Bipolar disorder

بعضی از مشکلات روانی رو نمیشه خیلی راحت تشخیص داد و حتماً باید به متخصص مراجعه کرد اما نشونه هایی واسه اخطار هست که میتونه درباره مشکل دوقطبی مورد توجه قرار بگیرین.

مشکل دوقطبی مریضی روانیه که موجب تغییرات شدید در خلق و خو، سطح انرژی و فعالیت مریض می شه.

به گزارش ایسنا، این مشکل یه نوع مریضی جدی روانیه که توانایی فرد رو در انجام کارای روزمره محدود کرده و می تونه روابط اجتماعی و شخصی فرد رو شدیدا تحت تاثیر بذاره.

به گفته انجمن روانپزشکان آمریکا، نبود تعادل روانی در این افراد حتی می تونه اونا رو به مبادرت به خودکشی تشویق کنه.

سیاست مدیکال دیلی در این مطلب به دو گروه از علائم این مشکل روانی اشاره کرده:

علائم اپیزود عاشقی:

– احساس سرخوشی

– احساس اعتماد به نفس کاذب

– از دست رفتن موقت قدرت قضاوت

– بالا رفتن سرعت صحبت کردن

– انجام رفتارای پرخطر

علائم اپیزود افسردگی:

– احساس تنهایی و درموندگی

– احساس نارضایتی شدید

– بی خوابی و مشکلات مربوط به خواب

– فکر کردن به خودکشی

– احساس خستگی بیخود و نداشتن تمایل به انجام کارا

علل بروز مشکل دوقطبی

علل بروز مشکل دوقطبی

دلیل بروز مشکل دو قطبی چیه؟

محققان دانشگاه اسلوی نروژ موفق شدن ویژگیای مغزی و کمبودهای موجود در این عضو رو در افراد دارای مشکل روانی دوقطبی تشخیص بدن.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیز، در بزرگترین مطالعه علمی براساس تصویربرداری ام.آر.آی (MRI) مشخص شد آدمایی که از مشکل روانی دوقطبی رنج می برن، چه نواقصی در مغز خود دارن.

دوقطبی یه جور مشکل خلقی و یه مریضی روانیه. افراد گرفتار به این مریضی دچار تغییرات شدید خلق می شن. مشکل دو قطبی به صورت عادی در آخر دوره نوجوونی یا اوایل دوره بزرگسالی خودنمایی پیدا می کنه. این مریضی شکلای جور واجور مختلفی داره که مهمترین شکلای جور واجور اون مشکل دوقطبی نوع یه و مشکل دو قطبی نوع دوه.

فرق این دو مشکل در وجود دوره عاشقی (مانیک) است؛ در نوع یه این حالت اتفاق میفته، ولی در نوع دو فرم ناچیز تری از اون که نیمه شیداییه، بروز می کنه.

شروع مریضی معمولاً با دوره ای از افسردگیه و پس از یک یا چند دوره از افسردگی، دوره عاشقی روشن می شه. در تعداد کمتری از بیماران شروع مریضی با دوره عاشقی یا نیمه-شیداییه.

دوره های عاشقی از چند روز تا دو هفته به طول می رسن و معمولاً شدت اونا باعث می شه که مریض نیازمند درمان جدی به صورت بستری یا همراه با مراقبت زیاد باشه.

با پایین اومدن علایم، به خصوص در اوایل سیر مریضی، معمولاً فرد به وضعیت قبل از مریضی خود برمیگرده و به خاطر همین خیلی از بیماران یا خونواده های اونا تصور می کنن مریضی به طور کاملً ریشه کن شده و دیگه احتیاجی به ادامه درمان وجود نداره.

پس درمان خود رو قطع می کنن. اما قطع زودتر از موعد معمولی درمان خطر برگشت مریضی رو بسیار زیاد می کنه و باعث می شه که مریضی در فاصله چند ماه برگشت کنه.

براساس آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO) الان بیشتر از ۶۰ میلیون نفر در جهان از این مشکل رنج می برن.

قبل از این به دلیل از دست دادن بررسی کامل، محققان مسائل ارثی و ژنتیکی رو مهم ترین دلایل بروز این مریضی حساب می کردن.

محققان دانشگاه اسلو موفق شدن تغییرات اساسی و مشهودی رو که در مغز افراد دارای مشکل دوقطبی هست، مشخص کنن.

در این تحقیق ۷۶ مرکز تحقیقاتی و ۲۶ گروه علمی و تحقیقاتی جور واجور از سراسر جهان همکاری داشتن.

در این تحقیق بیشتر از ۶۵۰۰ اسکن ام.آر.آی بررسی شد که ۲۴۴۷ مورد از اونا واسه بیماران گرفتار به مشکل دوقطبی و ۴۰۵۶ مورد هم واسه افراد سالم بود.

در بررسیا مشخص شد که کاهش ماده خاکستری در بیماران دوقطبی شدیدا مشخصه و این کاهش بیشتر در دو بخش لوب پیشونی و لوب گیجگاهی مغز اتفاق افتاده که مسؤل کنترل احساسات و هیجانات هستن.

لوب پیشونی بیشترین تعداد نورونای حساس به دوپامین رو داراس و محتوای شخصیتی، چاره یابی، هیجانات، تمرکز، داوری، سخن گفتن و حرکات ارادی از کارکردهای این بخش از مغز هستن.

لوب گیجگاهی یکی از چهار لوب اصلی مخه و ذخیره حافظه جدید، پردازش اطلاعات حواس شنوایی و بینایی، درک زبون و سازماندهی از کارکردهای این بخش از مغز هستن.

کاهش این ماده در مریضایی که سابقه جنون هم داشتن، بسیار بیشتر از بقیه بیماران بود.

نکته قابل توجه دیگه این بود که مریضایی که تحت درمان با به کار گیری لیتیوم قرار گرفته بودن، وضعیت بهتری نسبت به بقیه داشتن.

دکتر “اوله آندراسون” ( Ole A. Andreassen)، محقق ارشد این تحقیق گفت: ما موفق شدیم واسه اولین بار یه نقشه مشخص واسه ساختار مغزی افراد دوقطبی جفت و جور کنیم.

محققان امیدوارن بتونن اثرات درمانای جور واجور واسه این مریضی رو بررسی کنن و بتونن روشای موثرتری واسه بهبود این بیماران ارائه کنن.

یافته های این تحقیق در نشریه علمی Molecular Psychiatry منتشر شده.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری بر ذهن خود مسلط شیم؟

ایسنا روانشناسی

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *