معمولاً اولین نقطه اى که پس از ابتلاى به سرطان سینه با بیمارى درگیر مى شه، غدد لنفاوى زیر بغله، پس هنگام عمل جراحى واسه سرطان سینه ،تعدادى غدد لنفاوى زیر بغل نمونه بردارى مى شه تا هم غدد درگیر با بیمارى ورداشته شن و هم با تعیین درجه درگیرى وشدت مریضی، نیاز مریض به درمانای اضافی مانند اشعه درمانی مشخص شده و از پیشرفت مریضی جلوگیرى شه.

ممکنه برداشتن غدد لنفاوى زیر بغل با مشکلات مختلفى چون تورم دست یا آسیب به اعصاب و عروق زیر بغل همراه باشه. الان براى پیشگیرى از مشکلات برداشتن غدد لنفاوى، روشى با عنوان نمونه بردارى از غده لنفاوى «نگهبان» ایجاد شده. در این روش با علامت گذارى از راه مواد رنگى یا مواد رادیواکتیو بسیار ضعیف، اولین غده لنفاوى زیر بغل که مربوط به سینه س، مشخص مى شه و هنگام عمل جراحى، فقط همین غده لنفاوى «پیش آهنگ» یا «نگهبان» (sentinel node) که اولین محل ضعیف از سرطان سینه است، ورداشته و براى پاتولوژى ارسال مى شه.

حالا خوبیش اینه ما هم از این فوت وفن جدید و علم مربوط به اون بى بهره نمونده ایم و الان مدتىه این روش درمانى از سوى بسیارى از پزشکان و کارشناسان در درمان سرطان سینه به کار برده مى شه.

همونجوری که گفته شد در گذشته براى درمان سرطان سینه و تشخیص غدد لنفاوى که درگیر سرطان شدن، ۱۰ تا ۱۵ غده لنفاوى از راه جراحى ورداشته مى شد. اما الان به شرط مراجعه خیلی زود بیماران فقط غده لنفاوی نگهبان که در بیشتر اوقات آلوده بودن اون بیان کننده آلوده شدن بقیه غدد زیربغله، ورداشته و براى تشخیص به پاتولوژى فرستاده مى شه.

با این روش مشکلات پس از عمل مثل تورم دست، ضربه به عروق و اعصاب و دردهاى پس از اون کاهش مى یابد. این روش درمانى ۱۰ ساله که در دنیا به عنوان استاندارد درمانى قبول شده و در ایران هم سه ساله که از این روش استفاده مى شه، البته الان مراکز استان هایى چون تهران، شیراز، مشهد، تبریز و اصفهان این روش درمانى رو به کار مى برند.

چگونگی انجام این روش به این صورته که وقتى نوبت عمل جراحى براى مریض تعیین مى شه، شب قبل یا صبح روز عمل، مقدار کمى از ماده رادیو اکتیو بسیار ضعیف که خطرى براى بدن نداره و یا یه ماده رنگی آبی رنگ به نام پتنت بلو، دور هاله سینه تزریق و این ماده وارد اولین غده لنفاوى مى شه و پس از اون با انجام اسکن از مریض، محل غده لنفاوى نگهبان مشخص مى شه.

موقع عمل جراحى با دستگاه خاص که توانایى مشخص کردن مواد رادیواکتیو رو داره، محل دقیق غده مشخص شده و این غده ورداشته مى شه و در همون زمان روى غده بررسى پاتولوژى صورت مى گیرد. اگر غده درگیر با سرطان نشده باشه، بقیه غدد لنفاوى هم ورداشته نمى شه.

این روش ناراحتى خاصى براى مریض ایجاد نمى کنه و دوره نقاهت اون کوتاه تره و به بهتر شدن زودتر مریض کمک خواهدکرد.

مقاله درباره سرطان سینه

کشنده ترین سرطانها رو بشناسین

سرطان سینه

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *