سخنرانی در جمعی بزرگ واسه هرکسی سخت و استرس زا هستش اما حالا خوبیش اینه سخنرانی کردن یکی از اون مواردیه که با تمرین و تمرکز می تونین در اون استاد شید.

به گزارش آلامتو به نقل از فرصت امروز (علی آل علی)؛ ترس از سخنرانی در حضور بقیه یکی از موارد شایع میان کارمندان و در بعضی مواقع مدیرانه. بررسی ریشه های اینجور نگرانیایی در روانشناسی بیشتر به دوران کودکی برگشت داده می شه.

با این حال در ایده حاضر قصد بررسی پایه های روان شناختی اینجور مسئله ای رو نداریم. چیزی که منو مجبور کرد تا ایده این شماره رو به اینجور بحثی اختصاص دهم، گسترش خطرناک اون در محیطای کاریه.

اگه شما استعداد ذاتی خوبی در مورد ارائه کنفرانس یا سخنرانی دارین، به احتمال زیاد چه در جمعای کوچیک و چه در مقابل هزاران نفر با مشکل خاصی مواجه نمی شید، البته کمی نگرانی در مورد سخنرانیای تلویزیونی طبیعیه.

مشکل از جایی شروع می شه که بدونیم در خیلی از شرکتا ارائه گزارش در جلسه ماهانه بخشای جور واجور، چیزی طبیعیه و شما هم به عنوان یه کارمند یا مدیر با نگرانیایی در سخنرانی مواجه هستین.

اگه فکر می کنین مثل این مشکلات طبیعیه و اثر چندانی در موقعیت سازمانی افراد نخواد داشت، باید شما رو نسبت به شرط استخدام خیلی از شرکتای خصوصی و دولتی آگاه کنم؛ «توانایی ایجاد رابطه مناسب.»

راهکارهای مختلفی واسه شکست دادن ترسای بد از سخنرانی هست. در این ایده اول از یه روش رایج شروع می کنیم. در واقع پیشنهاد اول اون هستش که داوطلب ارائه سخنرانی یا گزارش شید.

شاید در نگاه اول این یه دیوانگی به نظر برسه، اما باور داشته باشین یا نه، به جز شما هیچکی قادر به بهتر شدن وضعیت تون نیس. قرار گرفتن در شرایط سخت به فرد کمک می کنه هرطور که شده راه حلی پیدا کنه.

در قدم بعدی اگه نتونستید با راه حل اول سازگاری پیدا کرده یا جربزه داوطلب شدن رو (به هر علتی) نداشتید، مراجعه به کلاسای مربوطه، پیشنهاد ای منطقی به نظر می رسه.

معمولاً با جست وجوی ساده در اینترنت یا پرس و جو از همکاران میشه مؤسسه های مناسبی رو پیدا کرد. ذکر یه نکته این وسط لازمه؛ در صورت گذروندن کلاسای آموزشی در مورد ارائه مطلب یا سخنرانی باید این موارد رو در رزومه خود ثبت کنین.

همونطور که در بحث مربوط به رزومها (ایده های ۲۰ تا ۲۵) گفته شد، هر نکته مثبتی رو باید در رزومه ثبت کرد، البته این اصل یه قید هم داره و اون نکات غیر مربوط به شغل موردنظره. با این حال شکی وجود نداره که طی دوره های آموزشی فن بیان یا کنترل ترس از سخنرانی اثر غیرقابل انکاری روی دیدگاه شرکت مقابل به خاطر استخدام شما داره.

موقع سخنرانی نکته طلایی، آمادگی و تمرین قبل از موعد مقرره. به این منظور می تونین در خلوت تون متن سخنرانی رو با صدای رسا قرائت کرده و ایرادهای احتمالی خود رو رفع کنین.

هم اینکه پررنگ کردن بخشایی از متن سخنرانی هم می تونه اثر مثبتی روی عملکردتون به هنگام ارائه داشته باشه. توجه کنین که تو یه سخنرانی باید چارچوب معینی رو انتخاب و اون رو در تموم طول ارائه تون رعایت کنین.

به همین منظور یه متغیر مشخص (مثلا تو یه کنفرانس اقتصادی نقش تولید مازاد بر وضعیت بازاریابی شرکتا) رو انتخاب کرده و دور همون محور به سخنرانی و ارائه اطلاعات بپردازید. کلی گویی و ارائه داده های خام مشکلیه که بیشتر سخنرانیا رو کسل کننده و خواب آور می کنه.

به عنوان نکته پایانی باید به رعایت زمان در نظر گرفته شده واسه شما هم اشاره کنم. نبود رعایت این زمان مطمئنا موجب اخلال و تغییر نظم پیش بینی شده برگزار کننده همایش یا کنفرانس می شه.

پیشنهاد های حرفه ای از مدیران موفق

ریچارد هامفریس، سازنده سریال در مورد ارائه سخنرانی عقیده جالبی داره. ایشون در این مورد این جور اظهارنظر کرده: «سخنرانی بیشتر در رابطه با اونا (مخاطبان) است تا فرد پشت میکروفون. اگه این نکته کوچیک رو رعایت کنین، ارائه تون واسه مدتا در یاد حاضران می مونه. البته طبیعیه که خیلی از ادما از اینجور درکی ضعیف بوده و سخنرانی شون رو خراب می کنن، اما شما می تونین متفاوت عمل کنین.»

چیجوری عالی صحبت کنیم؟

چیجوری یه سخنرانی جذاب ارائه کنیم؟

افزایش اعتماد به نفس فرصت امروز فن بیان

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *