شما سحرخیز هستین؟ کمال گرایید؟ برونگرایید؟ ” نوع شخصیت” شما می تونه در زمان بیداری و هشیاری تاثیر زیادی روی روش تعامل شما با دنیا داشته باشه، اما روی عادات خواب شمام اثراتی به جا می گذارد.

به گزارش آلامتو به نقل از هافینگتن پست؛ وقتی پای الگوهای خواب به میان میاد، صفات شخصیتی تبدیل به فاکتوری مهم و تعیین کننده می شه. یعنی طرز رفتارما می تونه وقتی که خواب هستیم به شکل نامحسوس و زیرکانه ای روی ما تاثیر بزاره.

روانشناسی خواب,شخصیت شناسی خواب

شخصیت ما از این راه ها روی برنامه خواب و چشمون بسته ما اثر میذاره :

  1. ژنتیک تعیین می کنه که شما شب زنده دار هستین یا سحرخیز.

حتی اگه ترجیح می بدید با طلوع آفتاب یا ستاره بیدارشوید، کاری نمی تونید بکنین. فرق میان شب زنده دارها و سحرخیزها به ساعت داخلی بدن شون که به اون chronotype یا رجحان وقتی می می گن ،برمیگرده (رجحان وقتی به سبک ترجیحی برنامه استراحت افراد اشاره داره که بیشتر تحت تاثیر ساعت زیستی بدن مدیریت می شه). رجحان وقتی تا حد زیادی بوسیله ژنتیک تعیین می شه.

و بیان گر فرق های شخصی در زمان بندی ریتم شبونه روزیه که تحت تاثیر سن هم می باشه، مثلا نوجوانان نسبت به سنین بالاتر، بیشتر ” آدم عصر” هستن.

  1. سحرخیزها شادترند.

“سحرخیزباش تا کامروا باشی”، و نتیجه این که سحرخیزها از جهاتی سالم تر هم هستن. آدم صبح احساس شادمانی بیشتری می کنه و در مقایسه با شب زنده دارها ایستادگی و همت بیشتری داره. هم اینکه تحقیقات نشون می دهد آدمهای صبح از اونجایی که کمتر احتمال داره “جت لگ اجتماعی” رو تجربه کنن، بهتر می تونن استراحت کنن.

  1. افراد ” تیپ آ ” واسه خوابیدن، می جنگند.

اگه معروف به زیاد فکر کردن هستین، مانند یه شخصی تیپ آ، ممکنه با کنارگذاشتن استرس، مشکل داشته باشین؛ مخصوصا وقتی که به تختخواب می روید.

تحریک ادراکی، شکل های زیادی داره، از مرور ساده فعالیت های روزانه گرفته تا تفکر عمیق و نگرانی درباره چیزای جور واجور. واسه بعضی از افراد، ناتوانی در استراحت دادن به مغز،می تونه جلوی خوابیدن شون رو بگیره.

درواقع، ذهن هماهنگی روانی با بدن نداره تا از نظر فیزیکی به خواب بره. اگه افکار پریشون، شمارو بیدار نگه می داره، درمان هایی هست تا به رفع این مشکل کمک کنه، عادی ترین درمان واسه بی خوابی، رفتاردرمانی شناختیه.

  1. شب زنده دارها، بیشتر خطر می کنن.

آدم های عصر ممکنه پرجوش و خروش و هیجانی تر بوده و به دنبال چیزای جدید باشن. اونا معمولا خلاق ترن و توانایی های ادراکی بالاتری دارن.

شب زنده دارها معمولا واسه بیدارماندن شون مورد سرزنش هستن، اما دیرخوابیدن شون، چیزی نیس که بخواد مورد انتقاد قراربگیرد چون هفت ساعت خواب شبونه پیشنهاد شده رو دارن.

  1. برونگراها، خواب با کیفیت تری دارن.

محققان رابطه بین صفات برونگرایانه و خواب بهتر رو به این نتیجه رسیدن. همین رابطه در اشخاصی که دقت و وجدان و یکدلی بالاتری دارن هم پیدا شد.

البته این صفات به تنهایی در خواب خوب شبونه موثر نیستن، چون فاکتورهای محیطی دیگری هم نقش مهمی دارن، اما مطالعه روی رابطه بین شخصیت و خواب، می تونه به درمان مشکلات خواب و انتخاب شغل هایی که هشیارماندن درآنها مهمه، کمک کنه.

  1. افراد روان ناراحت، بیشتر در برابر بی خوابی هستن.

اونایی که رفتارای روان نژندی دارن، عکس العمل های استرس برانگیز نشون میدن که می تونه منتهی به مشکلات خواب و بی خوابی شه. با این حال محققان می می گن روان ناراحتی و استرس، تا اندازه ای متناوبه، پس احتمال داره که اضطراب ِ مربوط به رفتار، دلیل خواب بی کیفیت در این افراد باشه.

شک نداشته باشین استرس، به خواب خوب و درست آسیب می زند، چون می تونه با ایجاد چرخه خراب، خواب رو تحت تاثیر بذاره، و کمبود خواب هم روی توانایی ما واسه مقابله با استرس اثر میذاره.

واسه خوابی راحت چه کنیم؟

در آخر، کارشناسان تاکید می کنن : تیپ شخصیت، نسبت به بقیه عوامل خارجی، تاثیر کمی روی خواب شما داره، پس اگه ویژگی رفتاری خاصی رو در خود شناسایی کردین، زیاد نگران نباشین.

بدون درنظر گرفتن چیزی که شمارو شب ها بیدار نگه می داره، چه ذهن عصبی تون باشه و چه چیز دیگری، اینجا چند نکته رو واسه کمک به سریع تر خوابیدن و خواب با کیفیت میاریم:

از تخت خارج شید.

اگه این کار رو نکنین، مغز شما شروع می کنه به رابطه دادن خواب گریزی به کامل هشیار بودن. اگه در عرض ۲۰ تا نیم ساعت به خواب نرفتید، بلند شید و به اتاق دیگری برید.

دمای اتاق رو چک کنین.

واسه داشتن خواب با کیفیت، اتاق باید خنک و تاریک باشه. دمای ایده آل واسه خواب خوب، حدود ۶۰ تا ۶۸ درجه فارنهایته.

یه کار کسل کننده انجام بدین.

کاری انجام بدین فقط مطمئن شید که کسل کننده باشه. یه کتاب خسته کننده که کم کم چرت تون بگیره (بدیش اینه هری پاتر اصلا مناسب نیس!) نوشتن هم می تونه به درد بخور باشه.

اسکرین ها رو تعطیل کنین.

دست کم نیم ساعت و یه ساعت قبل از رفتن به تختخواب، اسکرین ها رو خاموش کنین. تحقیقان نشون داده طول موج های آبی متساطع از شکل های جور واجور اسکرین ها، می تونه تولید ملاتونین رو که هورمونی واسه کمک به خوابیدنه، به تاخیر بندازه. واسه بیدارشدن در صبح از ساعت واقعی استفاده کنین.

برنامه منظم واسه خواب داشته باشین.

سرساعت مشخص واسه رفتن به تختخواب آماده شید و خود رو آروم کنین (مثلا مدیتیشن). یه برنامه منظم، واقعا به هدایت مغز کمک می کنه و خواب هم عملکردی از مغزه، وقت اون هستش که موزیک راک رو متوقف کنین و آروم بگیرین!

دانستنیایی درباره خواب دیدن

آروم سازی ذهن قبل از خواب

اختصاصی خواب روانشناسی شخصیت شناسی هافینگتن پست

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *