رییس انجمن کارشناسان مغز و اعصاب گفت: براساس تحقیقاتی که در سپتامبر ۲۰۱۲ برابر با مهرماه سال ۹۰ در کشور انجام شده، ۴۸ درصد ایرانیا از سردرد رنج می برن.

به گزارش ایرنا ، دکتر ˈ حسین پاکدامن ˈ روز پنج شنبه در سومین کنگره ˈسردرد ایرانˈ در بیمارستان سینا اضافه کرد : سردرد شایع ترین علامت بیماریای عصبیه که فرد رو مجبور می کنه تا به دکتر مراجعه کنه.

ایشون با بیان اینکه هیچ شکایتی مانند سردرد شایع نیس گفت: سردرد یه مریضی با گسترش بالاست که بیشتر اوقات زندگی افراد رو تحت تاثیر قرار میده.

ایشون گفت: سردرد درکشورهای پیشرفته و درحال پیشرفت شایع تره، طوری که براساس آخرین آمار تحقیقاتی که در کشورای اروپایی انجام شد ۵۰ درصد مردم این کشورها دچار سردرد هستن .

پاکدامن اضافه کرد: سردرد یکی از پنج مریضی ضعیف کننده س که کیفیت زندگی ۲۰درصد افراد گرفتار به اون دچار مشکل می شه وگاهی فرد مجبور به ترک کار خود گردیده.

ایشون به بررسیای آماری سردرد در ایران اشاره کرد و گفت: این بررسیا نشون میده که دو نوع سردرد درکشوروجود داره که سردردهای عصبی و میگرن به ترتیب این سردردها هستن .

رییس انجمن کارشناسان مغز و اعصاب درباره سردردهای میگرنی توضیح داد: بیشترین سنی که فرد به سردردهای میگرنی گرفتار می شه ۳۵ تا ۴۵ سالگیه اما ممکنه در هر سنی بروز کنه طوریکه در افراد زیر ۱۵ سال ۹ درصد و بالای ۶۵ سال ۷ درصد دیده می شه.

: بررسیا درمورد دلیل بروز سردردهای عصبی و میگرنی در شهرهای تهران ، شیراز ، کرمان و زنجان نشون داد عوامل مختلفی از جمله آلودگی هوا ، آلودگی صوتی ، ترافیک ، فشارهای روحی ، گرسنگی و بی خوابی جزو عوامل شدید شدن کننده سردردها هستن.

پاکدامن اضافه کرد: سردرد میگرن با دوران عادت ماهانه خانوما رابطه مستقیمی داره از این رو میگرن در خانوما ۲ برابر آقایانه.

ایشون گفت:کلا سردردها چه عصبی و چه میگرنی در خانوما بیشتره که علتش حساس تر بودن و ضعیف تر بودن خانوما و هم اینکه نقش هورمون در بروز سردردهاست.

پاکدامن در مورد سردردهای عصبی گفت: این سردردا بر خلاف میگرن که درد جلوی سر رو فرا میگیره، در پشت سر احساس می شه و علتش انقباض عضلات گردنه که به دلیل عوامل جور واجور مثل فشارهای عصبی و یا استرس ایجاد شده.

رییس انجمن کارشناسان مغز و اعصاب گفت: بهترین راه درمان هر مریضی تشخیص درست بیماریه چون تا وقتی که مریضی تشخیص داده نشه درمانی واسه اون پیدا نمیشه.

سومین کنگره سر درد ایران امروز پنج شنبه هفتم دی ماه در بیمارستان سینا اغاز شد و تا فردا ادامه داره.

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *