواست شما عاقلانه و بدون سوءگیری برخورد کرده و نظرات مفیدتری ارائه بدن.

جمع آوری: آلامتو

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

دعواای زن و شوهری روانشناسی زناشویی

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *