رمان معروف

۱۰ رمان باور نکردنی که بهتره تو زندگیتون دست کم یه بار اونا رو بخونین

یه کتاب عالی به شما تجربیات زیادی رو خواهد آموخت و در آخر خستگی شما رو از تنتون بیرون می کنه. شما با خوندن هر بخش از داستان با اون زندگی می کنین. ویلیام استیرون

به گزارش آلامتو به نقل از lifehack؛ مطالعه کتاب ذهن ما رو به طرف جهان باز می کنه و به ما اجازه میده تا بدون خارج شدن از صندلی مون به تموم جهان سفر کنیم، به جای افراد دیگه زندگی کنیم و با تجربیات جدیدی آشنا شیم.

وقتی کتابی رو مطالعه می کنیم ، خود رو به جای بقیه می ذاریم و جهان رو از چشمون اونا می بینیم و به مکانایی سفر می کنیم که شاید در زندگی واقعی حتی روحمون هم از وجودشون خبر نداشته باشه. این مکانای استثنایی ممکنه یه روستای کوچیک در هند و یا زمینای سبز نارنیا باشه. کتابا درمورد عشق، دلهره، دوستی، جنگ، بی عدالتی اجتماعی و انعطاف پذیری روح آدم، مطالب زیادی رو به ما می آموزند.

اینجا ۱۰ رمان باور نکردنی که بهتره تو زندگیتون دست کم یه بار اونا رو بخونین ارائه شدن.

  1. کتاب بادبادک باز (۲۰۰۹)

نوشته شده بوسیله خالد حسینی

در پشت پرده چشم انداز در حال تغییر فضای افغانستان از دهه ۱۹۷۰ تا دوره پس از ۱۱ سپتامبر، کتاب بادبادک باز داستان یه دوستی پیچیده و نا قابل لمس بین امیر، پسر پولدار و حسن، پسر خدمتکار پدرش رو تا وقتی که اختلافات فرهنگی و طبقاتی و پریشونی جنگ اون دو رو از هم جدا می کنه روایت می کنه.

حسینی واسه ما خلاصه ای از زندگی میهنش رو پس از حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱ به تصویر میکشه چون که پوششای رسانه ای هیچوقت نمی تونن به ما دنیای مردم عادی، زندگی ، مرگ، غذا خوردن، دعا، رویا و روابط عشقی اونا رو پس از این واقعه نشون بدن.

این داستان یه داستان پر رمز و راز در مورد اسرار خونواده ها در گذر از ده ها عشق حقیقی و پایدار، دوستی و قدرت بی اندازه و محدودیت و بخششه.

  1. تعداد ستاره ها

نوشته شده بوسیله لوئیس لوری

تعداد ستاره ها

این رمان که برنده جایزه بهترین داستان نیوبری شده داستان زندگی اون ماری یوهانسون، یه دختر دانمارکی رو در جنگ جهانی دوم در کپنهاگ نقل می کنه که بهترین دوستش، الن، یهودی از آب در میاد.

وقتی که اون ماری به دشمنی نازیا با مردم یهودی و بلاهایی که بر سرشون میارن اطلاع کامل پیدا می کنی، به همراه خونواده اش از هیچ تلاشی واسه مواظبت از الن و والدینش و هم تعداد خیلی از یهودیان دیگه افسوس نمی کنه.

رمان لوری یادآور این موضوعه که تفاوتای فرهنگی و مذهبی واسه دوستان واقعی و صادق مسئله مهمی نیس و عشقشون نورانی تر از تاریکی نفرته.

  1. غرور و تعصب

نوشته شده بوسیله جین آستن

غرور و تعصب

نقطه شروع این رمان سنتی، حقیقتیه که بوسیله همه تایید شده و اون اینه که ثروت واقعی تحت تملک یه مرد، همسریه که از دل و جون اون رو بخواد و همین موضوع ، این داستان رو به یکی از مشهورترین داستانای دنیا تبدیل کرده.

در واقع، این اثر معروف جین آستن چیزی بیشتر از یه کمدی رایج در مورد بازار ازدواج و مرور جامعه مودب انگلستان قرن نوزدهمه. غرور و تعصب یکی از طولانی ترین رمانای ادبیات انگلیسیه که به زیبایی کامل لذت جادویی جرقه عشق بین الیزابت بنت و آقای دارسی رو به تصویر میکشه و همین امر دلیل می شه که از اول تا انتهای کتاب واسه خواننده لذت بخش باشه.

خوانندگان با مطالعه این رمان در درون اون گم می شن، چون آستین به روشنی شخصیتای انسانی رو با تموم زیباییا و نواقص اونا به تصویر میکشه. غرور و تعصب، رمانی در مورد شکست دادن تفاوتا و طبقات اجتماعی و آموزش خوشحال زیستن در زندگی، حتی وقتی که شدیدا ناعادلانه باشه، است و این موضوع رو به مخاطب می آموزد که فرد باید شخص مورد علاقه خود رو بیشتر بدون تغییر دادن اون و با وجود اشتباهاتش قبول کنه.

  1. بیگانگان

نوشته شده بوسیله اس. ای. هیلتون

بیگانگان

هینتون وقتی این رمان رو نوشت که تنها ۱۶ سال سن داشت، اون این کار رو به خاطر این انجام داد که از خوندن رمانای سطحی خسته شده بود. اون میخواس داستانی رو در مورد واقعیت پیچیده دوران نوجوونی در اواسط قرن بیستم آمریکا به رشته تحریر در آورد و از اونجا که هیچکی کتابی رو در این مورد ننوشته بود، خودش دست به کار شد.

این رمان که تونست جایزه بهترین رمان نوجوانان رو از اون خود کنه از چشم انداز یتیمی به نام ، پویبوی کورتیس نوشته شده و داستان زندگی گروهی از پسران نوجوون خشن خیابونای شهر اوکلاهما رو روایت می کنه که در تلاشند تا در این میدون پر از خشونت، فشار و شکست به زندگی خود ادامه.

این رمان به ما یادآوری می کنه که پیشرفت کردن هیچوقت سخته و درد، از دست دادن، دوستی و عشق تجربیات مهمی هستن که باعث ایجاد و یا در هم نوردیدن مرزهای اجتماعی و اقتصادی می شن.

  1. زنان کوچیک

نوشته شده بوسیله لوئیزا می آلکات

زنان کوچیک

این رمان که از کاراکترهای مختلفی تشکیل شده، ما رو به خونه گرم و پر از عشق و محبت یه خونواده آمریکایی قرن نوزدهم دعوت می کنه. هر کسی که این رمان رو مطالعه کنه می تونه شخصیتی رو که میتونه با اون همزاد پنداری کنه در این داستان پیدا کنه، این داستان غرور و خودبینی مگی، اخلاق جویی، کارای فتنه انگیز آمی یا خجالتی بودن بت رو به تصویر میکشه.

این رمان داستان زندگی چهار آبجی رو از زمان تجرد تا تبدیل شدن به یه زن بالغ در دوران جنگ جهانی آمریکا روایت می کنه و واقعیتای تلخ فقر، مریضی و مرگ، آرزوها، عشق و درس گرفتن از اتفاقات روی داده رو به زبانی شیرین بیان می کنه.

این رمان یه داستان سنتی خیره کننده در مورد اهمیت خونواده و داشتن آسایش و راحتی در خونه و اهمیت تنها نبودن در این دنیای بزرگه.

  1. یه مرد تنها

نوشته شده بوسیله کریستوفر ایشرود

یه مرد تنها

در حالی که این رمان اصلا یه رمان سبک و ساده نیس، اما اگه کسی ازم بخواد که کتاب خوبی رو جهت مطالعه به ایشون پیشنهاد کنم، این کتاب اولین کتابیه که به اون پیشنهاد می کنم چون که واقعا خواننده رو جذب خود می کنه.

این رمان جذاب یه روز از زندگی جورج فالکونر، که استاد زبون انگلیسیه رو در میان تموم سالای متمادی طی شده پس از از دست دادن شریک زندگی اش، جیم روایت می کنه. جرج در تلاشه تا با افسردگی خود مقابله کنه لکن هیچ نقطه امیدوار کننده ای در زندگی اش نمی بینه.

در همین زمینه اون با صرف یه وعده شام با بهترین دوستش و صمیمی شدن با یکی از علم آموزانش کم کم یاد میگیره که زندگی با همه سختیا و پیروزی هاش یه هدیه از طرف خداونده. ایشروود از راه روایت کردن یه روز از زندگی یه مرد فقط به ما یادآوری می کنه که هر لحظه از زندگی رو باید غنیمت شمرد. پس نباید روحیه خود رو از دست بدیم و باید تلاش کنیم از لحظه لحظه زندگی و زنده بودنمون هر چقدر هم که کوتاه باشه لذت ببریم.

  1. تار شارلوت

نوشته شده بوسیله E.B. وایت

تار شارلوت

خوب، بهتره به رمانای ساده تر بپردازیم. رمانی که درباره صحبت کردن حیوانات با هم باشه رو دوست دارین؟ این رمان که تونسته برنده جایزه لورا یانگولز وایلدر، یه جایزه سنتی در رده رمانای کودکان شه در مورد ویلبر، یه خوک کوچیک و دوستان اون در مزرعه ای که تازگیا وارد اونجا شده.

دوستان اون عبارتند از شارلوت، یه عنکبوت مهربون و تمپلون، یه موش کوچیک بند انگشتی که درهای تخیل ذهن ما رو باز می کنن و باعث می شن ما به این موضوع فکر کنیم که در جهان حیوانات چه میگذره و چه می شد اگه ما می تونستیم زبون اونا رو درک کنیم.

این رمان، ما رو به رقابت میکشه تا از خودمون سوال کنیم که باید چیجوری با حیوانات رفتار کنیم. اگه اونا می تونستن در مورد شادیا و ترس هاشون با ما سخن بگن، آدما با اونا رفتار مهربون تری داشتن؟ این رمان درسایی از زندگی رو به کودکان خواهد آموخت و به بزرگسالان هم مواردی رو در مورد زیبایی طبیعت، چرخه زندگی و مهم بودن این موضوع که هر موجودی دارای جایگاه خود روی این زمینه خاطر نشون می کنه.

  1. خواننده

نوشته شده بوسیله برنارد شلینک

خواننده

این رمان که سالای پایانی قرن بیستم آلمان رو روایت می کنه، شدیدا به گناهان دولت ملی آلمان و جنایات جنگی نازیا در واقعه هولوکاست می پردازه و رابطه عجیب بوجود اومده بین مایکل برگ ۱۵ ساله و هانا شیمیت ۳۶ ساله، یه اپراتور تراموای بی سواد و نگهبان زندان قبلی آشویتس رو نقل می کنه.

کم کم، مایکل به هانا می آموزد تا کتاب بخونه و هانا هم به مایکل یاد میده که چیجوری کاراکتر شخصیتی افراد جور واجور رو درک کنه و تفاوتای ظریف بین خیر و شر و چگونگی زندگی کردن با عواقب هر کدوم و عذاب وجدان پس از انجام کار نادرست رو یاد بگیره.

خواننده رمانی درباره گناهان شخصی و یا حتی ملیه و عواقب حفظ اسرار و قدرت رستگاری با زبانی فصیح و انگار نقل می کنه.

  1. جن ایر

نوشته شده بوسیله شارلوت برونته

جن ایر

رمان سنتی برونته داستان دختر جوونی رو نقل می کنه که در جهان همه چیز رو به سختی به دست آورده، اما فقر و فوت والدینش دلیل شده که در زیر جور و ستم عمه اش زندگی کنه و شرایط ناخوشایند و عصف بار تحصیلی اش در مدرسه لووود دلیل می شه که کار به عنوان مدیره خونه تورنفیلد هال، خونه بزرگ و اعیانی آقای روچستر رو قبول کنه.

جین شدیدا تمایل داره که استقلال داشته باشه و به یه فرد خود ساخته تبدیل شه اما انگلستان عصر ویکتوریایی نقش زنان در جامعه رو رد می کنه و این داستان در واقع روایت زنائی رو به تصویر میکشه که با عزم راسخ خود با سختیا و دشواریای زندگی مواجه شدن.

  1. پایان یه رابطه

نوشته شده بوسیله گراهام گرین

پایان یه رابطه

این کتاب یکی دیگه از اون کتاب هاییه که با روایاتی بر اساس حقیقت قاطی شده شده و ممکنه شنیدن داستانای اون بسیار تلخ و دردناک باشه اما هممون باید عادت کنیم که این چیزها رو قبول کنیم. کتاب پایان یه رابطه، داستان رابطه کوتاه اما پر فراز و نشیب بین موریس بندریکس و سارا مایلز رو نقل می کنه. در هیاهوی آشفتگیای جنگ جهانی دوم، تقابل عشق، نفرت، گناه، و جست و جو واسه پیدا کردن حقیقت و رستگاری، به داستانی جذاب واسه خواننده تبدیل شده.

داستان موریس و سارا به ما یادآوری می کنه کارایی که ما واسه عشق انجام می دیم می تونه باعث شه که زندگی با بی رحمی کامل، سرنوشت ما رو هدف قرار داده و اون رو تو یه راه پر فراز و نشیب و گاه خطرناک بذاره و در عین حال عشق واسه همیشه باقی نمی مونه و بعضی وقتا مثل مهیه که با اولین پرتو حقیقت کمرنگ میشه.

فواید خوندن رمان چیه؟

امتیازات خوندن کتاب واسه افزایش طول عمر

اختصاصی خبرهای داغ روز کتاب

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *