بعد از فرستان دستور فیلترینگ تلگرام در کشور، برنامه ای به نام Telegram DR در حال انتشاره که قصد فریب کاربران تلگرام رو داره.

حتما بخونین: انتشار بدافزار در پوشش فیلترشکن واسه تلگرام

برنامه جعلی Telegram DR با عنوان تلگرام بدون فیلتر شرکت تلگرام در بین کاربران انتشار یافته و به این روش انگار تلگرام در صدد جلب اعتماد کاربران خوده اما اینجور نیس.

برنامهTelegram DR با هدف فریب کاربران تلگرام در حال انتشاره. این در حالیه که منتشر کردن این برنامه رسما از طرف تلگرام اعلام نشده.

اینم بگیم که این برنامه بوسیله Moonshot Group ثبت شده و در معرفی اونم از عکسای فارسی استفاده گشته که این به نوبه خود باعث شده سوالاتی در این مورد مطرح شه.

اجازه بدین کمی بیشتر موضوع رو باز کنیم و ببینیم گروه مون شات (MoonShot Group) چه آدمایی هستن؟

برنامه TelegramDR بوسیله نریمان غریب (شبکه منوتو) و امین ثابتی (کارشناس فنی بی بی سی) که هر دو ساکن لندن هستن، جفت و جور و معرفی شده و تازگیا هم بوسیله کانال های جور واجور از جمله آمدنیوز تبلیغ شده.

در اول ادعا شده بود که تلگرام دی آر (Telegram DR) متن باز (Open Source) است و با همکاری دوروف، موسس تلگرام جفت و جور شده (!) اما ریپوزیتی گیت هاب اونا خالی بود و ادعای اپن سورس بودن اون مثل اتصالش به دوروف، بدون مدرک بود.

امروز هم مقداری کد در گیتهاب اضافه کردن که کاربر بی اطلاع، ممکنه تصور کنه واقعا اپن سورسه. هم اینکه نسخه iOS تلگرام دی آر هنوز ارائه نشده که این هم خود می تونه به دلیل روند تایید امنیت اپل واسه نرم افزار تازه وارد باشه.

در گوگل پلی (فروشگاه نرم افزاری اندروید) واسه توصیف نرم افزار به این صورت عمل کردن:

کاربران نباید واسه پیدا کردن جانشین تلگرام به هر برنامه ای اعتماد و ازش استفاده کنن. بهتره کاربران نسبت به اطلاعات خود بیشتر دقت کنن.

جفت و جور کنندگان اون مدعی هستن که این برنامه همون تلگرام+سایفونه! در تلگرام دی آر صحبت صوتی غیر فعاله.

سوالی که پیش میاد اینه که اگه واقعا این نرم افزار از پروکسی داخلی یا به عبارت مردم عادی پسندتر به کار برده شده بوسیله ارائه کنن، سایفون داخلی استفاده می کنه، به چه دلیل توانایی تماس غیر فعاله؟

به صورت مشخص دو دلیل کلی واسه اعتماد نکردن به تلگرام دی آر (Telegram DR) هست:

۱- پیشرفت دهنده های تلگرام دی آر (Telegram DR) افراد تایید شده ای نیستن که بشه تصور کرد اونا فقط به فکر ما هستن تا تلگرام بدون فیلتر به ما بدن!

به هر حال ممکنه این برنامه دسترسی دولتای بیگانه رو به اطلاعات کاربری ما باز کنه. اگه قرار بود اینجور شه، تلگرام اینقدر در کشورای جور واجور با مشکل مواجه نمی شد!

پس بعید نیس که این تلگرام بدون فیلتر در جهت باز کردن دست دولتای بیگانه از جمله انگلیس جفت و جور شده باشه، اگه نام پیشرفت دهنده ها و موقعیت شغلی اونا رو بررسی کنین، میفهمید!

۲- تناقص در ارائه اطلاعات مربوط به متن باز بودن پروژه که بالاتر خوندیم.

هم اینکه یه نسخه به نام تلگرام دی آر لایت (Telegram DR Lite) در گوگل پلی هست که هیچ فرقی در توضیحات با برنامه اصلی نداره.

اما با بررسی و مقایسه اسکرین شات مربوط به این نسخه  به این نتیجه رسیدیم که همونطور که از اسمش پیداست، نسخه لایت از دسته نرم افزارهای نسخه لایت گوگل هستن که نسخه وب نرم افزار رو به شکل یه نرم افزار اجرا می کنن و حجم کمتری رو از فضای داخلی موبایل شما اشغال می کنه. این تنها فرق بین تلگرام دی آر و تلگرام دی آر لایت است.

با فیلتر شدن تلگرام این برنامه ها در حال انتشارند و کاربران باید دقت بالایی در این مورد داشته باشن.

به هر برنامه خارجی اعتماد نکنین و اونا رو نصب نکنین.

حتما بخونین: بهترین پیام رسانای جانشین تلگرام

 

منبع: خبرگزاری فارس – toranji.ir


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *