با بررسی علل موفقیت زندگی مشترک زوجایی که سالها در کنار همدیگه زندگی کردن میشه به نکات خوبی رسید…

به گزارش آلامتو به نقل از Mindbodygreen؛ دنبال راهی واسه کم کردن اختلافات در رابطه تون هستین؟ بیشتر ما دنبالش هستیم ، مخصوصا وقتی بحث و دعواهای ما با شریک زندگی مون بارها تکرار می شه.

می خواهم منبع بزرگی از پندهای به درد بخور و معتبر رو به شما معرفی کنم: زوج هایی که سالهاست ازدواج کرده ان و حتی بیشتر از سن خیلی از شماها ، بحث و جنگ ها رو بین شون حل و فصل کرده ان.

زوجای سن بالا

این بار اگه بحثی میان شما افتاد و احساس کردین داره از کنترل تون خارج می شه ، این سه فوت وفن رو امتحان کنین:

  1. زمان مناسبی رو واسه حرف زدن انتخاب کنین

زمان مناسب واسه حرف زدن درباره یه موضوع ، وقتیه که واقعا ” می خواهیم ” درباره اش حرف بزنیم. قابل درکه که ، اختلاف ، اضطراب برانگیزه و این طور به نظر می رسد که موضوع مطرح شده ، اورژانسی و فوریه و باید در زودترین زمان ممکن حل و فصل شه.

بدیش اینه ، این حس و طرز فکر همیشه در زمان نامناسبی در کمین همسران نشسته س. بهتره قبل از شروع بحث ، به حال و هوای همسرتون خوب توجه کنین ، وضعیت توان و انرژی اش ، ومیزان پریشونی و ناراحتی اش.

لئونای ۶۷ ساله در طول زندگیش به این حقیقت رسیده و بحث هایی که اون و همسرش داشته ان خیلی کم بوده.اون می گوید: ” من آدم عصر هستم و شوهرم آدم صبح ، پس از خودمون پرسیدیم چه وقتی از روز ، زمان مناسبی واسه گفتگو و بحث درباره چیزیه که نیاز به این بحث داره ؟ “.

نتیجه این که لئونا و همسرش بعد از کارشون با هم حرف می زنند ، قبل از اون که خیلی دیر شه. به نظر بسیار ساده می آید اما مکاشفه ای اساسی و به درد بخوره.

  1. کمی دور از هم بمونین و به هم فرصت بدید

حتی وقتی شدیدا احساس می کنین همین حالا باید درموردش حرف بزنین.

بسیار ساده س!: وقتی صحبت تون خوب پیش نمی رود ، متوقفش کنین. البته واسه خیلیا یادگرفتن این مهارت سخته اما اگه فکر کردن به اون موضوع رو متوفق کنین ، راحت تر می شه. این صحبت رو تجربه کرده اید ؟:

همسر اول: ” من دیگه نمی خواهم در مورد این موضوع حرف بزنم ، به یه معطلی نیاز دارم. “

همسر دوم: ” اونه ، نه نمیشه ! ما باید همین الان به توافق برسیم ، پس همین جا می مانی ! “. قابل درکه که وقتی مسئله ای بین ما و کسی که دوستش داریم پیش میاد ، بخوایم حل و فصلش کنیم اما این طرز رفتار ، شرایط رو بدتر و شدیدتر کرده و باعث آزار و ناراحتی طرف مقابل می شه.

جک ِ۷۰ ساله می دونه که وقتی در رابطه ای ، اختلاف پیش میاد ، کنترل خشم و عصبانیتش مسئله ای جدیه.

راه حلی که اون از تجربیاتش ارائه می دهد اینه که قبل از بالا گرفتن بحث ، چند قدم از اون موقعیت دور شید. اون می گوید:

من بدخلق و آتشی مزاج هستم و یاد گرفته ام که لازمه دهنم رو بسته نگه دارم چون وقتی عصبانی شوم چیزایی می گویم که احساسات بقیه رو جریحه دار می کنه. پس ، از اون فضا بیرون می روم و در گاراژ وقت تلف می کنم و با دستگاه چمن زنی یا با وسیله و وسایلم مشغول می شوم می گذارم شرایط از تب و تاب بیفته.

بعد برمی گردم و تلاش می کنم وقتی دیگه کسی عصبانی نیس درباره اش حرف بزنم ، این پیشنهاد منه ؛ بذارین زمان بگذره و همه چیز آروم و سرد شه بعد درباره اش صحبت کنین.

بعضی از زوجها حتی قالبی از ” تایم اوت ” یا توقف واسه خودشون درست می کنن ، مثلا “وقت استراحت” !. شمام امتحان کنین اما یادتون باشه: این قالب به معنی این نیس که ” موضوع تموم شده “. بلکه، توافقی واسه دوباره به بحث برگشتن در زمان مناسبه.

ساندویچ لوبیا سفید با پنیرچدار و اسفناج

  1. یه ساندویچ بخورین!

و اما پیشنهادی که انتظارش رو نداشتم ، اما وقتی که از زبون زوج های قدیمی شنیدم، اولین عکس العمل من این بود که به چه دلیل تا حالا به ذهن خودم نرسیده بود ؟! حالا به نظر ساده و روشن میاد ولی وقتی از این زوج ها نظرسنجی می کردیم، تعداد بسیار کمی از ما به فکر ” غذا ” بودیم!

وقتی از اونا در مورد جلوگیری از خشم و دعوای شدید پرس و جو کردیم ، تعداد خیلی از این زوج ها پیشنهاد کردن که به همسرتون پیشنهاد بدین چیزی با هم بخورین یا واسه یه وعده کوچیک بیرون برید.

به گفته این زوج ها، اگه یکی از شما گرسنه باشه، احتمال بسیار زیادی هست که بحث تون از کنترل خارج شه. شاید اندازه قند خون یا خستگی هم بی تاثیر نباشه اما به هر دلیلی که هست، اونا پیشنهاد می کنن وقتی یه دعوای بزرگ در حال شکل گرفتنه، راه حل فوری می تونه یه ساندویچ یا هر چیز خوشمزه دیگری باشه!

گلوریا ، ۷۳ ساله ، این داستان رو تعریف می کنه:

پسرم و همسرش در سال های اول زندگی شون مشکلات زیادی داشتن اما چیزای باحال زیادی درزمان اون سال ها یاد گرفتن. مثلا ، هر وقت شروع به دعوا می کردن ، عروسم واسه پسرم یه ساندویچ درست می کرد.

هیچی بیشتر از این پسرم رو خشنود نمی کنه. پسرم به زنش می گفت: ” وقتی واقعا خسته هستم ، به ساندویچ نیاز دارم و وقتی گرسنه ام رفتارم بد می شه. ” و وقتی که زنش کنترلش رو از دست می دهد ، پسرم به اون یه فنجون چای می دهد.

وقتی هم که با هم هستیم اگه بشنوم که عروسم به پسرم پیشنهاد ساندویچ می دهد یا پسرم به همسرش یه فنجون چای پیشنهاد می دهد ، می فهمم که این یه جور رمز و قانون بین شونه که یکی به دیگری اعلام می کنه: به کمکت نیاز دارم !

مطمئنا این پیشنهاد ها همه گانی نیستن اما به چه دلیل امتحانش نکنیم؟ یه خوراکی خوشمزه نه فقط کمتر از مراجعه به مشاور خونواده هزینه داره بلکه مطمئنا باحال تر هم هست! و درس بزرگ تری که اینجا هست: توجه به موقعیت سنجی و پیدا کردن زمان مناسبه، و بالاتر از هر چیزی، دقت و درست اندیشی، بزرگ ترین نابود کننده اختلافاته.

به گفته افراد پرتجربه ، چیزی که می گویید حتما به اندازه وقتی که واسه گفتن اون موضوع انتخاب می کنین مهم نیس.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

اختصاصی زناشویی عشق چیه

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *