یکی از دلایل برتری اندروید نسبت به سیستم عامل آی اون اس، اندازه کنترلیه که بر اجزای اون دارین. در همین خصوص میتونین خیلی راحت رفتار اندروید رو به اون چیزی که دوست دارین، تغییر بدین.

واقعا می تونین به این سیستم عامل بگید که دوست دارین کارا چیجوری انجام شن و حتی میتونین بعضی فرآیندای مشخص رو به صورت خودکار در بیارین.

پلتفرم اندروید هیچ کمبودی در بخش اپلیکیشنای اتوماسیون نداره، اما الان این اپلیکیشن Taskerه که در میان اونا فرمانروایی می کنه. با این وجود، این روزا و با در نظر گرفتن بروزرسانیای گذشته Tasker میشه گفت که کار کردن با اون بسیار مشکل شده.

علاوه بر این واسه به کار گیری تسکر باید تلفن هوشمند اندرویدی خود رو روت کنین. حتی بعضی از طرفداران تکنولوژی هم به دلیل دست و پا گیر بودن این وسیله اونو رها کردن.

اگه اتوماسیون قراره زندگی شما رو بهتر کنه، پس به کار گیری اون نباید اونقدرا هم مشکل باشه. MacroDroid (ماکرو دروید) رو یادتون باشه؛ این وسیله می تونه به بهترین دوست شما تبدیل شه.

ماکرو دروید اپلیکیشنی ساده و بدون نیاز به روت واسه اتوماسیون تسکای اندرویدیه که در ادامه می خوایم به آموزش اون بپردازیم.

ماکرو دروید یه تسکر ساده

اپلیکیشن ماکرو دروید رو از لینکای انتهای مقاله دانلود و نصب کنین. مطمئناً با دیدن رابط کاربری ساده اون حیرت زده میشین. فقط کافیه فرق محیط ماکرو دروید (چپ) و تسکر (راست) رو در تصویر زیر ببینین.

شما در اپلیکیشن ماکرو دروید همه با همً ۶ منوی متفاوت می بینین:

 • Macros: اتوماسیونایی که راه اندازی کردین.
 • Add Macro: محیطی واسه ایجاد macro (ماکرو) جدید.
 • Templates: مرور ماکروهای ایجاد شده به وسیله کاربران دیگه.
 • Settings: تنظیمات برنامه.
 • Forum: بخشی واسه بحث و رد و بدل کردن نظر در مورد اپلیکیشن ماکرو دروید.
 • Export/Import: اکسپورت (خارج کردن) و یا ایمپورت (وارد کردن) تنظیمات ماکرو دروید.

به طور کامل مشخصه که کار شما با اضافه کردن یه ماکرو جدید شروع می شه. قبل از شروع بهتره واسه در امان بودن از گزند اشتباهات احتمالی از تلفن هوشمند اندرویدی خود نسخه پشتیبان جفت و جور کنین.

هم اینکه باید به این موضوع به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که ماکرو دروید واسه انجام اتوماسیونا نیازمند بعضی مجوزهای اندرویده. در ادامه و با آموزش ماکرو دروید با ما همراه باشین.

چیجوری یه کار رو اتوماسیون یا خودکارسازی کنیم

هر ماکرو (کاری که به صورت خودکار انجام می شه) کلا دارای سه بخش اصلیه: Trigger ،Action و Constraints.

Trigger (تریگر) هر محرکی است که یه ماکرو رو شروع می کنه. مثلا تکون دادن گوشی، سوایپ با حالتی خاص و یا تماسای دریافتی، خود یه تریگر حساب می شن.

هر ماکرو (فرمولی که واسه هر عمل اتوماسیونی ساخته می شه) می تونه از چندین تریگر تشکیل شده باشه. اما عمل اتوماسیون وقتی انجام می شه که شرایط هر تریگر به طور کامل جفت و جور شه.

Action هم هر اون چیزیه که می خواین به انجام برسه. حال این کار می خواد ارسال یه متن، خاموش و روشن کردن جی پی اس و یا اجرای یه اپلیکیشن باشه.

اگه می خواین یه برنامه رو براساس یه تریگر اجرا کنین، علاوه بر انتخاب برنامه دلخواه، باید از بین دو گزینه: نمونه ای جدید از یه برنامه اجرا شه و یا از برنامه در حال اجرا استفاده کنه، یکی رو مشخص کنین.

وقتی که اقدامات مورد نظر رو انتخاب کردین، روی گزینه Menu (سه نقطه موجود در بالای صفحه) ضربه زده و واسه دیدن هر اون چیزی که می خواین به قسمت Test Actions  برید.

بخش Constraint هم یه سری از محدودیت هاست که واسه ماکرو دروید در انجام اتوماسیون تعیین می کنین. مثلا شما یه ماکرو رو واسه خاموش کردن داده موبایل به هنگام وصل شدن به وای فای تنظیم می کنین.

اما با به کار گیری Constraint می تونین این گزینه رو با محدودیت رو به رو کنین تا این عمل واسه اتصال به بعضی وای فایا انجام نشه (مثلا شبکه های بی سیم در ورزشگاه ها و… که بیشتر سیگنال ضعیفی دارن).

وقتی که کارتون تموم شد واسه یه بار اجرای اون راه Menu > Test Macro رو طی کنین. مطمئنیم دلتون نمی خواد چیزی رو بدون امتحان کردن اون فعال کنین؛ پس هیچوقت این قسمت رو حتما در نظر داشته باشین.

همونطور که می بینین کاربرد این اپلیکیشن در مقایسه با تسکر بسیار راحت تره. همه چیز به اینجا ختم نمی شه، پس در ادامه با ما همراه باشین.

استعدادهای نهفته؛ تعدادی از ماکروهای پرکاربرد در ماکرو دروید

تعدادی از کاربران ماکرو دروید طی یه وقتی که از منتشر کردن این اپلیکیشن میگذره تعدادی ماکروی عجیب ساخته ان که می تونن به تنهایی تلفن هوشمند و یا تبلت شما رو باهوش تر از هر زمان دیگری کنن. این اسکریپتای خودکار در بخشای Templates ،Sorted by Local ،Top Rated و Latest به اشتراک گذاشته شده.

با مراجه به بخش Top Rated ماکروهای بزرگ و حیرت انگیزی رو ببینین.

اینجا لیستی از بهترین ماکروهای ساخته شده رو با هم بررسی می کنیم:

 • Flashlight: خاموش و روشن کردن چراغ قوه با تکون دادن گوشی موبایل.
 • Spy: ضبط مکالمات به صورت مخفیانه وقتی که صفحه تلفن هوشمند خود رو به صورت یهویی به سمت پایین می گیرین.
 • All in one Wifi/BT delayed disconnect v2: خاموش شدن خودکار وای فای و بلوتوث پس از ۳۰ ثانیه و در شرایطی که هیچ اتصالی اتفاق نیفته.
 • Fully Charged: پس از ۱۰۰ درصد شارژ شدن گوشی اعلانی واسه اطلاع شما نشون داده می شه. موندن زیاد گوشی موبایل در شارژ در شرایطی که کامل شارژ شده می تونه به باتری یون لیتیوم تلفن هوشمندتون صدمات جبران ناپذیری بزنه.
 • Light: با لرزش گوشی اندازه روشنایی اونو بیشترین حد کنین، وقتی که در شرایطی قرار گرفتین که نور صفحه نمایش شدیدا پایین بوده و قادر به به کار گیری اون نباشین.
 • Home in: موقعی که به خونه می رسید به صورت خودکار وای فای روشن شده، صدای تلفن کم شده و زنگ اون تغییر می کنه.
 • Leave home: موقعی که از خونه بیرون می رید به صورت خودکار وای فای خاموش شده، بلوتوث روشن می شه و زمان روشن موندن صفحه نمایش هم کم میشه.
 • Car mode: وارد شدن اندروید به حالت خودرو وقتی که تلفن هوشمندتون روی داک خودرو قرار میگیره.
 • App auto-rotation toggle: فعال کردن چرخش خودکار وقتی که اپلیکیشنی مشخص مانند یوتوب رو اجرا می کنین. هم اینکه پس از بستن اپلیکیشن مورد نظر چرخش خودکار هم غیرفعال می شه.
 • Beep each hour: تنها یه آلارم کوچیک که هر ساعت به صدا در میاد.
 • Quick keyboard change: حرکتی واسه تعویض میان کیبوردهای به درد بخور اندروید.

میتونین خیلی راحت این ماکروها رو به دستگاه اندرویدی خود اضافه کرده و حتی اونا رو واسه اضافه کردن ویژگیای مشخص و دلخواه تون ویرایش کنین.

واسه تغییر هر ماکرو به پوشه اصلی ماکروها برید. شما می تونین هر کدوم از سه بخش Trigger ،Action یا Constraint رو به دلخواه ویرایش کنین و تغییر بدین.

نسخه رایگان ماکرو دروید در برابر نسخه پرو اون

نسخه رایگان این اپلیکیشن کاربران رو به استفاده هم زمان از ۵ ماکرو محدود می کنه. اگه به ماکروهای بیشتری نیاز دارین باید ۲٫۹۹ دلار ناقابل واسه نسخه پرو اون بپردازید. هم اینکه نسخه رایگان ماکرو دروید از تبلیغات درون برنامه ای پشتیبانی می کنه که می تونه باتری دستگاه قابل حمل شما رو بیشتر از اون چه که فکرش رو بکنین تحت اثر بذاره.

می خواین نسخه پروی اونو بخرین؟ قبل از هرچیزی به شما پیشنهاد می کنیم که نسخه رایگان با ۵ ماکرو رو امتحان کنین، بعد و در صورت نیاز به ماکروهای بیشتر به سراغ نسخه پرو برید.

ماکرو دروید در برابر تسکر و اپلیکیشنای دیگه

پس از به کار گیری ماکرو دروید حیرت زدیم که چه قدر این وسیله ساده و کاربردیه. لازم نیس به متخصصین و افراد دیگه مراجعه کنین؛ کافیه ساختار تصاویری که روی صفحه به نمایش در میاد رو به دقت دنبال کنین.

علاوه بر ماکرو دروید موارد دیگری چون تسکر، ایجنت و… واسه اتوماسیون سیستم عامل اندروید هست. به جرأت میشه گفت که ماکرو دروید با ساختار ساده و کاربرده هایی که داره بیشتر جلب تون می کنه. پس شاید بد نباشه اگه از اپلیکیشن اتوماسیون کارای فعلی تون زده شدین، به ماکرو دروید روی بیارین.

ماکرو دروید رو از Tasker بهتر میدونید؟ به نظر شمام Tasker اپلیکیشن پیچیده ایه؟ تجربیات خود در این مورد رو با ما در بخش نظرات به اشتراک بذارین.

MacroDroid

 • MacroDroid
 • قیمت: رایگان (با پرداخت درون برنامه ای)
 • سازنده: ArloSoft
 • سیستم عامل: اندروید
 • حجم: ۱۳ مگابایت

دانلود

دسته‌ها: فناوری

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *