روش ضدعفونی و استریل کردن لوازم آرایش

اگه لوازم آرایش رو به دودسته تقسیم کنیم یه دسته اونایی می شن که اگه به آلودگی دچار شن دیگه راه برگشتی واسه شون نیس و اگه به سلامت خود علاقه مندید چاره ای جز کنار گذاشتن اونا ندارین، پس بسیار حواستون باشه که آلوده نشن.  اما دسته دوم اونایی هستن که می تونید ضدعفونی کرده و دوباره اونا رو استفاده کنین.

گروه اول شامل :

اجناس مایع مانند: کرم پودرهای مایع بدون پمپ، کانسیلرهای مایع، برق لب ها، خط چشم های مایع و ریمل ها . اجناس کرمی مانند: کرم پودرهای کرمی،کانسیلرهایی کرمی، سایه های کرمی، خط چشم های ژلی، برق لب های تیوپی

گروه دوم شامل :

رژلب ها ، مدادها کلا مثل مداد لب یا مداد چشم، خط چشم یا کالاهایی که از خودشون برس دارن (برس به اونا چسبیده و جزئی از اوناس)، اجناس پودری فشرده مثل سایه چشم ها یا پن کیک ها و رژگونه ها و اجناس پودری غیر فشرده مثل فیکساتور

makeup

 حالا ببینیم واسه تمیز نگهداشتن یا ضدعفونی کردن هر کدوم از این اجناس چه کارایی می تونیم انجام بدیم :

۱. کرم پودرهای مایع بدون پمپ

اونا بسیار راحت در برابر آلودگی قرار می گیرند، فقط کافیه با یه اسفنج یا قلم مو یا حتی دست کثیف اونا رو لمس کنین، اون وقته که میکروب ها به سرعت و با خوشحالی تموم وارد شیشه کرم پودر شما شده و به محیط مورد علاقه خود واسه رشد و نمو دسترسی پیدا می کنن. در اینجاس که بدیش اینه دیگه نمی شه کاری واسه کرم پودر مورد علاقه تون انجام داد تا دوباره قابل استفاده شه. پیشنهاد می کنیم واسه جلوگیری از ورود آلودگی و راحتی استفاده و هم اینکه صرفه جویی در مصرف حتما از پمپ های مخصوص استفاده کنین چون در مقابل کارایی که دارن قیمت زیادی هم ندارن و خیال تون راحته و علاوه بر حل مشکلات بهداشتی، در وقت و هزینه اضافه جهت دکتر واسه ناراحتی پوستی ایجاد شده به وجود اومده بوسیله مصرف کرم پودر آلوده صرفه جویی می شه و در عین حال شما رو ازدردسر اینکه یکدفعه مقدار خیلی از کرم پودرتان بیرون بریزه و حیف و میل شه خلاص می کنه. ولی اگه هنوز مایل به به کار گیری این پمپ های به درد بخور نیستین، دست کم مطمئن باشین که دست یا قلم آلوده کل کرم پودرتان رو آلوده نکرده بلکه مقداری از اون رو در جای تمیزی مثل ظروف کوچیک تر و درب دار ریخته و ازش استفاده کنین.

۲. خط چشم یا کالاهایی که از خودشون برس دارن

خیلی راحت فقط کافیه سر(نوک) اونا رو با یه دستمال کاغذی تمیز آغشته به الکل تمیز کنین.

۳. کانسیلرهایی مایع، برق لب ها، خط چشم های مایع و ریمل ها

واسه این گروه از اجناس آرایشی که از خودشون برس دارن، پیشنهاد ما اینه که اصلا خطر نکنین، چون همون طور که قبلا گفتیم این دسته هم اگه دچار آلودگی شن راهی واسه استریل کردن شون وجود نداره و تنها راه پیشگیریه. اگه فقط خودتون ازش استفاده می کنین که مشکلی نیس (یادتون باشه به خصوص ریمل ها رو هر ۳  تا ۶ ماه عوض کنین) ولی کاری که آرایشگران محترم یا لوازم آرایشی فروشی های معتبر باید بکنن اینه که از برس اونا استفاده نکنن. واسه خیال راحت از اینکه یه وقت اتفاقا کسی اشتباهی از اونا با برس خودشون استفاده نکنه برس ها رو ببرین و از برس های یه بار مصرف استفاده کنین. فقط حتما به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که این برس ها واقعا یه بار مصرف هستن. وقتی یه بار داخل مثلا تیوپ ریمل شد و به چشم مشتری زدیم دوباره نباید از همون برس استفاده کنیم چون اون وقت آلودگی ها از مشتری به مایع ریمل انتقال می یابد، پس حتما واسه هر بار به کار گیری یه برس جدید استفاده کنین.

۴. کرم پودرهای کرمی، کانسیلرهای کرمی، سایه های کرمی و خط چشم های ژلی

اینا هم جزو گروهی هستن که اگه از اونا خوب مراقبت نشه و آلوده شن بهتره فراموش شون کرد چون دیگه میکروب ها داخل اون شده و کار زیادی نمی توان کرد ولی اگر از اونا به خوبی مراقبت شده باشه کافیه با یه دستمال تمیز سطح صاف اونا رو پاک کنین و با یه کاردک تمیز مقدار مورد نیازتون رو بدون ایجاد چاله یا چاله در اونا وردارین تا سطح اونا بازم صاف و تمیز واسه استفاده بعدی بمونه که اگه اتفاقا آلودگی بود داخل نشه و در سطح بمونه تا بتونین سریع اون رو تمیز کنین.

۵. برق لب های تیوپی

بعضی ها فکر می کنند که این نوع برق لب ها آلوده نمی شن و اگه فقط سطح پلاستیکی اونا رو که دارای سوراخی واسه بیرون اومدن مایع داخل اون هستش تمیز کنن مشکل حل می شه، اگر اگه کمی دقت کنن متوجه می شن که اضافه مایع اون دوباره به تیوب برمیگرده و آلودگی یا حتی پوسته های مرده لب رو با خود به داخل می برد. بهترین راه حل واسه استفاده در آرایشگاه ها اینه که با به کار گیری قلم مو های یه بار مصرف این کار رو انجام بدین.

۶. رژلب ها

ضدعفونی کردن رژلب ها بسیار ساده س!. مقداری الکل تو یه لیوان تمیز بریزین و سر رژلب تون رو داخل الکل کنین، چند ثانیه نگه دارین بعد خارج کرده و با دستمال کاغذی تمیز اون رو به آهستگی خشک کنین یا به صورت افقی بذارین تا خشک شه. (اون رو عمودی نگه ندارین چون الکل به ته اون نفوذ کرده و رژلب کم کم از ته می شکند). داخل درب اون رو هم اگه دوست داشتین می تونید با الکل تمیز کنین.

۷. مدادهای آرایشی

اول مدادتان رو در الکل فرو کنین، چند ثانیه اون رو نگه دارین، مدادتراش رو هم با یه برس تمیز آغشته به الکل خوب تمیز کرده و مداد رو تراش بدین و دوباره در الکل کرده با دستمال خشک کنین. مطمئن شید که به طور کامل خشک شده به خصوص اگه مداد چشمه و حالا با خیال راحت از این مداد استفاده کنین. هم اینکه می تونید در اونا رو هم با الکل تمیز کنین.

۸. اجناس پودری فشرده مثل سایه چشم ها یا پن کیک ها و رژگونه ها

خبر خوب اینکه اجناس پودری جای زیاد خوبی واسه رشد باکتری ها نیستن چون اونا واسه رشد نیاز به محیط مرطوب دارن، مثل کرم ها یا اجناس مایع. واسه تمیز کردن اونا می تونید لایه رویی رو با دستمال تمیز کنین. بعضی مواقع دیده می شه که روی این اجناس، مثلا پن کیک ها یه حالت سفت شده بدی به وجود میاد؛ دلیلش وجود روغن زیاد در پوست یا کرمیه که قبل از به کار گیری پن کیک یا سایه چشم یا هر محصول دیگری از این دسته استفاده شده، به این صورت که روغن ها از راه اسفنج یا هر وسیله دیگری که واسه پن کیک استفاده می شه از روی صورت به پن کیک انتقال می یابد یا از همه بدتر بعضی وقتا طلق بین اسفنج و پودر رو در همون اولین بار استفاده بدیش اینه دور می ریزن، اگر فلسفه وجود اون واسه قشنگی نیس بلکه واسه جلوگیری از انتقال آلودگی ها از اسفنج به پودره. در مورد بعضی از شکل های جور واجور پنکیک هم یه جای به طور کامل جداگونه واسه اسفنج اون در نظر گرفته شده که بدیش اینه بعضی ها حتی به خود زحمت نمی بدن که اسفنج رو سر جایی که براش تعیین شده بذارن و خوب نتیجه وجود آلودگی و سفت شدن و غیر قابل استفاده شدن اون محصول می شه و تنها راه جلوگیری از این مورد تراشیدن اون لایه سخت شده پر از آلودگیه.

۹. اجناس پودری غیر فشرده

واقعیت اینه که در مورد این اجناس هم کار خیلی از دست مون برنمی آید ولی همونطور که قبلا گفته شد اجناس پودری زیاد جای خوبی واسه رشد میکروب ها نیستن ولی واسه تمیز نگه داشتن اونا بهترین راه اینه که مقدار موردنیازمان رو تو یه دستمال یا هر ظرف تمیزی ریخته و ازش استفاده کنیم.

نکات بهداشتی-آرایشی که حتما باید مورد توجه داشته باشیم

در صورت نبود نگهداری درست از لوازم آرایش تون و بی توجهی به نکات بهداشتی ممکنه به سلامتی شما خسارات جبران ناپذیری وارد شه که در نتیجه نه فقط به قشنگ تر کردن شما کمک نکرده بلکه به شما ضرر هم می رساند، پس به نکات زیر بسیار توجه کنین و اهمیت بدید تا به جای قشنگ تر کردن خودتون به سلامتی تون خدشه وارد نکنین.

– لوازم آرایش جزو وسایل شخصی ما به حساب می آیند پس هیچوقت لوازم آرایش تون رو با کسی شریک نشید (حتی با خواهرتان) چون واسه هر دوی شما خطرناکه. دلیلش خیلی ساده س! که الان واسه تون توضیح می بدیم؛ روی پوست هرکی یا کلا در بدن هر کسی میکروب های مختلفی هست که از هر شخص به شخص دیگری فرق داره به خاطر همین وقتی شما لوازم آرایش تون رو با کسی سهیم می شید در واقع در باکتری های همدیگه هم شریک می شید که این ممکنه بسیار خطرناک باشه به خصوص در نواحی چشم ممکنه به عفونت های چشمی یا حتی جاهای بدتر ختم شه.

پس با در نظر گرفتن این نکته متوجه می شیم که وحشتناک ترین کار ممکن اینه که از تستر های مغازه های لوازم آرایشی استفاده کنیم که نمی دانیم چند نفر قبل از ما و با چه مریضی های پوستی اونا رو امتحان کرده ان.

– لوازم آرایش خود رو تمیز و مرتب نگه دارین. اونا رو در جایی نذارین که خیلی گرد و غبار یا خاک می گیرد و حتما مطمئن باشین که بعد از تموم شدن کار در اونا رو به طور کامل بسته اید. اسفنج ها، قلم مو ها و وسایلی مثل این که نیاز به شست وشو دارن رو حتما بشورید.

– حساسیت: حتما مطمئن شید که لوازم آرایشی که استفاده می کنین قبلاً بوسیله شرکت سازنده تست شده باشه، چون حتی بعضی مواقع با وجود انجام شکل های جور واجور تست های حساسیت بعضی ها بسیار حساس هستن و پوست شون به سرعت عکس العمل نشون می دهد (در این صورت اصلا از اون ماده یا محصول آرایشی استفاده نکنین) حالا چه برسه به اینکه کلا محصول مورد نظر تست نشده باشه. بهتره با خرید برنده های معتبر خیال خود رو از این واسه راحت کنین.

– حتما یادمون باشه ریمل های مون رو هر ۳ ماه یه بار یا اگه مصرف مون زیاد نیس بیشترین حد قبل از ۶ ماه عوض کنیم. شاید بعضی ها دلیل این کار رو بدونن ولی شاید یه سری های دیگه سوال کنن به چه دلیل باید ریمل ها رو اینقدر سریع عوض کنیم؟

دلیلش رو واسه شما توضیح می بدیم. در بین مژگان شما همیشه مقداری باکتری هست (و البته همون طور که هممون می دانیم این مسئله از هر شخص به شخص دیگه فرق داره) به خصوص اگه چشمون مون رو نشسته باشیم، وقتی ما از ریمل مون استفاده می کنیم این باکتری ها از چشمون و مژگان ما به برس ریمل می چسبند و درنتیجه هر بار که ما این برس رو داخل مایع ریمل مون می کنیم این باکتری ها اونجا جا خوش می کنن و چه محیطی بهتر از جایی تاریک و مغذی واسه رشد و نمو اونا، در نتیجه با گذشت زمان تعداد اونا بیشتر و بیشتر می شه، حالا قضاوت با خودتونه که تا چه مدت می خواهید از یه ریمل استفاده کنین.

– واسه به کار گیری اجناس کرمی که ظرف اونا به گونه ایه که باید انگشت رو واسه استفاده داخل اون کنین بهترین راه حل به کار گیری یه قاشق یا کاردک تمیزه؛ به این صورت که مقدار کرم دلخواه رو با کاردک از ظرف کرم مورد نظر وردارین و کف دست تون ریخته و ازش استفاده کنین، اینطوری دیگه آلودگی ها به داخل ظرف منتقل نمی شه.

مجله زندگی ایده آل

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *