برنزه کردن صورت Tan-Face

برنزه شدن یعنی تیره شدن پوست در مقابل تابش آفتاب . در واقع عکس العمل و مقابله طبیعی پوست در مقابل ضرر و زیان اشعه فرابنفش تابیده از خورشیده. امروزه زنان و مردان به عنوان فشن و یه رنگ مد روز بدن واسه قشنگتر نشون دادن بدن خود ازش استفاده میکنه.

روش های مختلفی هست که شما بتونین تن کنین. ولی بهترینا اونایی هستن که واسه شما ضرر وزیان نداشته باشن. به کار گیری نور آفتاب مستقیم و یا تختهای تن مصنوعی ضررهای سرطان پوست رو در مردم زیاد میکنن.

فواید نور آفتاب

نور آفتاب مریضی sad رو که یه نوع افسردگی به دلیل کمبود آفتاب در پاییز و زمستانه رو درمان میکنه. اگه دقت کنین میبینین که اکثرا ما در دوران زمستون به یه نوع افسردگی گرفتار میشیم که در بعضی افراد این ناراحتی بالاترین درجه بیشتری داره که دکترا پیشنهاد میکنن که این آدما به نواحی گرمسیر تر مسافرت کنن.

آفتاب بدن رو شل کرده و حالت خلسهای در بدن بوجود میاورد که بدن در حالت استراحت قرار میگیره.

آفتاب احساس شادی و سلامتی رو در بدن بالا می بره.

آفتاب نقش زیادی در تولید ویتامین d و آزاد شدن اون در جریان خون داره. این ویتامین واسه پوست و استخون لازمه و کمک در جذب شدن کلسیوم میکنه که خود واسه بند کردن خونریزی واجبه.

آفتاب گردش خون رو بالا می بره و کمک به درمان بیماریای پوستی میکنه.

نور آفتاب اثر ضد عفونی کنندگی داره.

ضررای آفتاب

آفتاب پوست رو کلفت میکنه و سرعت رشد و تولید لایه های اولیه رو در پوست بالا می بره.

آفتاب پوست رو آسیب میزنه و باعث شل شدن و چروک شدن اون میکنه.

آفتاب باعث پیری زودرس پوست میشه.

آفتاب به چشم صدمی میزنه.

آفتاب درصد مریضی سرطان پوست رو بشدت بالا می بره.

آناتومی برنزه شدن

تن شدن و یا برنزه شدن مقابله و عکسالعمل طبیعی پوست در مقابل اشعه آفتابه. سلولهای ملانوسیتس در اپیدرمیس که کار اونا ایجاد رنگ طبیعی بدنه با اشعه آفتاب تحریک می شن تا ملانین تولید کنن. ملانوسیت٫ ملانین بیشتری تولید میکنه تا پوست رو مواظبت کنه.

رنگ بدن با تولید بیشتر ملانین شروع به تغییر کردن میکنه. این کار میتونه منتهی به کک و مک و لکه های کبد یا لکه های تیره رنگ در پوست و آسیب دائمی پوست شه.

آفتاب دارای اشعه الکترو مگنت زیادی داره که به شکل موج حرکت میکنن. Uva بلندترین موج و ۹۵ درصد نور طبیعی رو تولید میکنه.

uv مصنوعی

موجی که با لامپهای ولتاژ بالا یا پایین تخت و دستگاه برنزه کننده تولید می شن دارای uva و uvbه که ۳ تا ۸ برابر بیشتر از موجهای آفتاب در ظهر یه روز آفتابیه.

چیجوری دستگاه برنزه رو انتخاب کنین.

در بازارهای امروزی دستگاه های برنزه زیادی وجود دارن. انهایی که می تونین روی تخت دراز بکشین و یا وایس تاده تن شید. شما می تونین همه بدن خود یا یه تیکه از بدن خود رو برنزه کنین. در بعضی حتی شما می تونین در حالیکه برنزه میشین به موسقی مورد علاقه خود گوش بدید.

سرعت برنزه شدن در اونا زیاده واسه این که اشعه زیادی تو یه اون تولید میکنن. زمان استفاده بین ۵ تا ۱۵ دقیقه متغییره. به کار گیری این دستگاه بیشتر از یه مدت که سازنده اون پیشنهاد و تعیین کرده باعث سوختن پوست و آسیب به پوست می شه نه برنزه بیشتر.

موارد بهداشتی به کار گیری دستگاه برنزه کننده

سطح دستگاه برنزه کننده قبل و بعد از هر مشتری باید تمییز و ضد عفونی شه.

مطمعن شید که گردش هوا در محیطی که دستگاه قرار گرفته انجام شه.

حموم و کف اتاق تمییز شه و حولها واسه هر مشتری عوض شه.

تموم دستگاه های الکتریکی بوسیله یه برقکار حرفه ای چک شه و خود شمام هر روز سیمهای وسایل برقی خود رو بررسی کنین تا بریدگی و شکستگی نداشته باشن.

قبل اینکه مشتری خود رو ترک کنین تموم مراحل به کار گیری دستگاه رو براش توضیح بدید و مطمعن شید که اون با طرز استفاده اون آشنا هستش. حتما از مواد محافظتی در مقابل آفتاب استفاده کنین. و از عینکای مخصوص واسه مواظبت چشمهای خود استفاده کنین.

تنای اسپره ای یا بدون آفتاب

این تنا بیضرر هستن و با روش های جور واجور میشه استفاده کرد. تو یه نوع اون فرد به تنهایی وارد اتاقکی میشه که واسه اینکار درست شده که به اون… میگن.

در اون وایس تاده و دستگاه رو روشن میکنه. دستگاه خود بطور خودکار یه بار مواد برنزه رو آفشان میکنه و توقف کوتاهی میکنه که به شما اجازه می ده برگردین تا قسمت پشت رو هم به همون اندازه مواد رو افشون کنه. در نوع دیگه تراپیست آموزش دیده در مقابل فرد وای میسته و با افشانک دستی بدن رو برنزه میکنه.

تن و برنزه شدن دستی و یا یا مواد برنزه خونگی

این مواد امروزه در مارکت بسیار طرفدار داره. واسه اینکه کسائی که برنزه شدن رو دوست دارن و بین مراجعه خود به سالن در منزل رنگ برنزه مورد علاقه خود رو تا ویزیت بعدی خود به سالن حفظ میکنن و آدمایی که فقط دوست دارن یه تیکه از بدن خود رو بنزه کنن مثل صورت و ساق پا این مواد بهترین راه س.

در هر نوع روش برنزه شدن که شما انتخاب کنین یه سری موارد رو باید رعایت کنین.

قبل از برنزه کردن

۱- بدن خود رو لیف زده و یا با مواد پیلینگ بدن یه لایه از پوسته های مرده خود رو تمیز کنین. این باعث میشه که رنگ برنزه شما یکدست در بیاد.

۲- از مرطوب کننده های بدن استفاده نکنین مگه در قسمتهایی از بدن که نمی خواید زیاد رنگ بگیره. مثلا روی انگشتان و یا کف پا و آرنج که دارای چروکای طبیعی زیادی داره.

۳- از موبرا و تیغ باید دو روز قبل از برنزه کردن استفاده کرده باشین.

۴- لطفا بدون این دست اون دست کردن از لباسهای تیره و آزاد استفاده کنین. تا اول اینکه لباس شما لکه نگیره و دوم اینکه برنزه شما یه دست دربیاد.

موقع برنزه شدن

۱- لباسهای خود و جواهرات خود رو در آورده و آرایش خود رو پاک کنین.

۲- بعد از اسپره کردن مواد ۶۰ ثانیه بمونین تا تن شما خشک شه

۳- بعد فقط با گذاشتن و برداشتن هوله بدن رو خشک کنین و لباس خود رو بپوشید.

بعد از برنزه شدن

۱- ۱۲ ساعت دوش نگیرید( در تختهای آفتاب گیر شما باید بدون این دست اون دست کردن دوش بگیرین)

۲- از لیف و مواد پیلینگ استفاده نکنین تا برنزه شما طولانیتر بمونه.

۳- از مواد مرطوب کننده بدن استفاده کنین واسه اینکه مواد برنزه بدن رو کمی خشک میکنه. با به کار گیری کرم مرطوب کننده به بدن شفافیت خاصی میدین که قشنگ دیده میشه. حتی بعضیا از موادی استفاده میکنن که کمی براق کننده و زر داشته باشه.

۴- تلاش کنین از فعالیتایی که باعث عرق کردن شما میشه دوری کنین. مخصوصا در ۱۰ تا ۱۲ ساعت اولیه.

۵- معمولا مواد برنزه رنگ اصلی خود رو ۵ تا ۱۰ ساعت بعد از استفاده نشون میدن و اثر اونا ۱۰ روز میمونه.

مواد دیگری در مارکت هست که به پوست رنگ برنزه ملایمی می ده که این کار رو کم کم انجام می ده که بیشتر از هر برنزهای خواهان پیدا کرده که جانسون و داو با قیمتهای مناسب این مواد رو به بازار ارائه کردن.

تقریباً بی خطر برنزه شیم :

اجازه بدین یه چیز رو روشن بگیم: چیزی به اسم برنزه شدن بی خطر وجود نداره. وقتی زیر آفتاب می خوابید خودتون رو در برابر مشکلات زیر قرار می دید:

– ایجاد لک روی پوست و پیری زودرس پوست

– ایجاد سوختگیای دردناک

– ایجاد سرطان پوست

امسال ۱۰ هزار مورد جدید از سرطان پوست گزارش شده که بیشتر اونا مربوط به آدمایی بوده که زیر آفتاب مراقبت خوبی از پوست خود نداشتن. اما چیجوری می تونیم تقریباً و تقریباً بی خطر برنزه شیم؟

زبون اونو بیاموزید

اولین قدم اینه که با بعضی واژه ها و اصطلاحات خاص این موضوع آشنا شید. تعریف کردن واژه “برنزه کردن” آنقدرها هم بی مصرف نیس. برنزه شدن وقتی اتفاق میفته که پوست پرتوهای فرابنفش (که معمولاً اشعات UV نامیده می شه) رو جذب کنه.

در عکس العمل به این اشعات، پوست ماده ای به نام ملانین تولید می کنه که لایه خارجی پوست رو تیره می کنه. بااینکه خیلیا تصور می کنن که برنزه شدن ما رو سالمتر نشون میده اما درواقعیت برنزه شدن نشونه اینه که پوست آسیب دیده. درست مثل مراحل اولیه سوختگیه.

“شاخص UV” واژه ای فرضیه که به راه تعیین اندازه اصابت اشعات UV به سطح زمین تو یه زمان خاص از روز بوسیله محققان میگن.

UV نوری نامرئیه که همیشه هست اما در درجات و شدتای جور واجور. در کل دو نوع اشعه UV هست: UVA و UVB. هر دو اونا بد هستن به خاطر همین حتماً مواد برنزه کننده تون باید در برابر هر دو اونا مواظبت داشته باشه.

شاخص واقعی از ۰ تا ۱۰ تعیین می شه، به خاطر همین روزی که قصد آفتاب گرفتن دارین بد نیس که از شبکه های هواشناسی شاخص UV اون روز رو چک کنین. هرچه رقم بالاتر باشه یعنی اندازه قرار گرفتن شما در برابر پرتوهای فرابنفش یشتر هستش.

پس تو روزهایی که شاخص UV بالاست باید خیلی مراقب خورشید باشین. اگه به مدت زیادی زیر آفتاب بمونین، مطمئناً شدیداً سوخته و پوست خواهید انداخت

چیجوری در پیری هم جوون به نظر برسیم؟

چیجوری با آرایش جوون شیم؟

آرایش صورت بازنشر زیبایی پوست سایت آرایشگری مطالب آرایشی

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *